חוק המואזין עבר בטרומית: סערה בכנסת: "הכרזת מלחמה"

דיון שבסופו עבר חוק המואזין בטרומית הפך לעימות חריף בין ח"כים מהימין לח"כים ערבים ■ ח"כ איליטוב קרא לח"כ סעדי "תחזור לסעודיה", וכשזה השיב, הוא הורחק ■ יו"ר הרשימה המשותפת קרע את הצעת החוק

המסגד החדש באבו גוש / צילום: יותם יעקובסון
המסגד החדש באבו גוש / צילום: יותם יעקובסון

חוק המואזין שוב עורר מהומה בכנסת: הצעת החוק מעוררת המחלוקת למניעת מפגעי רעש אושרה הבוקר (ד') בקריאה טרומית בתום דיון סוער במיוחד, שכלל עימותים חריפים בין ח"כים מהימין לח"כים ערבים שלוו בגידופים, חילופי האשמות, צעקות וגם קריעת דפים. ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) הורחק לאחר שח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) צעק לעברו "תחזור לערב הסעודית", והוא השיב לו בצעקות. זמן קצר לאחר מכן הורחק גם ח"כ אחמד טיבי, באמצע נאומו על הדוכן.

"הצעת החוק היא הכרזת מלחמה בין נאורים לחשוכים, מלחמה בגזענות", אמר בנאומו חבר הכנסת זוהיר בהלול (המחנה הציוני). "שייחים ורבנים התעמתו בבניין הזה ואמרו שהם נגד החוק. שוב נתניהו מאמץ, כהרגלו בקודש, את אש ההסתה כלפי המיעוט הערבי במקום להישיר עיניים לציבור הישראלי כולו ולתת תשובות על פרשיותיו המביכות".

יו"ר מרצ זהבה גלאון תקפה במילים חריפות את חברי הקואליציה. "אי אפשר לעבור לסדר היום על הביזיון שהיה כאן, עושים תחרות מי יצהיר יותר נאמנות לשנאת ערבים", אמרה. "זה אחד הימים היותר מכפירים. קואליציה עלובה, אתם עלובים, ואתה ( פנתה לח"כ אורן חזן) העלוב הראשי. מי חשב שנגיע ליום הזה? במקום שנכבד את המנהגים והמסורת, זה מה שאנחנו עושים? בושה". כשהשר גלעד ארדן (ליכוד) דרש ממנה להתנצל על דבריה, צעקה לעברו: "קודם תתנצל על אום אל חיראן".

חבר הכנסת מוטי יוגב מהבית היהודי הציג את הצעת החוק, שאושרה ברוב של 55 תומכים מול 48 מתנגדים, ודבריו הופרעו מספר פעמים. "חוק המואזין הוא חוק חברתי לטובת תלמידים ונהגים", אמר. "אין בכוונתנו לפגוע בחופש הדת אלא להביא למניעת פגיעה בשנתם של כלל אזרחי ישראל". הדיון הופסק למשך דקות ארוכות, כשחברי הכנסת קמו ממקומותיהם.

ח"כ חזן ניגש לספסלי האופוזיציה וצעק לעבר חברי הכנסת מהרשימה המשותפת. ח"כ אילטוב קרא לעברם: "היהדות הייתה לפניכם ותהיה גם אחריכם". על כך צעק לעברו סגן יו"ר הכנסת שניהל את הדיון, יצחק וקנין (ש"ס): "אל תוסיף שמן למדורה". יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, עמד וקרע לגזרים את הדפים שעליהם נכתבה הצעת החוק.

ח"כ אילן גילאון אמר בתגובה להעברת החוק כי זהו ״חוק של אצבע בעין שקם מתוך מניעים גזעניים, ונועד לספק את מאוואייהם הלאומניים של חברי הכנסת מהימין המתחרים ביניהם זקפתו הלאומית של מי גדולה יותר.

״כבר כיום קיים בישראל חוק מקיף נגד מפגעי רעש, אלא שהוא לא נאכף כלל. בערים רבות ישנם רכבים המגיעים עם כריזות קולניות ובלתי נסבלות על מפתן ביתם של תושבים לבשר על זמני כניסת השבת. אל אלה מצטרפים צופרי מכוניות ועוד שלל מפגעים, בהם המשרד להגנת הסביבה כלל לא טורח לטפל - מה שמוכיח שכל כוונתו של חוק זה, של מציעיו ושל תומכיו היא לתקוע אצבע בעינו של הציבור המוסלמי.

״מפגעי רעש הם דבר שיש לאכוף בצורה אוניברסאלית ומטעמים של הגנת הסביבה והאזרח, ולא מטעמים פרטניים, גזעניים ולאומניים. בושה לממשלת ישראל ולכנסת ישראל שנגררה למקום הנמוך והמסוכן הזה על-ידי קבוצת חברי כנסת מהלאומניים והמסוכנים בין חברי הבית.״

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (מחנ"צ) מסרה כי  "מהישיבה עולה תפילה אשכנזית, על הצריח ממולה קורא המואזין" (מתוך 'יא ליל' של להקת פיקוד מרכז) מה שפעם היה מקור לשיר הפך בימנו למקור לגזענות ומציאות עצובה. חוק המואזין של מוטי יוגב ודוד ביטן בדחיפה של ראש הממשלה מצביע על ערעור מוחלט של ערכי היסוד ועל כך שהתנהלותם מושתתת על שנאת האחר וגזענות. הממשלה פעם אחר פעם מפלגת, מקטבת, פוגעת ומדירה ציבורים שלמים.

"החוק שעבר היום בטרומית יכתים את הקואליציה שמקצינה שוב ושוב את השיח אבל אנחנו נמשיך לפעול על מנת למנוע ממנו לעשות כך גם בספר החוקים של מדינת ישראל."

צרו איתנו קשר *5988