היועמ"ש: לא תיפתח חקירה נגד אהוד ברק בעבירות צנזורה

וינשטיין החליט שלא לפתוח בחקירה נגד ברק בגין דברים שאמר ל"סופרי צללים" שכתבו את ספרו הביוגרפי ושודרו בערוץ 2, בהם התבטא בין היתר בנוגע לדיונים שהתקיימו בעניין איראן

אהוד ברק / צילום: קובי גדעון-לע"מ
אהוד ברק / צילום: קובי גדעון-לע"מ

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אימץ את המלצת פרקליט המדינה, שי ניצן, והחליט שלא לפתוח בחקירה נגד אהוד ברק בגין דברים שאמר ל"סופרי צללים" שכתבו את ספרו הביוגרפי ושודרו בהמשך בערוץ 2.

למשטרת ישראל הוגשו תלונות בנוגע לכתבה שפורסמה בתאריך 21.8.2015 בתוכנית "אולפן שישי" של חדשות 2. בכתבה נשמע קולו של ברק, שכיהן כשר הביטחון בשנים הרלוונטיות, המתבטא בנוגע לדיונים שהתקיימו בעניין איראן.

על-פי הנטען, מדובר בשיחות שקיים ברק עם אילן כפיר ודני דור, אשר כתבו את ספרו הביוגרפי "מלחמות חיי", שפורסם לאחרונה.

לאחר שבחן את עמדות הגורמים הרלוונטיים בדיון שקיים, החליט כאמור היועץ המשפטי לממשלה כי בנסיבות העניין אין הצדקה לפתיחה בחקירה פלילית נגד ברק. זאת, בראש ובראשונה נוכח העובדה שהכתבה הוגשה לצנזורה הצבאית הראשית מראש, וזו אישרה את הכתבה לפרסום, וכן נוכח עמדת הצנזורה שהובהרה לפרקליטות כי אין בפרטים שפורסמו כדי לגרום לפגיעה ממשית בביטחון המדינה, שכן הדברים לא ירדו לרבדים מבצעיים אלא נגעו לעמדות עקרוניות שהובעו בנושא. עמדות דומות הובעו בשיח הציבורי שמתנהל בתקשורת מזה מספר שנים.

לכך הצטרפו נימוקים נוספים, ובכללם העובדה שבמקרים קודמים דומים בעבר שבהם שוחחו ממלאי תפקידים בכירים עם "סופרי צללים" או עם עיתונאים - אודות מידע חסוי שנודע להם במהלך מילוי תפקידם - לא נפתחה חקירה פלילית.

עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה סבור כי יש פגם בהעברת מידע על-ידי שר לשעבר מתוך דיוני הקבינט ל"סופרי צללים" ולעיתונאים, בלא שניתן לכך אישור, אף אם התנאי לפרסומו הוא אישור הצנזורה, וכן יש פגם בהעברת מידע חסוי מכל סוג שהוא לסופרי צללים ולעיתונאים, ללא הסמכה לכך.

מכיוון שמדובר בסוגיה המצריכה התייחסות רוחבית, הורה היועץ המשפטי לממשלה על הקמת צוות שיבחן קידום הנחיה מערכתית לטיפול בנושא של שיח בכירים לשעבר במערכת הביטחון עם "סופרי צללים" או עם עיתונאים. בראש הצוות תעמוד עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי (ייעוץ).

צרו איתנו קשר *5988