בפעולה בסוריה היו הישגים

שיתוף-הפעולה בין שלוש המעצמות הוא דבר חשוב ביותר שאינו מובן מאליו

הנשיא דונלד טראמפ  / צילום: רויטרס
הנשיא דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

אם מישהו ציפה שכל הנשק הכימי והגז בסוריה יושמדו, זו הייתה מלכתחילה ציפיית שווא. אבל כן בלטו בפעולה כמה הישגים שיכולים להשפיע על הנעשה בסוריה, ואולי אפילו מעבר לכך - בעתיד. 

בפעולה בסוריה היו הישגים

מוזרה בעיני הביקורת של כמה מפרשנינו לגבי התקיפה בסוריה. רבים מהם מאוכזבים. לא קרה, לדעתם, שום דבר שיכול להביא מפנה. תקיפה לייט, הם קובעים. ולי לא ברור למה הם ציפו. אם קיוו שתקיפה של ארה"ב, בריטניה וצרפת תגמור את אסד, אז הבעיה אינה שזה לא קרה, אלא שהם קיוו למשהו שלא היה יכול לקרות גם לו ההפצצה הייתה מסיבית ככל האפשר. ואם ציפו שכל הנשק הכימי והגז יושמדו, גם זו הייתה מלכתחילה ציפיית שווא. אבל כן בלטו כמה הישגים שיכולים להשפיע על הנעשה בסוריה, ואולי אפילו מעבר לכך - בעתיד.

נחוץ מנהיג קצת "משוגע"

שיתוף-הפעולה בין שלוש המעצמות הוא דבר חשוב ביותר. מהלך כזה לא היה מובן מאליו בשנים קודמות, כאשר כמעט כל ניסיון לפעולה צבאית משותפת נתקל בקשיים וגמגומים עד שנפח את נשמתו. מותר להניח שאצל אובמה, למשל, זה לא היה קורה. אנחנו זוכרים כמה הייתה קשה עליו ההחלטה על פעולה בסוריה, ולבסוף הוא העביר אותה אל הקונגרס, זה לא עושה אותו למנהיג חלש או שלילי - אלא למנהיג מסוג אחר. אנחנו חיים בעולם שבו הנשיא האמריקאי צריך כנראה להיות מישהו כמו טראמפ, קצת "משוגע", זהו צו השעה. כי המנהיגים שעומדים מולו, אלה המסכנים את שלום העולם וחלק מהמדינות, הם לא בדיוק מה שקרוי "נורמליים". פוטין, אסד, קים ג'ונג און, וכאלה - קשה להתנהל איתם, או נגדם, אם אתה מנהיג "נורמלי", כפי שהיה אובמה.

הקושי שהיה לאובמה

אנחנו זוכרים כמה קשה היה לאובמה להחליט על מהלך בסוריה, ראו עליו שהוא ממש מתייסר. הפתרון שלו היה להעביר את ההחלטה לקונגרס, ושם זה התמסמס - כפי שאובמה, כך נראה, קיווה שיקרה. הייתה עליו ביקורת בגלל הססנותו, אבל הוא גם קיבל הרבה תמיכה. כי אנשים לא רוצים משברים, ואם אפשר לפתור אותם בלי אבק שריפה, מוטב.

התועלת בפעולה

הבעיה היא שזה לא ניתן, בעיקר באזורנו. המהלך הדיפלומטי של אובמה מנע אולי לחימה, אבל זה היה זמני. לו אובמה ובעלות בריתה של ארה"ב היו פועלים אז, אולי לא היה צורך בפעולה של היום, אולי רוסיה עדיין לא הייתה הגורם שהיא היום. בהתחשב בנפשות הפועלות היום במנהיגות העולם, אולי "משוגע" כמו טראמפ הוא הדבר הטוב ביותר, והצלחתו במציאת שותפים היא חשובה לבאות. גם אם התקיפה האחרונה לא גרמה לנזקים שכמה פרשנים ציפו להם.

צרו איתנו קשר *5988