צפו בתיעוד: כך משמידה מצרים את מנהרות החמאס בעזה

רשת אל-ג'זירה חושפת תיעוד מיוחד ובלעדי של פעולות המצרים לחיסול מנהרות ההברחה של חמאס, כולל צילומים מתוך אחת המנהרות הגדולות לרצועת עזה שיצאה השבוע מכלל שימוש

מצרים מציפה את מנהרות החמאס/ צילום: רויטרס
מצרים מציפה את מנהרות החמאס/ צילום: רויטרס

רשת אל-ג'זירה פרסמה השבוע תיעוד מהפעולות של המצרים להצפת מנהרות ההברחה של חמאס. בתחילת הסרטון ניתן לראות את אזור הגבול בין מצרים ורצועת עזה, שאותו הציפו המצרים במי-ים במטרה שיחלחלו לתוך המנהרות ויציפו אותן במים. הערוץ מביא תמונות בלעדיות מתוך המנהרות, שבהן ניתן לראות את המנהרה מלאה במים, המקשים על הברחת הסחורות והנשק לרצועה.

בהמשך הסרטון אף ניתן לראות כי המצרים ממשיכים לשאוב מים מהים במטרה להמשיך ולהציף את האזור. כתב הרשת הגיע גם לצד הפלסטיני, שם מבקש חמאס להפסיק את הפעילות, בגלל שהדבר "מאיים על חיי הפלסטינים". "אם המצרים ימשיכו במעשיהם נפנה לדרכים משפטיות ובינלאומיות כדי לעצור את הפרויקט המסוכן הזה", אמר גורם מהחמאס.

צבא מצרים התחיל להציף את המנהרות בשבועות האחרונים, במאמץ נוסף לחיסול פרויקט המנהרות - שהוא חלק מהמלחמה בטרור בסיני. במשך שנים אפשרה מצרים את קיומן של מאות מנהרות ההברחה, שדרכן הובילו מבריחים סחורות וכלי נשק לעזה. עם זאת, לאחר הפלת הנשיא מוחמד מורסי בשנת 2013, החלו פעולות משמעותיות נגד המנהרות.

בנובמבר שעבר, לאחר שגורמים חמושים הרגו 31 חיילים מצרים בתקיפה שנערכה בסמוך לרפיח המצרית, מצרים הרסה מאות בתים ופינתה אלפים מבתיהם כדי ליצור אזור חיץ ולהשמיד את המנהרות, שלטענת המצרים דרכן נמלטו החמושים. כיום, על פי ההערכות, נותרו מנהרות בודדות המחברות בין עזה למצרים.

צרו איתנו קשר *5988