לבייב רכש בהר המנוחות אחוזת קבר ענקית - עם 100 חלקות

"תוכנית חיסכון": לבייב בונה אחוזת קבר ענקית בהר המנוחות בירושלים, המכילה 100 חלקות קבר ■ כמה שילם ולמי, וכיצד קנה חלקה כה גדולה בשטחים האלה? לא ברור

לב לבייב. מתוך הווידיאו של ערוץ 2
לב לבייב. מתוך הווידיאו של ערוץ 2

מצבה של אפריקה ישראל - חובות עתק, הפסדים של מילארדי שקלים, הסדר חוב בעבר והסדר שני בהתהוות - לא פגע עד כה באורח החיים של העומד בראשה לב לבייב. בימים אלה בונה הטייקון אחוזת קבר ענקית בהר המנוחות בירושלים, המכילה 100 חלקות קבר, אך לא ברור כמה שילם ולמי, וכיצד קנה חלקה כה גדולה בשטחים האלה. כך דווח אתמול ב"תוכנית חיסכון" בערוץ 2.

שוק הקבורה בישראל מגלגל כ-500 מיליון שקל בשנה. בעסקה שעשתה המדינה עם חברות קדישא נקבע כי ביטוח לאומי אמור לממן את הליך הקבורה לאזרחים, אבל מצוקת הקבורה בישראל מביאה לכך שתושב ישראלי המבקש להיקבר קבורת שדה בבירה למשל, צריך לשלם עבורה תעריף הקבוע בחוק.

כתבת "תוכנית חיסכון" אדווה דדון מדווחת כי לבייב שילם על כל חלקת קבר סכום של 9,000 דולר, דבר שהציבור הרחב לא יכול לעשות, למרות שמדובר בקרקעות השייכות לכל האזרחים.

על-פי חוק שירותי הדת כל אדם יכול לרכוש במהלך חייו חלקת קבר לו, לבת זוגו ולהוריו. ממסמכים שהגיעו לידי "תוכנית חיסכון", עולה שלבייב רכש, בשיתוף עם קהילת יהדות בוכרה, כ-100 חלקות קבר והציע לכאורה למשפחתו להיקבר לצידו. כדי לבצע את העסקה, בחברת קדישא היו צריכים להתגבר על האיסור בחוק ולכן הזמינו חוות דעת משפטית שתעקוף את החוק.

אבל, לפי דיווח התוכנית בערוץ 2, חלק מחלקות הקבר האלה רשומות על שמם של אנשים שטרם נולדו בעת ביצוע העסקה, וכאלה שנפטרו וקבורים במקום אחר. כל נסיון לקבל על כך תשובות - כיצד זה יכול להיות, מי וכיצד הועבר הכסף, גם מחברה קדישא וגם מלבייב - עלו בתוהו.

מחברה קדישא הכללית בירושלים נמסר בתגובה: "חברת קדישא פועלת כדין ואינה בודקת את אזרחותו של רוכש קבר המצהיר כי הוא תושב חוץ. על-פי החוק חברת קדישא דורשת שלכל שם יוצמדו פרטים מלאים, אך אין ביכולתנו לבדוק את אמיתות הדברים ואנו מניחים כי הנתונים שנמסרים לנו הם נכונים ואמיתיים. אין בנמצא קבר מבלי שהרוכש סיפק פרטים מלאים על בעל החלקה המיועד. לגבי השאלה מי קנה את חלקות אחוזת הקבר וכיצד הועברו התשלומים- איננו מעבירים פרטים אודות תשלומי רוכשים עקב צנעת הפרט".

מקבוצת לבייב נמסר בתגובה: "נחצו כל הקווים האדומים. מדובר בהאשמות ומסקנות חסרות רסן, שקריות, פוגעניות וארסיות, שאין בינן לבין המציאות דבר או חצי דבר. הקריטריונים המחמירים והצנועים שחלים על כל קבר במתחם ושאינם קיימים בהרבה מקומות אחרים, הוכתבו על-ידי חברת קדישא יחולו וחלים על כל הקברים בחלקה ללא יוצא מן הכלל. כל פעולה שנעשתה מול חברת קדישא נעשתה בהתאם להוראות ולהנחיות שניתנו על-ידי החברה עצמה ולמיטב הידיעה אלו פעלו בהתאם לייעוץ משפטי שקיבלו, וכי התמורה והרכישות שבוצעו על-ידי הציבור שרכש קברים במתחם בוצע כדת וכדין וללא כל דופי.

"בנוסף בחרתם להתעלם מההפסדים העצומים שספג בעל השליטה בהשקעתו באפריקה ישראל ומהאופן שבו בחר לנהוג כאשר, בניסיון להבריא את החברה, הזרים מהונו מאות מיליוני שקלים במהלך שאין לו ולא היה לו אח ורע בישראל".

צרו איתנו קשר *5988