בהתאם לציפיות הריבית בארה"ב נותרה ללא שינוי

הורדת תחזית הצמיחה של ארה"ב ל-2% ■  בהודעת הפד נאמר כי נתוני המאקרו שהתפרסמו לאחרונה היו מעורבים וכי האינפלציה ממשיכה להישאר נמוכה מהיעד של 2% ■ עלה מספר הבכירים החושבים כי הריבית תעלה רק פעם אחת השנה

ג'נט ילן / צלם: רויטרס
ג'נט ילן / צלם: רויטרס

הפדרל ריזרב הותיר הערב (ד') את הריבית על כנה, ברמה של 0.25%-0.5%, פעם שישית ברציפות, וזאת לאחר שבפעם האחרונה העלה את הריבית בדצמבר 2015. בהודעת הפד נאמר כי נתוני המאקרו שהתפרסמו לאחרונה היו מעורבים: "מצד אחד נרשמה האטה בקצב השיפור בשוק העבודה, ומצד שני הצמיחה בפעילות הכלכלית צברה תאוצה". הבנק הפדרלי הוריד את תחזית הצמיחה לכלכלת ארה"ב ל-2% בשנת 2016 מ-2.2% בתחזית הקודמת.

בהודעת הפד נמסר כי הנתונים הכלכליים שהתפרסמו ב-6 שבועות אחרונים היו מעורבים. לשלילה ציינו חברי הפד את שוק התעסוקה אשר הפגין חולשה, השקעות במגזר העסקי וירידה בציפיות האינפלציה. בצד החיובי צוין כי נרשם שיפור בצמיחה, בצריכה הפרטית ובסקטור הנדל"ן. בנוסף, מסר הפד כי "האינפלציה ממשיכה להישאר נמוכה מהיעד של 2%". 

מרבית חברי הפד עדיין רואים לנכון להעלות את הריבית עוד פעמיים עד סוף השנה, כך עולה מהודעת הפד, ולמרות זאת, בישיבה הנוכחית עלה מספר הבכירים הסבורים כי הריבית תעלה רק פעם אחת השנה, מאחד בישיבה הקודמת  ל-6.

נזכיר כי מפרוטוקול הישיבה שהתקיימה במאי עלה כי מרבית חברי הפד הסכימו על העלאת ריבית ביוני בתנאי שהנתונים הכלכלים יאפשרו זאת.  והנתון החשוב ביותר, נתונן התעסוקה כזכור אכזב והצביע על חולשה של השוק. אי לכך הפדרל ריזרב חושש מלהעלות ריבית, אם כי יתר הנתונים דוחפים להעלאת הריבית. נציין גם, כי התקופה היא תקופת בחירות, וכל מהלך של הפד יתפרש מיד כתומך באחד המועמדים ולכן הפד מחליט - לא להחליט. 

 

במסיבת העיתונאים לאחר פרסום החלטת הריבית ציינה יו"רית הפד, ג'נט ילן, כי הבנק המרכזי לקח בחשבון את אפשרות ה"ברקזיט" בהחלטת הריבית היום, וזאת משום שלברקזיט יכולה להיות השפעה על כלכלת ארה"ב. עוד נאמר כי ישנה אי-ודאות רבה בנוגע למדיניות הריבית העתידית, בעיקר בטווח הבינוני.

 

 

 

 

צרו איתנו קשר *5988