חופש הניצול

זינוק מחירי החופשות בחודשי הקיץ

חופשה משפחתית / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב
חופשה משפחתית / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

השבוע הבא יצאו ילדי ישראל לחופש הגדול. בבתים רבים במדינת ישראל טרודים כעת בשאלות האם והיכן לקיים את החופשה השנתית. ישנם רבים הנוטים לזלזל בחשיבותה של חופשה משפחתית ולהתייחס אליה כאל מוצר מותרות לעשירים בלבד. לכאורה, כל חיינו סבים סביב ילדינו, שכן אנו דואגים מדי יום לבריאותם, לחינוכם ולהשכלתם, לתזונתם ועוד. אנו משתעשעים עם ילדינו כמעט מדי יום, רואים איתם סרטים, מטיילים עימם בשבתות, רואים יחד תוכניות טלוויזיה, כך שלכאורה איננו זקוקים לחופשה משפחתית אשר תייצר זמן איכות נוסף.

עם כל "הביחד" הזה, חופשה משפחתית, שסגולותיה אינן גלויות לכל עין, היא חוויה חשובה וחיונית שלא כדאי לוותר עליה. חופשה משפחתית דורשת תכנון קפדני אשר יועיל לכל חברי המשפחה, ולא רק לאדם ספציפי בתוך התא המשפחתי. תכנון כזה מחייב את מתכנני הטיול להתחשב בכל חברי התא המשפחתי, ולקלוע לטעמם של חברי המשפחה. המחשבה המקדמית על העדפות של בני המשפחה והתגמשות של אחד למען האחר, מגבירה את לכידות התא המשפחתי.

שבירת השגרה היום-יומית של מחויבות אישיות של כל אחד מבני המשפחה, והקדשת הזמן לפעילות משפחתית משותפת מחזקות את הדבק בין בני המשפחה, ומאפשרות להם לייצר זמן איכות משותף ומורשת משפחתית. חוויות מטיולים משפחתיים הן חומר ייחודי לזיכרונות ילדות חיוביים, והזיכרונות צפויים לקשט את אלבום התמונות המשפחתי לעד.

במהלך חופשה משפחתית שבה מניחים בצד את הטלפונים הניידים ומתנתקים ככל שניתן ממקום העבודה, גדלות ההזדמנויות לנהל שיחות אישיות בין בני המשפחה, לגלות תחומי עניין משותפים ומיומנויות חדשות. חופשה משפחתית מאפשרת לכל אחד להירגע, ולשים בצד את טרדות היום-יום אשר מתמקדות לרוב במילוי ההתחייבויות היום-יומיות. בחופשה, איננו פועלים תחת לוחות-זמנים הדוקים המחייבים את בני המשפחה להתפצל כל אחד לענייניו, כך שניתן להתמקד בעשיית כיף משותף. טיולים משפחתיים הם הזדמנות מעולה לחוות חוויות חדשות ויוצאות דופן לעומת שגרת היום-יום. חוויות שעשויות להיות בעלות ערך חינוכי וחברתי גדול ומעשיר לילדי המשפחה.

חופשות משפחתיות עברו עם השנים מהפך. בשנים האחרונות יש מגוון עצום של חלופות לחופשה משפחתית. האפשרויות משתרעות על הספקטרום שמחופשה משפחתית באוהל בשטח ועד חופשה משפחתית מעבר לים. כל משפחה לפי יכולותיה הכספיות והעדפותיה. טיול משותף מהווה הזדמנות יוצאת דופן ללמד את ילדינו דברים חדשים, ולהפגיש אותם עם דברים שפגשו בעיון בספרי בית-הספר ובשידורי הטלוויזיה. טיול משפחתי חושף את הילדים לתרבויות שונות, לתופעות טבע, למזון חדש, לבעלי חיים, היסטוריה, גיאוגרפיה, אקלים ועוד.

הזמן עובר במהירות, וילד שרק אתמול החלפנו לו חיתול, היום כבר שואל מאיתנו את המכונית המשפחתית. עד במהרה יהיו לילדינו חיים משל עצמם, ובילוי זמן עם הוריהם לא יהיה בראש מעייניהם. לפיכך, חופשה משפחתית כאשר הילדים עדיין מעוניינים בה, היא נכס משפחתי עצום.

חופשה משפחתית תורמת מאוד ללכידות התא המשפחתי, מייצרת זמן איכות של בני המשפחה זה עם זה, ומקטינה את ההסתברות למשברים בתא המשפחתי, המייצרים בסופו של דבר עומס כלכלי על החברה כולה. עצירת שגרת היום-יום והפגת הלחצים תורמות לאיכות החיים של האזרחים. לפיכך, אין להקל בהן ראש. כולנו מבינים כי אזרחים רגועים יותר הם בריאים יותר, מטילים פחות עומס על מערכת הבריאות, וחברתיים יותר. אזרחים רגועים יותר, יהיו אגרסיביים פחות בכבישים מה שתורם לבטיחות בדרכים, פוריים יותר במקום העבודה ועוד.

לצערנו, ממשלת ישראל אינה רואה בנגישות של חופשות משפחתיות לכלל האזרחים משימה חשובה, ומאפשרת לג'ונגל המחירים בתחום להשתולל. אמנם זו אינה סוגיה של ביטחון לאומי וגם לא משבר הדיור, אולם מדינה מפותחת, שפויה ונורמלית חותרת לשפר את איכות חיי אזרחיה גם ובעיקר בסוגיות יומיומיות, כמו היכולת לנפוש במתקנים הולמים במחירים הוגנים.

הבעיה היא, שהחופשות באתרי קמפינג, צימרים ובתי-מלון בישראל, והחופשות מעבר לים, מתייקרות משנה לשנה. עליות המחירים הופכות את החופשה השנתית לנטל מימוני עצום ולא נגיש עבור שכבות רבות באוכלוסייה. עובדים שאינם מאוגדים בוועדי עובדים גדולים המעניקים להם הטבות גדולות במימון החופשה השנתית, מתקשים מאוד לנפוש בישראל בחודשי הקיץ.

התיאבון של בעלי אתרי הנופש לניצול הסיטואציה ההזדמנותית, מביא רבים מהם למתוח את רף המחירים למעלה בקיצוניות. הטלת מס-ערך-מוסף על חופשות (חוץ מאילת), תשלום עמלות יקרות לסוכני נסיעות, דרישות רגולטוריות מכבידות, דוחפים אף הם את מחירי החופשות לרמות הזויות.

בנקודה זו יגיעו תמיד התגובות שלפיהן חופשה שנתית היא פריבילגיה של עשירים ומדושנים. העובדה כי משפחות רבות בישראל נלחמות על צורכי קיום בסיסיים, ולפיכך חופשה שנתית אינה מצויה בבתים אלו על סדר היום, אינה סותרת את החשיבות העצומה של הנגשת חופשה משפחתית למרבית שכבות האוכלוסייה. הצרה היא, שמחירי החופשות בישראל בחודשי הקיץ שוברים שיאים, ויותר ויותר ישראלים עובדים אינם יכולים להתיר לעצמם חופשה שנתית מקומית.

איכות חיים של אוכלוסייה נמדדת גם ביכולתה לנפוש מדי פעם. אולם בישראל 2017, היכולת של מרבית האוכלוסייה להרשות לעצמה חופשה ראויה בחודשי הקיץ, נשחקת משנה לשנה.

■ הכותב הוא אסטרטג ראשי של קבוצת איילון

צרו איתנו קשר *5988