משרד התחבורה שוקל ניסוי ברכב אוטונומי באשדוד ובאר-שבע

המדען הראשי של משרד התחבורה מעריך שמכוניות אוטונומיות יחלו לנוע בכבישים עד סוף העשור - וסיפר שהמדינה נערכת לבואן

פאנל מחוברים / צילום: יוד צלמים
פאנל מחוברים / צילום: יוד צלמים

המדען הראשי של משרד התחבורה, ד"ר שי סופר, מעריך כי כלי רכב אוטונומיים יחלו לנוע על הכבישים בעולם לקראת 2020, ובתוך 25 שנים עשוי להגיע שיעורם לכדי 50% מצי הרכב. במסגרת ועידת CARS 2016 של איגוד לשכות המסחר ועיתון "גלובס", אמר סופר כי מוקד ההיערכות העיקרי כרגע הוא נושא התקשורת בין כלי רכב וכי משרד התחבורה עתיד להשתתף בסדנה כלל אירופאית שתעסוק בנושא. במקביל צפוי המשרד לבחון את הנושא באמצעות מחקרים אקדמיים שיוזמנו בנושא.

סופר הוסיף כי כיום מזוהות שתי מגמות ברכב האוטונומי: המסורתית, שמבוססת על חיישני ראייה; והחדישה שבה הרכב לא יהיה בבעלות הנהג אלא רק יספק שירות. זו גם הגישה של גוגל ואפל. לדבריו, נבחנת כיום האפשרות לקיים בישראל "שדה ניסויים" לרכב כזה שישתרע על עיר או חלק מעיר. המשרד שוקל לשם כך אזורים באשדוד או בבאר-שבע שבהם יבחן התפקוד של רכב אוטונומי מסוגים שונים.

 

און הרן, סמנכ"ל פיתוח טכנולוגיות בחברת AUTO-TALKS, אמר באותו פאנל כי מציאות שבה כל כלי הרכב יהיו מקושרים תוביל לאפס תאונות. לדבריו, סינגפור היא אחת הדוגמאות למדינה שהרגולציה שלה מתקדמת מאוד בנושא, והחל מ-2018 כל רכב חדש שינוע בה על הכבישים יחויב להיות מצויד ברכיב לקישוריות בין כלי רכב.

צחי ישראל, מנהל המכירות בישראל של חברת מובילאיי, אמר כי המפתח לאוטונומיה הוא חיישנים שיותקנו בכלי הרכב, ואילו תשתית התקשורת אל המכוניות שמסביב, אל הרמזורים וכדומה, תופיע בשלב השני.

לדבריו, היכולת של הרכב לנוע באופן אוטונומי כרוכה בלימוד ואגירת מידע באמצעות חיישני המצלמה. הוא הוסיף כי לאחר שבטווח הקצר ייכנסו לשימוש מערכות בטיחות אקטיביות שיגדילו את המודעות של הלקוחות ליתרונות של הטכנולוגיה, בטווח הביניים ייכנסו כלי רכב שידעו לנוע עצמאית על כבישים נתונים דוגמת כביש 6 - ולאחר מכן הם ייכנסו גם לערים. הוא רמז כי ב-2016 עשוי לעלות רכב ניסוי אוטונומי על כביש 6.

רועי אלבז, מנכ"ל פנגו פלוס, העריך כי התחרות הנוכחית בין גוגל, אפל ומיקרוסופט על השליטה במערכות הבידור והמידע לרכב היא הזדמנות מצוינת לצרכנים. לדבריו, ב-2016 יעלו על כבישי הארץ אלפי כלי רכב שיוכלו לחפש חניה או מסלול נסיעה באמצעות שיתוף מידע בין מחשב הרכב לטלפון החכם.

בפאנל זה השתתפו: ישראל רון מייסד ומנכ"ל חברת Spotam מומחה למכוניות מקושרות, ד"ר שי סופר המדען הראשי משרד התחבורה, רועי אלבז מנכ"ל PANGO +, און הרן סמנכ"ל פיתוח טכנולוגיות Auto-Talks , צחי ישראל מנהל מכירות ישראל Mobileye

צרו איתנו קשר *5988