פוליסות חיסכון, קופות גמל להשקעה או קרנות נאמנות - מה עדיף?

פוליסות החיסכון/השקעה אמנם נהנות מיתרונות משמעותיים מול קרנות הנאמנות - אך גם סובלות מחסרונות גדולים בהשוואה לקופות גמל להשקעה ■ למדריך קופת גמל להשקעה

חיסכון, ביטוח, כסף / צילום: thinkstock
חיסכון, ביטוח, כסף / צילום: thinkstock

פוליסות החיסכון (הנקראות גם "פוליסות ההשקעה") של חברות הביטוח הן מכשירי השקעה הקרובים יחסית לקרנות הנאמנות. בדומה לקרנות, הן נועדו לטווח קצר ובינוני והן מנוהלות באופן אקטיבי, כלומר, יש מנהלי השקעות שמנהלים את הכסף שבפוליסות (בודקים ניירות ערך ומבצעים פעולות באופן שוטף). אז מה עדיף: פוליסות חיסכון/השקעה, או קרנות נאמנות ?

ובכן, יש יתרונות וחסרונות לכל אחד מהמכשירים האלו. פוליסות החיסכון / השקעה, אמנם נהנות מיתרונות משמעותיים מול קרנות הנאמנות, אבל יש גם חסרונות גדולים. היתרון הגדול שלהם על פני הקרנות הוא הגמישות במעבר בין מסלולים מבלי שהדבר נחשב מימוש לצרכי מס. בפוליסות האלו אפשר לעבור לדוגמה - ממסלול מנייתי לסולידי ובחזרה למנייתי והדבר לא ייחשב כמכירה של הפוליסה ולכן אין רווח לצרכי מס (המס הוא רק בעת המימוש).

מנגד, בקרנות אם אתם מוכרים קרן מנייתית (או כל קרן אחרת) אז קיים מס על רווח ההון (אם יש רווח), כלומר בקרנות מדובר על מכירה ובהתאם מס על הרווח, ובפוליסה הפעולה הזו אינה מכירה, אלא העברה בין מסלולים. זה יתרון גדול - המס השוטף פוגע בתזרים הפנוי ופוגע ביכולת להרוויח בהמשך - ברגע שלא משלמים את המס על הרווחים באופן שוטף, אלא רק בסוף התהליך יש כאן חיסכון מיסויי שמבטא תשואה עודפת נאה.

אלא שמול היתרון המיסוי הזה קיים חיסרון בולט - המשקיע לא יכול להשתמש ברווחי פוליסות אלו לצורך קיזוז הפסדי הון. כלומר, אם הרווחתם בפוליסת החיסכון / פוליסת ההשקעה אתם לא יכולים לקזז את הרווחים האלו מול הפסדים אחרים מניירות ערך. בקרנות זה לא כך - בקרנות ניתן לקזז רווחים מקרן אחת עם הפסדים מקרן שנייה.

פוליסות חיסכון - מהם דמי הניהול ?

דמי הניהול בפוליסות החיסכון לא נמוכים ביחס לקרנות - 0.9% עד 1.2% בממוצע, כשבעיקרון הן יכולות לגבות עד 2% כשבקרנות דמי הניהול נעים מאפס ועד 3%, הממוצע סביב כ-1%, תלוי כמובן באפיק ההשקעה (באפיק האג"חי סביב 0.6%-0.7%). נראה שבפוליסות סולידיות דמי הניהול עולים על דמי הניהול בקרנות הנאמנות, אבל בפוליסות מנייתיות דמי הניהול דווקא נמוכים או זהים לדמי הניהול בקרנות הנאמנות.

אבל, אל תתייחסו לדמי הניהול בפוליסות החיסכון כתורה מסיני. דמי הניהול בפוליסות החיסכון הן פקטור של משא ומתן. זה לא קבוע כמו בקרנות נאמנות, אפשר להתמקח וככל שהיקף ההשקעה גדול יותר הכוח מול חברת הביטוח גדול יותר. אגב, הסיבה שבגללה בעצם ניתן להתמקח היא כי פוליסת חיסכון מוגדרת (טכנית) כמוצר ביטוחי , ומוצר ביטוחי הוא סוג של הסכם בין שני הצדדים והם יכולים לשנות אותו (לשנות את דמי הניהול הספציפיים בחיסכון).

פוליסות חיסכון - פחות שקוף מקרנות נאמנות

חיסרון של הפוליסות חיסכון מול קרנות הנאמנות הוא בסרבול ובשקיפות. פוליסות חיסכון זה הסכם מול חברת הביטוח, כלומר: צריך למלא טפסים. לעומת זאת, בקרנות נאמנות ניתן לרכוש ולמכור ברגע - באינטרנט, בשיחה עם היועץ. מעבר לכך, בקרנות נאמנות הכל שקוף בזמן אמת - אתם רואים את השער מדי יום, בפוליסות חיסכון זה אחרת, אין נגישות טובה ומיידית כפי שיש בקרנות. יש ברוב הפוליסות חיסכון מידע חודשי (בדיעבד) על האחזקות הגדולות של הפוליסה.

פוליסות ההשקעה/ חיסכון מסורבלות יותר לרכישה. בעוד שאת קרנות הנאמנות ניתן לרכוש ולמכור כיום בלחיצת כפתור פשוטה, רכישת הפוליסה דורשת מילוי טפסים.

שוני מהותי בין האפיקים קיים בפיקוח על המוצרים: קרנות הנאמנות פועלות תחת רשות ניירות ערך ופוליסות החיסכון - תחת פיקוח משרד האוצר, המפקחת על שוק ההון, החיסכון והביטוח. ומכאן שגם ההפצה תהיה שונה: בעוד שאת קרנות הנאמנות מפיצים הבנקים ומקבלים עליהם ייעוץ דרך יועצי ההשקעות של הבנקים, את פוליסות החיסכון וההשקעות מפיצים סוכני הביטוח.

שני המכשירים האלו אמנם נמצאים על אותה "המשבצת", אבל הם לא לבד - המשקיעים נוהרים בשנים האחרונות לתעודות הסל שמאפשרות השקעה צמודה לאינדקס/ מדד מסוים בעלות נמוכה (דמי ניהול נמוכים). ההשקעה בתעודות הסל הפכה לפופולאריות בשנים האחרונות על רקע ההערכה שהולכת ומופנמת בציבור (בישראל בפרט ובעולם בכלל) שלא ניתן להשיג תשואה עודפת. נכון, ישנן מנהלי קרנות נאמנות ומנהלי השקעות שמצליחים להשיג תשואה עודפת, אבל נדיר שזה יהיה לאורך זמן, ומעבר לכך - ברוב המקרים דמי הניהול נוגסים בתשואה כך שהיא בסופו של דבר על פני זמן לא משתווה למדד. בכל המבחנים ההשוואתיות בין קרנות שמשקיעות במדד מסוים (לדוגמה - קרנות נאמנות בקטגוריה של ת"א 100) לעומת תעודות סל שעוקבות אחרי אותו המדד (תעודות סל על ת"א 100 שנותנות למעשה את תשואת המדד), נמצא שהתשואה הממוצעת בקרנות נפלה מתשואה המדד ותשואת תעודות הסל עוקבות המדד.

ולצד תעודות הסל, יש שחקן נוסף שמתחרה על ההשקעות השוטפות של הציבור - קופת הגמל החדשה. מדובר בקופה שתהנה מהטבת מס כפולה - לא יהיו מיסים על הרווחים של הקופה ולא יהיו מיסים בעת מימוש הקופה (במסגרת הפנסיה). דמי הניהול בקופות החדשות יהיו סביב 0.6%. החוסכים בקופות יוכלו למשוך את הכסף לפני הפרישה ואז לא ייהנו מפטור ממס על רווחים. מדובר בשינוי ענק לעומת הסטטוס של הקופות הישנות, שינוי שיכול לעורר את תעשיית הקופות וליצור תחרות ראש בראש מול קרנות הנאמנות, פוליסות החיסכון ותעודות הסל.

מעבר לכך, בקופות הגמל ניתן לחסוך דרך קופת גמל בניהול אישי ( IRA ), שבה החוסך הוא זה שנותן את הוראות ההשקעה (הוראות הקניה והמכירה). קופות גמל אישיות יכולות להיות מוצר השקעה מנצח עם שליטה על הפיזור, עם הכרת התיק שלכם ועם דמי ניהול נמוכים במיוחד. החוסכים בקופת גמל בניהול אישי מדלגים על מנהל ההשקעות, ומסתבר שזה לא מסובך, אבל בתנאי כמובן שהמשקיעים יודעים לקבוע את רמת הסיכון שלהם, לפזר בצורה נכונה את תיק ההשקעות שלהם, ובהתאמה לבחור את המכשירים הנכונים (וכיום כאמור אפשר לבנות תיק השקעות דרך תעודות סל צמודות למדדים - אין צורך בבחירת ניירות ערך ספציפיים). האמת לא תורה מסיני, והחיסכון בדמי הניהול ענק.

קופת גמל להשקעה - חיסכון בתנאים טובים!

לתחרות בין פוליסות החיסון לקרנות הנאמנות, נכנסה בסוף 2016 קופת הגמל להשקעה. מדובר במוצר שמחליף את החסכונות הסטנדרטיים ומהווה תחרות חזקה לפוליסות חיסכון ולקרנות הנאמנות.

קופת גמל להשקעה היא מוצר שרווחי ההשקעות שלו פטורים ממס (הרווחים של הקופה עצמה פטורים ממס), שניתן לפדותו בכל רגע (כלומר - נזיל), שניתן להחליף בין מסלולים ובין קופות שונות ללא בעיה וזה לא ייחשב כאירוע מס. כל זה בדמי ניהול יחסית נמוכים (יחסית לפוליסות החיסכון ויחסית לקרנות נאמנות האקטיביות/ המנוהלות); ומעבר לכך - אם אתם נשארים בקופה הזו עד גיל 60 אז לא תשלמו מס בעת המכירה. נו באמת, זה לא מוגזם? אז באוצר הבינו ברגע האחרון שמדובר במוצר נהדר, והעשירים דווקא יוכלו ליהנות ממנו - יחסכו בו כספים ולא ישלמו מס, ואז הם החליטו להגביל את הסכום - 70 אלף שקל בשנה.

הרחבה על קופת גמל להשקעה

מנתונים מעודכנים עולה שעד כה, קופות הגמל להשקעה עדיין לא כבשו את השוק. אולי זה חוסר מודעות וחוסר הבנה של הציבור, ואולי אלו פשוט התהליכים שלוקחים זמן. בינתיים מנוהלים בקופות האלו כ-1.4 מיליארד שקל.

ההבדלים בין פוליסת חיסכון וקופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה עדיפה על פני פוליסת החיסכון במספר פרמטרים - ניתן להעביר את הכספים בין חברות שונות שמנהלות קופת גמל להשקעה מבלי שזה ייחשב מימוש ומבלי לשלם מס על רווח ההון. בפוליסת חיסכון ניתן לנייד בין הפוליסות של אותה חברת ביטוח. כמו כן, דמי הניהול בקופת גמל להשקעה נמוכים יותר - סביב 0.7%, בעוד שבפוליסת חיסכון זה ברוב המקרים סביב 1%.

כמו כן, בקופת גמל להשקעה ניתן לקבל קצבה פטורה ממס בגיל פרישה, מה שלא אפשרי בפוליסת חיסכון. לפוליסה אגב, יש יתרון אחד בולט על פני קופת הגמל להשקעה - היא לא מוגבלת בסכום. קופת הגמל להשקעה מוגבלת כאמור ב-70 אלף שקל, אבל הפוליסה ממש לא מוגבלת. עם זאת, 70 אלף הפקדה בקופת גמל בפרט ובחסכונות בכלל זה הרבה יותר ממה שמפקיד האזרח הממוצע.

קופת הגמל להשקעה עדיפה, במקרים רבים, גם על קרנות נאמנות - בקרנות אי אפשר לעבור בין קרנות מבלי לשלם מס על רווחים; וכן - בקרנות יש עמלות קנייה ומכירה (כשקונים ומוכרים את הקרן), בקופת גמל להשקעה אין עמלות.

למדריכים נוספים:

קופת גמל בניהול אישי

קופת הגמל החדשה

מדריך פוליסות חיסכון

* המאמר נכתב על ידי הון, מדריכים פיננסים, המידע והנתונים במאמר אינם מהווים המלצה לרכוש או למכור מניות, קרנות נאמנות וניירות ערך אחרים; וכן אינם תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

צרו איתנו קשר *5988