פתאום מדברים על "מיתון טראמפ" במקום על האצה בצמיחה

עקומת התשואה בשוק האג"ח "משתטחת", וזו אינדיקציה כלכלית שלילית

דונאלד טראמפ / צילום: רויטרס
דונאלד טראמפ / צילום: רויטרס

על-פי האינדיקטור הבא, בעלי האג"ח לא מקווים למשהו טוב במיוחד בכלכלה האמריקאית: מרווח התשואה בין אג"ח האוצר ל-10 שנים ולשנתיים, שנחשב לחלק העיקרי של עקומת התשואה, הצטמצם ביותר משמונה מאיות אחוז בשבוע שעבר, ל-0.962%, המרווח הקטן ביותר מאז שדונלד טראמפ נבחר לנשיאות ב-8 בנובמבר 2016.

עקומת התשואה היא כלי למדידת ציפיות השוק לצמיחה כלכלית ולאינפלציה, והיא אחד האינדיקטורים המובילים הטובים ביותר לניבוי מצב כלכלי, לפי ג'פרי קליבלנד, הכלכלן הראשי של Payden and Rygel.

כשעקומת תשואה "משתטחת", כלומר השיפוע שלה יורד, זהו במקרים רבים סימן שמבשר האטה כלכלית או אפילו מיתון. כאשר הצמיחה הכלכלית דועכת, ציפיות האינפלציה יורדות עד כדי כך שהאג"ח הארוכות יותר, שמציעות תשואות גבוהות מהאג"ח לפדיון בטווח קרוב, הופכות אטרקטיביות למשקיעים שמחפשים תשואה. כך יורד ה"זנב" של העקומה, והיא מקבלת צורה פחות משופעת.

זה מה שקרה לעקומת התשואה בשבוע שעבר על רקע ההאשמות שטראמפ ניסה לחנוק את חקירת ה-FBI על קשרי מטה הבחירות שלו עם הקרמלין. הפרשנים סבורים שמצבו הפוליטי של הנשיא ייפגע במימוש תוכניות הממשל למדיניות ידידותית יותר לעסקים.

זעזועים גיאופוליטיים בשבוע שעבר, כמו הבחירות באיראן, יצרו מתחים זמניים בשוקי ההון שמשכו כספים אל האג"ח. כאשר החדשות על אפשרות להדחה חוקית של הנשיא טראמפ התפרסמו ביום ד' שעבר, תשואת אג"ח האוצר ל-10 שנים צנחה ב-11.4 מאיות אחוז - הצניחה היומית החדה ביותר ב-11 החודשים האחרונים.

התגובה האינסטינקטיבית הזו לא שיקפה שינוי מהותי בתחזית הכלכלית לארה"ב, אלא את הפסימיות של השוק לגבי יכולתו של טראמפ להעביר את עיקרי מדיניותו בקונגרס, קובעת ג'ניפר לי, כלכלנית בכירה בחברת BMO קפיטל מרקטס. למעשה, התשואות ביצעו פניית פרסה, ומחקו את האפקט של "גאות טראמפ".

 

מחירי האג"ח בדרך לעלות?

אבל התכווצות מרווח התשואות באה גם בעקבות ירידה בציפיות האינפלציה. מדדי המחירים לצרכן במארס ובאפריל היו שניהם מתחת לתחזיות הקונצנזוס. שיעור האינפלציה בעוד חמש שנים, התחזית של שוק האג"ח לאינפלציה הממוצעת בחמש השנים הבאות, ירדה ל-1.86%, הרמה הנמוכה שהיתה לפני ניצחונו של טראמפ בבחירות בנובמבר.

ריצ'רד פיקירילו, מנהל תיקים בכיר בחברת PGIM הכנסה קבועה (אג"ח), אמר שמוטב לאפיין את האיתות הפסימי של השתטחות עקומת התשואה כמבשר של צמיחה כלכלית איטית יותר, ולא כסימן לכך שארה"ב קרובה לסוף של מחזור עסקים, כלומר למיתון.

"זו יותר אינדיקציה להמשך של צמיחה מתונה. בשלב מסוים, הסבירות למיתון תגדל, אבל לפי שעה יש לנו הסתברות נמוכה למדי למיתון כלכלי, ולכן אנחנו לא צופים שעקומת תשואה שטוחה תבשר עקומה הפוכה או מיתון בעתיד הקרוב", אומר פיקירילו.

אסטרטגים רבים בשוק לא מתרגשים ממה שהם רואים כמעידה זמנית של שוקי ההון, שתיעלם לקראת העלאת הריבית הצפויה על-ידי הפדרל ריזרב ביוני. אחרים אומרים שהשתטחות עקומת התשואה עשויה להעלות את מחירי האג"ח. אם מרווח התשואה ימשיך לרדת בשוק האג"ח, קובעי המדיניות בפדרל ריזרב עשויים לשקול לעכב את ההידוק המוניטרי שלהם.

הפד הקדיש תשומת לב רבה לאינדיקטור המוביל הזה בעבר. מחקרים אקדמיים קודמים שפורסמו על-ידי הפד של ניו-יורק, תיארו את הדייקנות של ניבוי מיתון כלכלי על-ידי עקומות התשואה.

*** כל הזכויות שמורות ל-MarketWatch.com 2017 

צרו איתנו קשר *5988