אישום: משפחה מהצפון עקצה קשישים במאות אלפי שקלים

לפי כתב האישום, הנאשמים נהגו להציע לקשישים לרכוש מתקנים לסינון מים, ולאחר שהייתה להם דריסת רגל בביתם ובכרטיס האשראי שלהם, נהגו לחייב אותם בסכומי-עתק

דולרים שוחד אזיקים פשע משטרה / צלם: thinkstock
דולרים שוחד אזיקים פשע משטרה / צלם: thinkstock

פרקליטות מחוז צפון הגישה היום (ג') לבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום נגד בני משפחה מהיישוב שלומי בצפון בגין הונאה רחבת-היקף שביצעו בעיקר כלפי חברי קיבוצים קשישים.

הנאשמים - האם עידה לנקרי, בת 55; והבנים ניסים אזולאי, בן 31, ואבנר אזולאי, בן 37; יחד עם אשתו מרינה שלפמן, בת 32 - מואשמים בעבירות של קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, עבירות שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה וכן אישום נוסף בעבירות בהתאם לחוק לאיסור הלבנת הון.

בכתב האישום נטען כי החל משנת 2006 ועד בסמוך למעצרם באמצע שנת 2016, קשרו ביניהם הנאשמים קשר לביצוע עבירות מירמה בלקוחות חברי קיבוצים, רובם המכריע קשישים, מצפון הארץ.

לפי כתב האישום, הנאשמים נהגו להציע להם לרכוש מתקנים לסינון מי שתייה, ולאחר שהייתה להם דריסת רגל בבית המתלוננים ובכרטיס האשראי שלהם, נהגו לחייב את המתלוננים בסכומי-עתק עבור המוצרים והשירותים שמכרו להם, שכנעו אותם לרכוש ביטוחים למכשירים השונים בסכומי-עתק אף הם, ואף ניצלו את העובדה שהמתלוננים, רובם בשנות ה-80 לחייהם, לא זכרו תמיד מתי נחתם ההסכם עמם ולכמה זמן, ועל כן נהגו להתייצב מדי כמה חודשים בבתי המתלוננים ולהחתימם על הסכם שירות חדש, כל זאת בעשרות אלפי שקלים, ובאופן זה קיבלו לכאורה במירמה מאות אלפי שקלים.

לפי האישום, לעתים הנאשמים היו מציעים "מתנות" כגון מכונת קפה או שואב אבק "קירבי", או שהיו מציעים את שואב האבק לתקופת ניסיון קצרה, כשהם מבטיחים למתלונן כי ייקחו את אותו שואב אם המתלונן לא יחפוץ בו.

הסתבר כי בגין המתנות חויבו המתלוננים ועבור השואב גם כן (אמנם אם המתלונן ביקש כי ייקחו מביתו את שואב האבק, נעתרו המשיבים לבקשה זו, אך החיוב בגינו נותר בעינו). 

הפרקליטות ביקשה לעצור את הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם, וכן הוגשה בקשת חילוט על-ידי חוק איסור הלבנת הון.

כתב האישום הוגש באמצעות עו"ד דורית אלון-כשר. התיק נחקר על-ידי מפלג ההונאה של מחוז צפון בשיתוף עם רשויות המס.

צרו איתנו קשר *5988