מטורף: כך נראות פצצות הגרעין הקטלניות ביותר בעולם היום

תחקיר חדש חושף את עוצמתן של פצצות הגרעין החדשות שקיימות בארסנל הנשק של הצבאות הגדולים בעולם היום, ואת הדרך שנעשתה בתחום מאז אותן שתי פצצות אטום שהוטלו על הירושימה ונגאסקי במלחמת העולם השנייה

מחוץ לקופסא תוכנית המדע, פצצות גרעיניות / צילום: וידאו
מחוץ לקופסא תוכנית המדע, פצצות גרעיניות / צילום: וידאו

הפצצות הגרעיניות שפותחו לאחר הפצצות הראשונות הן עד כדי כך עוצמתיות שניתן להשתמש בפצצה שהוטלה על הירושימה, שיצרה פיצוץ בעוצמה של 15 קילו טון בלבד, כיחידת מדידה לכל השאר. כך לדוגמא ה-B83, הפצצה הגרעינית הקטלנית ביותר שנמצאת כיום בארסנל של צבא ארה"ב, חזקה פי 80 מהפצצה שהוטלה על הירושימה.

ה-Castle Bravo, הפצצה הגרעינית הגדולה ביותר שנוסתה על ידי ארה"ב, יצרה פיצוץ בעוצמה של 15 מגה טון - פי אלף מעוצמת הפיצוץ של הירושימה. אבל שתי האחרונות מחווירות בהשוואה לפצצה הגרעינית הגדולה ביותר שאי פעם הופעלה.

באוקטובר 1961, בצפון רוסיה, ברית המועצות הפעילה את Tsar Bomba - פצצה עוצמתית במיוחד אשר יצרה הדף של 50 מגה טון, פי 3,333 מזאת שהוטלה על הירושימה. היא כמעט גרמה להתרסקות של המטוס שהטיל אותה, שברה חלונות בנורבגיה ופינלנד ויצרה גלי הדף שהקיפו את כדור הארץ 3 פעמים.

אבל גם הפצצה האימתנית הזו הייתה רק גרסה מוקטנת של מה שהיה אפשרי באופן תאורתי. על אף שהיא לא נוסתה לעולם, לסובייטים היו תכוניות לפתח פצצה שתהיה חזקה פי שתיים מה-Tsar Bomba אשר תייצר פיצוץ בעוצמה של 100 מגה טון, פי 6,666 מהירושימה.

צרו איתנו קשר *5988