עמירם בן אוליאל הוא הנאשם המרכזי ברצח משפחת דוואבשה

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד אוליאל וקטין נוסף בגין הפיגוע בכפר דומא בחודש יולי האחרון ■ מכתב האישום עולה כי השניים ביקשו לנקום את רצח מלאכי רוזנפלד חודש לפני כן

קרוב משפחה של התינוק עלי דוואבשה מציג את תמונתו בזירת הרצח / צילום: רויטרס
קרוב משפחה של התינוק עלי דוואבשה מציג את תמונתו בזירת הרצח / צילום: רויטרס

חצי שנה אחרי הרצח של בני משפחת דוואבשה מהכפר דומא, שבו נשרפו למוות עלי סעד דוואבשה, בן שנה וחצי, ושני הוריו, סעד וריהאם דוואבשה, ואחמד בן ה-4 נפצע קשה, הגישה היום (א') הפרקליטות כתב אישום נגד האחראים למעשה המזוויע.

מכתב האישום שהוגש ע"י פרקליטות מחוז מרכז לביהמ"ש המחוזי בלוד עולה כי הנאשם המרכזי ברצח הוא עמירם בן-אוליאל, בן 21 משילה. בן-אוליאל מואשם ברצח שלושת בני המשפחה בניסיון רצח של אחמד ובעבירות נוספות של ניסיון רצח והצתה שבוצעו ממניע גזעני. נאשם נוסף, קטין בן 17, נאשם בקשירת קשר לביצוע פשע ובעבירות נוספות ממניע גזעני, בין היתר בהקשר לפיגוע זה. כמו כן, מיוחסת לו הצתה בכנסיית דורמיציון.

על פי כתב האישום, שהוגשו באמצעות עוה"ד רחל אבישר ויעל עצמון, במהלך השנים 2009-2013 ביצעו פעילים יהודים פעולות שונות שכונו "תג מחיר", ואופיינו בהצתת רכוש וריסוס כתובות נגד מוסלמים ונוצרים רק בשל השתייכותם הדתית או הלאומית. "מטרת-העל שלהם הייתה ליצור רתיעה בקרב מקבלי ההחלטות ולהניא אותם מפינוי יישובים ומאחזים בשטחי יהודה ושומרון, נוכח החשש מפעולות נוספות ומהפרות סדר עתידיות שיבוצעו כתוצאה מכך. פעילי תג מחיר הוכרזו ב-2013 כ"התאחדות בלתי מותרת".

בכתבי האישום נטען, כי במהלך השנתיים האחרונות החלה לפעול התארגנות פעילים קיצוניים שביקשו לקדם תפיסה אידיאולוגית אלימה יותר שמטרתה ערעור יציבותה של מדינת ישראל באמצעות הפעלת טרור ואלימות, לרבות פגיעה בנפש ושפיכות דמים. בהתאם לכך, ארבעת הנאשמים מואשמים בחברות בארגון טרוריסטי אשר שם לו למטרה להביא לתבערה ביטחונית על רקע לאומני ובין דתי. הפעולות האלימות אותן ביצעו הנאשמים במסגרת ארגון הטרור נועדו להעביר מסר מרתיע ולזרוע אימה ופחד בקרב האוכלוסייה הלא יהודית.

בכתב האישום  נאמר כי לאחר רצח מלאכי רוזנפלד ז"ל בידי פלסטינים ביוני 2015, קשרו עמירם בן-אוליאל והקטין הנאשם עימו קשר לבצע פיגוע נקמה נגד ערבים ולהמית אנשים. במסגרת זו, שוחחו השניים על מיקום הפיגוע וסיכמו לבצעו בכפר דומא ובמידת האפשר לבצע פיגוע נוסף בכפר מג'דל הסמוך, בכוונה להמית אנשים השוהים בבתיהם.

לשם כך, הכין בן-אוליאל תיק עם שני בקבוקים מלאים בנוזל דליק, סמרטוטים, מצית, קופסת גפרורים, כפפות ותרסיס צבע שחור. ב-30 ביולי בלילה לבש בן-אוליאל בגדים כהים ויצא מביתו עם התיק כדי להיפגש עם הנאשם הקטין במערה במאחז המכונה "יישוב הדעת". לאחר שלא פגש בקטין, החליט בן-אוליאל לבצע את הפיגוע לבדו. כשהגיע לפאתי הכפר דומא קשר את חולצתו סביב ראשו על מנת להסתיר את פניו ועטה הכפפות על ידיו. על מנת להגביר את הפגיעה ולהבטיח כי הבית שיצית אינו נטוש, חיפש בן-אוליאל בית בעל סממנים המעידים כי הוא מיושב. תחילה, הוא ריסס כתובות "נקמה" ו"יחי המלך המשיח" על קירות בית דו-קומתי השייך למאמון דוואבשה, ואז השליך בקבוק תבערה דרך חלון הבית בכוונה להמית את יושביו. הבית, שהיה ריק מאדם, עלה באש.

מיד בהמשך פנה בן-אוליאל לעבר ביתם של סעד ורהאם דוואבשה כשבידו בקבוק התבערה השני. לאחר שניסה לפתוח שני חלונות ללא הצלחה, פתח את חלון חדר השינה בו לנו באותה עת בני המשפחה, הדליק את בקבוק התבערה השני, השליכו לעבר החלון ונמלט בריצה. האש החלה לבעור ואחזה בכל ארבעת בני המשפחה. עלי סעד דוואבשה, פעוט בן שנה וחצי, ושני הוריו, סעד וריהאם דוואבשה, נהרגו ואחמד בן ה-4 מאושפז עדיין בבית החולים מזה 5 חודשים לאחר שנכווה כוויות קשות.

לבן-אוליאל מיוחסות 3 עבירות רצח וכן ניסיונות רצח, הצתה, וקשירת קשר לביצוע פשע ממניע גזעני. הקטין נאשם בקשירת קשר לביצוע פשע מסוג רצח ממניע גזעני, הצתה, היזק בזדון ממניע גזעני ועבירות נוספות.

הפרשה נחקרה בידי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל - מחוז ש"י.

צרו איתנו קשר *5988