הפרקליטות נגד הצעת העליון להקלה בעונש לבן-זקן ואלדר

שופטי העליון הציעו לקצר את המאסר של בן-זקן ל-26 חודשים ושל אלדר ל-22 חודשים - בתמורה למשיכת הערעור ■ הפרקליטות: "עונשי המאסר שנגזרו ראויים"

ג'קי בן זקן ואיתן אלדר / צילום: שלומי יוסף
ג'קי בן זקן ואיתן אלדר / צילום: שלומי יוסף

הפרקליטות לא משאירה לג'קי בן-זקן את אפשרות הבחירה בעונש מופחת: המדינה דחתה את הצעת בית המשפט העליון להקלה משמעותית בעונשם של ג'קי בן-זקן ואיתן אלדר, בתמורה לחזרתם מערעורם על הרשעתם בפרשת הרצת מניות מנופים פיננסים.

אתמול (ד') במהלך דיון בבית המשפט העליון בערעורם של ג'קי בן-זקן ואיתן אלדר על הרשעתם ועל עונש המאסר בן 3 השנים שהוטל עליהם בפרשת הרצת מניות חברת מנופים פיננסים, הטילו השופטים - אסתר חיות, ענת ברון ואורי שהם - פצצה בבית המשפט, כאשר הציעו לבן זקן ולאלדר לוותר על הערעור על הרשעתם, בתמורה לקיצור עונשו של ג'קי בן זקן ל-26 חודשי מאסר בפועל (עונש שעוכב עד להכרעה בעליון); ולכך שעונשו של אלדר (שכבר החל לרצות את תקופת המאסר) יקוצר ל-22 חודשי מאסר. עוד בתמורה לקיצור 10 חודשים מהעונש הציעו השופטים כי הקנס שהוטל על ג'קי בן-זקן יגדל, ויעמוד על סך של 800 אלף שקל, במקום 250 אלף שקל.

השופטים הבהירו לצדדים כי ההצעה אינה פתוחה לדיון, וכי עליהם לתת תשובה חיובית או שלילית בלבד. אלדר מסר את תשובתו החיובית כבר במעמד הדיון, בעוד ג'קי בן-זקן - באמצעות באי-כוחו, נבות תל-צור, ירון קוסטליץ, ליה גוני וירון ליפשס - ביקש למסור תשובה עד יום ראשון בבוקר. בן-זקן הבהיר כי מדובר בהחלטה כבדת-משקל, וכי הוא רוצה לשקול אותה בכובד-ראש.

עו"ד אמיר טבנקין מפרקלטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) הודיע לבית המשפט כי ימסור את תגובת המדינה היום (ה') עד השעה 12:00, וכעת, בתגובה שהוגשה, דוחה המדינה את ההצעה. 

"פרשה חמורה" 

"עמדתה העונשית של המדינה (המדינה, א' ל"ו), כפי שהובעה בבית המשפט, נשקלה לעונק בהכרעת הדין. הפרשה בה הורשעו המערערים היא פרשה חמורה נוכח מידת הפגיעה שגרו העבירות בערכים החברתיים המוגנים, כפי שנקבע על-ידי בית המשפט המחוזי", נכתב בהודעת המדינה לבית המשפט העליון.

כן צוין כי לגישת המדינה עונשי המאסר שנגזרו על בן-זקן ואלדר "ראויים ותואמים את מתחם העונש ההולם לנסיבות ביצוע העבירות ואת העונשים הקבועים בחוק לעבירות".

עו"ד טבנקין מוסיף בהודעה כי "יש לבחון את העונש ההולם לפרשה בהתאם לנסיבותיה, ולא רק ביחס לעונשים שהוטלו בפרשות קודמות, בשים לב... למיעוט הפרשות העוסקות בסוג זה של העבירות".

נזכיר כי בן-זקן ואיתן אלדר הורשעו על-ידי בית המשפט המחוזי בתל-אביב בהרצת מניות חברת מנופים פיננסים. בהתבססו בין היתר על האזנות סתר שביצעה רשות ניירות ערך לשניים, קבע השופט דוד רוזן כי השניים הריצו את מניית החברה בשלהי שנת 2010, לקראת כניסת המניה למדד תל-אביב 100, במטרה להביא לכך שהמניה תעמוד בתנאים לכניסה למדד.

רוזן העניש את בן-זקן ואלדר בחומרה, שלח אותם ל-3 שנות מאסר בפועל והטיל על כל אחד מהם קנס בסך רבע מיליון שקל.

בן-זקן ערער הן על הרשעתו והן על חומרת העונש שהוטל עליו, ועונשו עוכב לבקשתו עד להכרעה בערעור. אלדר ערער רק על חומרת העונש.

כעת נותרה ההכרעה בערעורים בפתחו של בית המשפט העליון, אשר עשוי לשקול הפחתה בעונש גם לאחר שהמדינה דחתה את הצעתו. 

צרו איתנו קשר *5988