הצעת חוק: מד"א יוכל לאכן מיקום נפגעים ישירות מחברות הסלולר

זוהי הצעת חוק חדשה של חברי הכנסת מיכל בירן (המחנה הציוני) ודוד ביטן (ליכוד) ■ ההצעה צפויה להגיע לשולחנה של ועדת השרים לחקיקה שתתכנס ב-13 ביוני

צוות מד"א / צילום: עינת לברון
צוות מד"א / צילום: עינת לברון

מד"א יוכל לקבל את מיקומו המדויק של המתקשר אליו ישירות מחברות הסלולר - כך, על פי הצעת חוק חדשה שיזמו חברי הכנסת מיכל בירן (המחנה הציוני) ודוד ביטן (ליכוד). לדבריהם, ההצעה צפויה להגיע לשולחנה של ועדת השרים לחקיקה שתתכנס ביום ב' בשבוע הבא, 13 ביוני.

בירן וביטן אומרים שאם החוק יעבור, מד"א יוכל לאתר בקלות כל נפגע שאינו יכול או אינו יודע לתאר את מיקומו, ובכך לשפר משמעותית את הסיכוי להצלת חיים במקרים רבים. הצעת החוק באה לעולם על רקע מקרים חוזרים ונשנים של אזרחים שמתקשים לספק למד"א מיקום מדויק של המקום שבו הם נמצאים, במיוחד בשעת מצוקה וסכנת חיים, והדבר יוצר קושי גדול ועיכוב לחובשים ולפאראמדיקים לאתר את המיקום המדויק של האזרח הנדרש לסיוע, במיוחד באזורים לא-מיושבים, שטחים פתוחים וכיוצא באלה. לעתים, עיכוב של כמה דקות יכול להיות ההבדל בין חיים למוות.

לדברי בירן וביטן, על מנת לתת מענה לבעיה, הם פעלו בחודשים האחרונים על תיקון לחוק התקשורת (בזק ושידורים), כדי לחייב את חברות הסלולר להעביר למד"א מיקום מדויק של כל אדם המתקשר למוקד החירום של הארגון, תוך הקפדה על חיסיון ושמירה על פרטיותו של המזמין.

"בסיור במוקד החירום של מד"א נדהמתי לגלות שהמוקדנים מבזבזים זמן יקר מאוד על איתור המיקום של הפונה", מספרת בירן. "במקרים רבים, הזמן היקר הזה יכול להיות ההבדל בין חיים למוות". ביטן: "אנחנו פועלים מול הגורמים השונים כדי לקדם את החוק. מדובר במודל שקיים במספר מדינות, והוא הגיוני, נחוץ וייתן לכוחות ההצלה כלי חשוב שעשוי להציל חיי אדם".

על פי הצעת החוק, "בעל רישיון יעביר אל מוקד החירום הטלפוני של מד"א את נתוני המיקום המדויקים ביותר שברשותו של ציוד קצה שממנו מתבצעת השיחה", וכן "נתוני המיקום ישמשו לאיתורו של מקום אירוע החירום ולהכוונת כוחות פינוי והצלה בלבד, ולא יתקבלו כראייה בבית משפט".

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "התיקון המוצע לחוק על ידי חברי הכנסת בירן וביטן הוא תיקון משמעותי ביותר שצפוי לסייע לנו רבות במשימת הצלת החיים, במידה ויעבור. למרות הרצון להגיע לכל קריאה במהירות ולמרות ההשקעה הרבה בפיתוחים טכנולוגיים בארגון, עדיין ישנם מקרים שבהם החובשים והפאראמדיקים במוקד מתקשים מאוד באיתור הנפגע. האפשרות לקבלת מידע מדויק על מיקומם תאפשר לנו לקצר בצורה משמעותית את זמן ההגעה - גם במקרים הקשים ביותר".

צרו איתנו קשר *5988