הממונה על הנפט נותן הארכה נוספת לשותפות גבעות עולם

קבע כי על השותפות להעביר מסמכים המעידים על השגת מקור מימון זמין ומיידי לקיום כל הפעולות הנדרשות לפיתוח החזקה עד אמצע חודש מאי

קידוח נפט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
קידוח נפט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

הממונה על הנפט הודיע היום (ד') כי לאחר ישיבה שהתקיימה בנושא ובחינת החומרים שהועברו אליו, על השותפות גבעות יהש  להעביר מסמכים המעידים על השגת מקור מימון זמין ומיידי לקיום כל הפעולות הנדרשות לפיתוח החזקה עד התאריך 14.5.18. בנוסף, על גבעות עולם להציג הסכמות בין כל הגורמים הרלוונטיים בשותפות למתווה פיתוח החזקה - כך הודיע משרד האנרגיה.

מעבר לכך, הממונה אסר על השותפות לבצע כל פעולה בשטח החזקה אלא אם יינתן לאותה הפעולה אישור מפורש מטעמו, וציין כי "כל פעולה שתתבצע ללא אישור תביא לפקיעה מיידית של החזקה".

נזכיר בשבוע שעבר הודיע הממונה על ענייני הנפט לשותפות כי עקב אי עמידה בתוכניות העבודה, הוא מבטל את זכות חזקת הנפט שלה. במכתב התרעה לפני ביטול הרישיון כתב הממונה: ״במשך תקופה ארוכה של שנים לא נעשתה כל התקדמות. 'תוכנית הפיתוח' שהוצגה בפנינו היא בעצם תוכנית להמשך חיפוש נפט בשטח החזקה. תוכנית זו מתאימה לשלב מקדמי של זכות נפט - רישיון חיפוש, אינה קרובה לציפיות הקיימות מתוכנית לפיתוח מחזקת נפט, לא כל שכן שאינה הולמת חזקת נפט בת 16 שנה".

שותפות גבעות עולם קיבלה את חזקת ראש-העין עוד באפריל 2002, אך מאז נקדחו בתחומי החזקה 3 קידוחים בלבד: קידוח מגד 4 אשר כלל אף קידוח צד וקידוח אופקי, קידוח מגד 5 אשר נקדח פעמיים באותו המיקום, וקידוח מגד 6 אשר כלל אף הוא קידוח צד. 3 הנפט הופק מקידוח מגד 5 בלבד, אך מאפריל 2017 הופסקה הפקת הנפט לגמרי.

פוטנציאל הנפט באזור מוערך במאות מיליוני חביות, אך השותפות גבעות עולם שקדחה בו בשנים האחרונות הצליחה להפיק ממנו כמויות קטנות מאד יחסית.

לאחרונה פורסם ב״גלובס״ כי קבוצת אנשי עסקים בראשות שר האנרגיה לשעבר עו"ד משה שחל, הכוללת את מנכ"ל החברה לישראל לשעבר ניר גלעד ואת יזם חיפושי הגז הוותיק גדעון תדמור, מתעניינת בזכויות לקידוח נפט בשטח חזקת "גבעות עולם".

צרו איתנו קשר *5988