ביום ב': מחזיקי האג"ח של אפריקה יצביעו על התיקון להסדר החוב

בתום דיון שנערך אתמול בבית המשפט המחוזי בת"א, החליט הנשיא איתן אורנשטיין כי הדיון הסופי באישור ההסדר יתקיים ב-9 במאי

מוטי בן משה / צילום: שלומי יוסף
מוטי בן משה / צילום: שלומי יוסף

הסדר החוב של חברת אפריקה ישראל מתקרב לכדי סיום. בתום דיון שנערך אתמול בבית המשפט המחוזי בת"א, החליט הנשיא איתן אורנשטיין כי הדיון הסופי באישור ההסדר יתקיים ב-9 במאי. עד למועד זה יכנסו נאמני אגרות החוב של אפריקה ישראל ביום שני הקרוב אסיפות לצורך אישור העדכונים להסדר בידי מחזיקי האג"ח, כשמיד לאחר מכן תקיים החברה מחדש את אסיפות הנושים (מובטחים ולא מובטחים) ובעלי המניות.

במקור, כבר בסוף ינואר האחרון אושר הסדר החוב של אפריקה ישראל עם המשקיע מוטי בן משה (באמצעות החברות אקסטרה, אלון רבוע כחול ודור אלון, שבשליטתו) באסיפות מחזיקי האג"ח שקיימו הנאמנים ובאסיפות הנושים שקיימה החברה. עם זאת, במקביל לאותם אישורים הוציאה רשות המסים צו שומה לאפריקה ישראל על סך של 245.5 מיליון שקל, בתוספת ביטול הפסדים צבורים בסך של 600 מיליון שקל, שאיים למוטט את ההסדר.

בדיון הראשון בנושא שהתקיים בחודש שעבר, הציע הנשיא אורנשטיין פשרה במטרה לאפשר את השלמת הסדר החוב עוד בטרם תיפתר סוגיית המס. לפי הפשרה שהציע, סכום החוב המקסימלי יופחת ל-120 מיליון שקל, כאשר "מכל תשלום שישולם למחזיקי האג"ח שאינם נושים מובטחים לפי הסדר הנושים, יופקד סכום יחסי מהסך של 120 מיליון שקל בנאמנות אצל באי-כוח נאמני האג"ח. ינוהל הליך מתאים באשר לנטען למגיע לרשויות המס. ככל שייפסק שהכף עם רשויות המס, יועבר הסכום על פירותיו לרשויות המס. ככל שייפסק שהכף היא כעמדת החברה, יועבר הסכום על פירותיו לחלוקה לנושים לפי ההסדר".

בפתח הדיון אתמול הודיע מס הכנסה כי הוא מקבל את הפשרה המוצעת, לאחר שקודם לכן הסכים לקבלה רק תחת תנאים מסוימים שלא היו מקובלים על נאמני האג"ח. עם זאת, בהמשך הדיון התברר כי קיימת מחלוקת בין נאמני האג"ח לבין בן משה בשאלה, מי יישא בעלות התשלום למס הכנסה, במקרה שבוא יקבע ביהמ"ש כי אפריקה ישראל אכן חייבת סכום כלשהו למס הכנסה.

לאורך הדיון אתמול ניסה הנשיא אורנשטיין לדחוף את הצדדים לפשרה בכל הסוגיות שעל הפרק, אולם אלו טרם הצליחו לגשר על הפערים. לאחר סיום הדיון כתב הנשיא אורנשטיין בהחלטתו כי "בית המשפט מצפה שהצדדים, קרי רשויות המס, החברה, הנאמנים ואקסטרה, יגיעו להסכמה שלפיה בית משפט זה יכריע בסכום שישולם בפועל לרשויות המס ושישולם לפי סדר התשלומים שבהסדר לנושים הלא מובטחים, ומבלי שיהיה בכך כדי למנוע מהנאמנים לחזור לאקסטרה במידת הצורך, ותוך שהאחרונה שומרת על כל טענותיה".

בהקשר זה, יעלו נאמני האג"ח להצבעת המחזיקים סעיף נוסף, ולפיו הם מאשרים הצעת החלטה המסמיכה את הנשיא אורנשטיין להכריע בעצמו בסוגיית המס ולקבוע את הסכום אשר ישולם בפועל לרשויות המס. עם זאת, טרם ברור האם גם רשויות המס יסכימו להצעה, וזאת לאור דברי נציגיהם במהלך הדיון אתמול כי את בירור השומה יש לבצע בהליך נפרד שיתקיים בפני שופט מס ולא בפני מגשר כפי שהציע הנשיא אורנשטיין בחוד שעבר.

צרו איתנו קשר *5988