כחלון: ״אינטל העולמית תשקיע מיליארדים בישראל"

(עדכון): שר האוצר אמר את הדברים בכנס אקוסיסטם חיפה ■ נאומו של כחלון הופרע ע"י פעילים שקראו מהקהל: "כחלון אתה מרעיל אותנו" ■ אינטל על דברי כחלון: אין תגובה ■ לפי מקורות באינטל, לא מתוכנן פרויקט בסדר גודל של מיליארדים בשנתיים-שלוש הקרובות

משה כחלון / צילום: רונן זבולון, רויטרס
משה כחלון / צילום: רונן זבולון, רויטרס

שר האוצר משה כחלון נשא דברים היום (ה') אחר-הצהריים בכנס אקוסיסטם חיפה והתייחס לאירועי הימים האחרונים, ובהם פרסום המלצות המשטרה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו:  "סומך על יושרם ומקצועיותם של היועץ המשפטי לממשלה והמשטרה- תנו להם לעבוד בלי לחצים, כך נקבל את התוצאה הכי טובה.

"את מה שאמרתי בעבר אני אומר גם כאן הערב - יש אדם אחד שהחוק הסמיך אותו לקבוע אם יוגש כתב אישום או לא - היועץ המשפטי לממשלה.

"אני סומך על היועץ המשפטי לממשלה, על יושרו ועל מקצועיותו, בדיוק כפי שאני סומך על משטרת ישראל, על יושרה ומקצועיותה, על הפרקליטות ויתר מנגנוני אכיפת החוק.

"אני חוזר ומבקש מהצד הימני והשמאלי של המפה הפוליטית לחדול מההתקפות על מערכת שלטון. תאפשרו להם לעשות את העבודה. אם נאפשר להם לעשות את העבודה בלי לחצים משום צד נקבל את התוצאה הכי טובה. זה מה שאני אומר הערב, זה מה שאמרתי בעבר וכך אני מתכוון להמשיך לפעול."

כחלון שהשתתף באירוע של ארגון יוזמה לאומית של אראל מרגלית אמר כי: "אתמול היתה לנו שיחה עם נציגי אינטל במשרד האוצר. אינטל תשקיע בזמן הקרוב מיליארדי דולרים בישראל. זו החלטה שעבדנו עליה במשך שנה וחצי והיינו דרוכים לקראתה. נפגשתי עם סגנית נשיאת אינטל העולמי כשהתחילו הדיונים ואני שמח שההחלטה התקבלה להשקיע בישראל.

"זה מחמיא לכלכלת ישראל ומשדר לעולם מסר חיובי לגבי השקעות בארץ כשאינטל העולמית משקיעה מיליארדי דולרים ויוצרת כאן מאות מקומות עבודה איכותיים. מדינת ישראל תהנה מההשקעה הזאת."

מאינטל נמסר: ״אין תגובה״. לפי מקורות באינטל, לא מתוכנן פרויקט בסדר גודל של מיליארדים בשנתיים-שלוש הקרובות. אינטל סיימה באחרונה את הרחבת המפעל בקרית גת בעלות של 6 מיליארד דולר.

אור שחף, מנכ"ל החברה הכלכלית לחיפה, הכריז על קרן הון-סיכון שתוקם לראשונה בחיפה: ״ההענות לקול הקורא להקמת קרן הון-סיכון בסכום של 100 מיליון ש״ח בחיפה שהוצאנו בהנחיית ראש העיר, היא בהיקף חסר תקדים ובקרוב תקום קרן הון סיכון בחיפה״.

כנס אקוסיסטם חיפה הוא חלק ממהלך שמוביל ארגון יוזמה לאומית של אראל מרגלית, בשיתוף ראש עיריית חיפה, יונה יהב, שמטרתו להפוך את העיר התחתית בחיפה למוקד חדשנות ויזמות בתחומי הבריאות הדיגיטלית. במסגרת היוזמה ייפתחו מעבדה של הטכניון ובית החולים רמב"ם בעיר התחתית וכן קמפוס חדש של אוניברסיטת חיפה במטרה להביא סטודנטים לאזור. 

בין המשתתפים בכנס היו שר האוצר, משה כחלון; יו"ר קרן JVP ויוזמה לאומית, אראל מרגלית; וראש עיריית חיפה, יונה יהב. אראל מרגלית אמר מעל במת הכנס: "יחד עם החברות הרב לאומיות, היזמים, שר האוצר, בכירי הממשל וראש העיר אנו נהפוך את חיפה לבירת הdigital health העולמית וזה יקרה בעיר התחתית״.

נאומו של כחלון הופרע על-ידי כ-5 פעילים שקראו מהקהל: "כחלון אתה מרעיל אותנו" והאשימו אותו בכך שנוא מאפשר לבז"ן כימיקלים להמשיך לפעול.

אראל מרגלית התייחס לדברי המפגינים ואמר: "אנחנו לקחנו על עצמנו לעשות את חיפה עיר הטכנולוגיה לצעירים ולא עיר הזיהום. אי-אפשר להביא את הצעירים לעשות פה דברים של איכות חיים בלי להתייחס לדברים".

ליהי שחר, אחת מהמשתתפות במחאה, אמרה ל"גלובס": "משה כחלון עכשיו מעביר בתוך חוק ההסדרים סעיף ששולל סמכויות מראשי הרשויות המקומיות בכל הנוגע למפעלים מזהמים. הכנס הזה מדהים. זה החזון והעתיד של חיפה, אבל בואו נסתכל למציאות בעיניים: אף הייטקיסט לא עובר לגור במפרץ חיפה עם נתוני הזיהום והתחלואה הקיימים". 

צרו איתנו קשר *5988