אייל מליס | בלעדי

מנכ"ל תנובה לעובדים: "כחלון מתמהמה; נגרם לנו נזק"

במכתב ששלח לעובדי תנובה, תוקף אייל מליס את שר האוצר משה כחלון וטוען כי הוא מתמהמה בחתימה על הצו לייקור מוצרי החלב המפוקחים • "הנזק לתנובה הוא 150 מיליון שקל" • ביום ראשון בבוקר יתקיים באוצר דיון בסוגיה

מנכ"ל תנובה, אייל מליס / יחצ רמי זרנגר
מנכ"ל תנובה, אייל מליס / יחצ רמי זרנגר

הסערה במשק החלב נמשכת. במרכז המחלוקת נמצאים מחד מחירי מוצרי החלב המפוקחים, ומנגד מחיר החלב הגולמי (מחיר המטרה). לידי "גלובס" הגיע מכתב ששלח אתמול (ה') מנכ"ל תנובה אייל מליס לעובדי החברה, בו הוא מתייחס לסוגיית מחירי החלב המפוקחים. הוא מדגיש כי מדובר במצב "מאוד בעייתי לחברה", ומאשים את שר האוצר משה כחלון בהתמהמהות לחתום על הצו, בהתנהלות שלטענתו מציבה סימן שאלה על המנגנון כולו.

לדברי אייל מליס, מנכ"ל המחלבה הגדולה בישראל שמחזיקה בלמעלה מ-50% משוק החלב בישראל, "שר החקלאות חתם על הצו, ושר האוצר מתמהמה בחתימתו כבר זמן רב". לפי מנכ"ל תנובה, "אותם השרים, אגב, מיהרו לחתום על הצווים בפעמיים האחרונות כאשר חלה ירידה במחיר מוצרי החלב שבפיקוח".

מנכ"ל תנובה מדגיש כי "אין ספק שזה אחד הנושאים המרכזיים המונחים בימים אלה על שולחני", וכותב כי "הנזק לתנובה הוא כ-150 מיליון שקל עד כה, והוא צפוי לגדול באופן משמעותי בחודשים הקרובים". 

מליס מוסיף וטוען כי "המצב שבו הממשלה מקיימת רק חלק אחד בחוק, מציב סימן שאלה על המנגנון כולו". הוא מסיים בדברים: "אני רוצה לקוות ששר האוצר יגלה את האחריות ויחתום על הצו".

עוד נודע ל"גלובס" כי ביום ראשון בבוקר צפוי דיון במשרד האוצר שיעסוק במחיר המטרה ובהסכם עתידי במשק החלב, בו ייקחו חלק נציגי משרדי האוצר (אגף התקציבים) והחקלאות, יחד עם נציגי הרפתנים (הקיבוצים והמושבים). 

בתוך כך, מאיר צור, מזכ"ל תנועת המושבים שאחראית על רפתות המשק המשפחתי, כתב אמש לרפתנים: "לצערי, אגף התקציבים לא שינה את העמדה העקרונית שלו שרוצה לשנות את השיטה ממכס למכסה, להורדת עלות המכס ופתיחה חופשית".

לדבריו, "מהלך כזה מסכן את הייצור המקומי ומשטר התכנון. להערכתי, בשבוע הבא אנו צפויים להכרעה, מכיוון שמחיר המטרה עולה, ולנו אין שום כוונה לוותר על עליית המחיר. ההתייקרות תגדיל את הגירעון למחלבות במוצרים המפוקחים, דבר שלא ישאיר אותן אדישות". לטענתו, "ביום ראשון תקבלו את עליית המחיר כמו שמגיע לכם כחוק ובהסכם שהמדינה חתמה אתכם כדין".

זאת לאחר שאתמול טען מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן-אליהו, בהודעה לתקשורת כי הוא מתכוון לכנס את ועדת היישום לצורך "דיון מחודש" בקביעה של מחיר המטרה, הודעה שנרמז ממנה שמחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי) לא יעלה ביום ראשון בבוקר.

ואולם, פרוטוקול הוועדה, עליו חתום יו"ר ועדת היישום אהוד אלפרט, מפרט כי מנכ"ל משרד החקלאות עצמו העביר מכתב לפיו אם יש מחלוקת בוועדה, עמדת היו"ר היא הקובעת. במסגרת דיוני וועדת היישום אתמול נערכו שיחות לפיהן הסיכום של ועדת היישום קובע התייקרות גבוהה מזו שהוצעה בתחילה, כשמדובר בעלייה של 8.23 אגורות, המצביעה על התייקרות של 4.21%. מחיר המטרה לפי סיכום ועדת היישום עומד על 203.67 אגורות, כשבנוסף להיטל שנדרשות המחלבות לשלם למועצת החלב, הוא עומד על 207.47 אגורות. 

במקביל, טרה, המחלבה השלישית בגודלה בישראל, הצטרפה בימים האחרונים לחזית המאבק. מחלבת טרה, שבבעלות החברה המרכזית (קוקה-קולה ישראל), עתרה לבג"ץ בדרישה כי בית המשפט יורה למנכ"ל משרד החקלאות לעכב החלטה על העלאה נוספת של מחיר המטרה של החלב הגולמי. בעתירה נטען כי "לא ייתכן שהממשלה תמשיך להעלות את מחיר המטרה, בעוד היא משתהה בהחלטתה בנושא מחירי מוצרי החלב המפוקחים".

ממשרד האוצר לא התקבלה תגובה.

צרו איתנו קשר *5988