הרצוג על הצטרפות לממשלה: "אם תגיע הצעה הולמת, נשקול ברצינות"

יו"ר האופוזיציה התייחס לדיווחים על המגעים לכניסת סיעתו לקואליציה, והבהיר: "טרם הגיעה הצעה שתואמת את הקווים האדומים שלנו. לא אהיה ועדת קישוט"

בנימין נתניהו ויצחק בוז'י הרצוג / צילום: רויטרס
בנימין נתניהו ויצחק בוז'י הרצוג / צילום: רויטרס

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג התייחס היום (ה') בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו לאפשרות שלפיה המחנה הציוני תצטרף לקואליציה. "בשנה האחרונה קיבלתי מדי יום פניות להיכנס לממשלה. לכולן עניתי שלשבת שם בלי להחזיק את ההגה, לא מעניין אותי. אני לא ועדת קישוט". עם זאת, בהמשך טען כי "עד לרגע זה לא הונחה בפנינו הצעה הולמת. אם תהיה הצעה ראויה, נשקול אותה ברצינות. כולם אוהבים את המושג 'אחדות'. אבל בעיניי מה שקובע היא שאלת הדרך המשותפת". בהמשך, כתב: "עד לרגע זה וכפי שנאמר כל הזמן, לא הונחה הצעה שתואמת את הקווים האדומים שלי".

הרצוג שטח את הדברים שהוא מצפה לעשות אם אכן תגיע הצעה ראויה, וכתב: "אם אקבל את המנדט לעצור את מסע ההלוויות הבא ולבלום את סכנת החרם הבינלאומי, להחזיר את ארצות הברית ואירופה להיות בנות ברית, לפתוח משא ומתן עם מדינות האזור ולהיפרד מהפלסטינים לשתי מדינות כדי לעצור את מסע הטרור המתמיד - אז אדע שהידיים שלי מחזיקות בהגה. אם אקבל מנדט להוריד את יוקר המחיה, להגן על הציבור במתווה הגז, לשמור על בית המשפט העליון, לבעוט לכל הרוחות את החקיקה הגזענית המתועבת - כשזה יקרה אדע שהידיים שלי מחזיקות בהגה.

"אני מודאג ומוטרד מהיקף השנאה ברחובות, האלימות, הגזענות וההסתה נגד אישי ציבור, קציני צבא ושופטים. יש לכולנו אחריות להפחית את השנאה ברחובות ולחזק את הפיוס הפנימי".

מוקדם יותר השבוע נפגש הרצוג עם סגניתו ח"כ ציפי לבני, ועדכן אותה במגעים מול ראש הממשלה. גורם שעודכן בפרטים מסר כי הרצוג, שעדיין חשוד בעבירות על חוקי מימון בחירות, מעוניין לחבור לממשלה, אך שרת החוץ לשעבר ושאר חבריה למפלגת "התנועה" מתנגדים. בליכוד הכחישו כי הושג הסכם.

"מוכן לזחול"

חלק מחברי העבודה תקפו את המגעים שמנהל מנהיגם. "הרצוג במכירת חיסול", כתב ח"כ מיקי רוזנטל בחשבון הטוויטר שלו. "מוכן לזחול כמעט ללא תנאי לממשלת נתניהו. עכשיו הכדור אצל שלי (יחימוביץ', מ"ש). גם אם המו"מ ייכשל, והעבודה לא תצטרף בסופו לממשלה ביבי, את הנזק הרצוג כבר גרם מעצם המגעים. הלגיטימציה שהעניק לממשלת נתניהו עיקרה במידה רבה את היכולת שלנו לבקר אותה בעתיד".

לדבריו, "מי יאמין לנו בעתיד? באופן פרדוקסלי הרצוג גם נשכב על הגדר כדי להמליך את לפיד ליו"ר האופוזיציה בפועל וכאלטרנטיבה לשלטון. אני מתנצל על הציוץ הפוליטי לפני היום הקדוש - אבל יש דברים שצריך לומר בזמן אמת".

מנגד, ח"כ קסניה סבטלובה, תקפה את ראש הממשלה. "חבל שאנשיו של ביבי מפיצים ספינים ערב יום הזיכרון. זה לא מתאים ולא ראוי. אין לנו שום עניין להיות עלה תאנה שלו בממשלת הקיצונים הזאת", כתבה בחשבון הטוויטר שלה.

צרו איתנו קשר *5988