הזוי אבל אמיתי: קטנוע ארטילריה קטלני שמחסל טנקים

קטנוע מסוג וספה 150 tap, שנבנה ע"י החברה הצרפתית ACMA, תוכנן במיוחד עבור שימוש הכוחות המיוחדים של צבא צרפת ■ צפו ב"קטנוע הקטלני" בפעולה

קטנוע ארטילריה, צרפת / צילום: וידאו
קטנוע ארטילריה, צרפת / צילום: וידאו

בשנות ה-50, בעיצומה של התמודדות עם התקוממויות במושבות שלה באלג'יריה ובחצי האי הודו-סין, זיהתה צרפת צורך צבאי בארטילריה שתוכל לנייד שמהירות ולפרוס בחזית. כתוצאה מכך הגיע לעולם אחד מכלי המלחמה המוזרים ביותר שראינו - קטנוע צבאי עם תותח מובנה.

הקטנוע מסוג ווספה 150 tap, שנבנה על-ידי החברה הצרפתית ACMA, תוכנן במיוחד עבור שימוש הכוחות המיוחדים של צבא צרפת. הוא נועד להיות מוצנח ומוכן לפעולה באופן מיידי, ורמה גבוהה זו של ניידות הפכה אותו לנשק הארטילרי המושלם.

עם תותח ללא רתע אמריקאי מסוג M20 מולבש עליו, הtap הוכיח שהוא אמנם קטן, אבל מסוגל להרוס בקלות את הביצורים המאולתרים של לוחמי הגרילה. התותח שלו פותח במטרה ליירט טנקים והוא מסוגל לחדור כ-100 מ"מ של שריון ממרחק של כמעט 6.5 ק"מ.

למרות שהוא רכוב על הקטנוע, ה-M20 לא נועד לשגר טילים בזמן תנועה. הקטנוע נועד רק על מנת לקדם אותו לחזית, שם הוא הונח על דורגל, סוג של חצובה לנשק, שהבטיחה ירי מדויק יותר.

למרבה הפלא, חוץ משיפוץ קל של המנוע והוספת תותח ותחמושת, ה TAP והווספה הסטנדרטי יוצרו באופן זהה כמעט לחלוטין. ה-TAP מניע ונוסע ממש כמו כל ווספה אחר והצרפתים הספיקו לייצר בערך 500 כאלה במהלך שנות ה-50.

למרות הפשטות והיעילות שלו, הקטנוע הקטלני הזה לא הרחיב את גבולותיו ונעשה בו שימוש רק במסגרת הצבא הצרפתי.

צרו איתנו קשר *5988