איראן: "ערב הסעודית הפציצה את שגרירותנו בתימן"

דובר משרד החוץ בטהראן האשים את הקואליציה הסעודית הנלחמת נגד המורדים השיעים בתימן בתקיפת מבנה השגרירות בצנעא ובפציעת כמה מעובדיה ■ בצל המתיחות החריפה, הממשלה האיראנית החליטה על איסור גורף לייבא מוצרים מערב הסעודית

מלך סעודיה סלמן עבד אל עזיז / צילום: רויטרס
מלך סעודיה סלמן עבד אל עזיז / צילום: רויטרס

דובר משרד החוץ של איראן חוסיין ג'אבר אנסארי מסר היום (חמישי) כי מטוסי חיל האוויר של ערב הסעודית תקפו הלילה את השגרירות האיראנית בבירת תימן, צנעא. על פי הדיווח בטלוויזיה הממלכתית, אנסאר טען כי "ערב הסעודית אחראית לנזק שנגרם למבנה השגרירות ולפציעתם של כמה אנשי צוות".

הדיווח מגיע על רקע המתיחות החריפה בין איראן לערב הסעודית, בעקבות תקיפת השגרירות הסעודית בטהראן המחאה על הוצאתו להורג של איש הדת השיעי הבכיר נימר באקר א-נימר בסוף השבוע האחרון בערב הסעודית. אחמד עסירי, דובר הקואליציה הבינלאומית בהובלת ערב הסעודית הפועלת בתימן, מסר כי הקואליציה תבחן את הטענות האיראניות.

עסירי הוסיף כי מטוסי הקואליציה הפציצו הלילה מטרות רבות בצנעא, באזורים שהם שיגרו כוחות המורדים החות'ים טילים נגד כוחות ערב הסעודית. לדבריו, המורדים השיעים הסתתרו במתקנים אזרחיים, כולל בשגרירויות נטושות. הדובר הבהיר כי הקואליציה ביקשה מכל המדינות שמחזיקות בנציגות דיפלומטית בתימן למסור את נקודות הציון של מיקום השגרירויות, וטען כי הדיווח האיראני, על בסיס מידע שהעבירו החות'ים, "אינו אמין כלל".

תושבי העיר דיווחו על "המתקפה האווירית הכבדה ביותר" מאז החלה הלחימה במדינה לפני כתשעה חודשים. זאת ימים ספורים לאחר שהוכרז רשמית על סיומה של הפסקת האש בין הצדדים, שהופרה פעמים רבות על ידי שני הצדדים. לדברי התושבים, מתחם הנשיאות ובסיס צבאי בדרום העיר הופצצו, וחלק מהטילים נחתו סמוך לבתי ספר.

בתוך כך, בסוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א דווח כי הממשלה ב טהראן הכריזה היום על איסור גורף על ייבוא מוצרים מערב הסעודית. על פי הדיווח, ההחלטה התקבלה בישיבת ממשלה שהוביל הנשיא חסן רוחאני . הצעד החריג מגיע לאחר שמדינות רבות במפרץ הפרסי ובמזרח אפריקה הכריזו על עיצומים שונים נגד איראן, בהם צמצום או ניתוק היחסים הדיפלומטיים ואיסור טיסות.

צרו איתנו קשר *5988