נשיא פפסיקו: סודהסטרים תישאר בישראל לפחות 15 שנה

רמון לגוארטה, נשיא פפסיקו, ודניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים, כינסו מסיבת עיתונאים על רקע עסקת הענק שבה פפסיקו תרכוש את סודהסטרים ב-3.2 מיליארד דולר • הכריזו כי פפסיקו תקים מפעל חדש בישראל • לגוארטה: "אנו רוצים להשאיר את סודהסטרים כפי שהיא. התחייבנו ל-15 שנים, אבל אני חושב שזה יהיה לנצח" • סודהסטרים תתנהל כחטיבה של פפסיקו בניהול בירנבאום • מניית סודהסטרים תימחק ממסחר

רמון לגוארטה, המנכ"ל והנשיא החדש של פפסיקו העולמית, ומנכ"ל סודהסטרים, דניאל בירנבאום / צילום: שלומי יוסף
רמון לגוארטה, המנכ"ל והנשיא החדש של פפסיקו העולמית, ומנכ"ל סודהסטרים, דניאל בירנבאום / צילום: שלומי יוסף

נשיא פפסיקו , רמון לגוארטה, שצפוי להיכנס לתפקיד מנכ"ל החברה באוקטובר כשיחליף את המנכ"לית המכהנת אינדרה נויי, הכריז היום (ג') על עסקת הענק לרכישת סודהסטרים הישראלית ב-3.2 מיליארד דולר, במסיבת עיתונאים בתל-אביב עם מנכ"ל סודה סטרים, דניאל בירנבאום. השניים הכריזו כי פפסיקו קיבלה על עצמה מחויבות להישאר בישראל ב-15 השנים ולייצר במפעל ברהט, וכי היא צפויה להקים מפעל חדש בישראל. עוד הם מסרו כי סודהסטרים תתנהל כחטיבה של פפסיקו בניהולו של דניאל בירנבאום והצוות הנוכחי. 

לגוארטה מונה למנכ"ל ענקית המשקאות בתחילת החודש, לאחר שמהנכ"לית המיתולוגית אינדירה נויי (62) הודיעה על פרישה מתפקידה לאחר 12 שנים בתפקיד ו-24 שנים בחברה. קודם לכן שימש כנשיא החברה. 

מניית סודהסטרים   נסחרת בשלב טרום-המסחר בנאסד"ק בעלייה של כ-10%. 

סודהסטרים מעסיקה כיום 3,500 עובדים ומוכרת ל-46 מדינות בעולם. בעבר הועלתה האפשרות שתימכר לפפסיקו או לקוקה-קולה ואפילו לסטארבאקס. מבחינת פפסיקו מדובר ברכישת אסטרטגית שמשתלבת עם התוכניות של החברה לצמצם נוכחות בשוק המשקאות הממותקים. העסקה משמעותית גם מכיוון שהיא אמורה לתת לה דריסת רגל בבתי הלקוחות.  

רמון לגוארטה, נשיא פפסיקו, ודניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים/ צילום שלומי יוסף
 רמון לגוארטה, נשיא פפסיקו, ודניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים/ צילום שלומי יוסף

במסיבת העיתונאים שנערכה היום בצהריים אמר דניאל בירנבאום: "אני רוצה להתחיל בסיפור קצר. ב-18.7.1947, לפני 71 שנה, הייתה אוניית מעפילים אקסודוס שיצאה מצרפת עם שרידי שואה יהודים, ו-20 ק"מ מהחוף אוניית משחתת של הצי הבריטי תקפה אותם, ואחרי קרב לילי נהרגו 3 אנשים, והאונייה נגררה לנמל חיפה, שם נעצרו כל המעפילים. הם הוחזרו לאירופה והורדו בכוח מהאונייה בגרמניה. האונייה נקראת האונייה שהקימה את מדינת ישראל. משלחת האו"ם שהייתה פה חוותה את קבלת-הפנים החמה של הקהילה היהודית והאכזריות של הבריטים והמליצה על הקמת מדינת ישראל.

"פאסט פורוורד 22 שנה: אחד הצעירים מהאונייה עולה לישראל ומשתקע בנגב עם רעייתו. מי היה מאמין אבא שאחרי השואה בה איבדת 30 אנשי משפחה שלך, שתזכה להגיע לרגע הזה ולקיים את החזון של דוד בן-גוריון ושלך, לראות מדינה וכלכלה משגשגת. לקחת את האפר של השואה ולהפוך לתקומה.

"אנחנו לא מדינה מושלמת, אבל היום הזה חשוב לא רק לי ולעובדים שייהנו מזה מאוד, אלא לתעשייה הישראלית ולכלכלה הישראלית. לא מדובר באקזיט שירכשו ויעתיקו למדינה זרה, אלא בכניסה של חברת המשקאות השנייה בגודלה בעולם שמביעה אמון בכלכלת ישראל ובחבר'ה חלוצים מרהט, מהנגב. קיום חזון ישעיהו: 'נבקעו במדבר מים' שזורמים לכל רחבי העולם. בזכות השותפות עם פפסיקו זאת תהיה פעולת הנצחה לששת המיליונים. מוצרים נפלאים עם דגל כחול-לבן. כל העובדים גאים, זקופים, יהודים וערבים שעובדים יחד באי של שלום".  

ודניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים./ צילום שלומי יוסף
 ודניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים./ צילום שלומי יוסף

מנכ"ל פפסיקו, רמון לגוארטה, אמר במסיבת העיתונאים: "זאת אבן-דרך משמעותית לשתי החברות. לא הייתי מפספס את הרגע להגיע לישראל. הגעתי למפעל וקידמתי בברכה את העובדים למשפחת פפסיקו. סודהסטרים היא מנוע של טאלנט וחדשנות. הדיווח של היום הוא עדות לחזון ולעבודה הקשה. בנו חברה עם שכל, אבל גם עם לב, וזה חשוב לנו. יש להם אומץ וחמלה, ואנחנו גאים להיות שותפים".

לדבריו, "הרכישה היא חלק מהאסטרטגיה שלנו ותוסיף לנו בכל ממד: גיאוגרפי, כניסה למגה-טרנדים. סודהסטרים יכולה לצמוח רבות תחת פפסיקו. נעזור לסודהסטרים להרחיב את הפריסה שלה בעזרת המו"פ וההפצה שלנו. זה סיפור של צמיחה עבור שתי החברות. החברות שלנו שותפות לחזון של עולם בריא יותר. מדובר ב-Performance with purpose: אפשר להביא תוצאות פיננסיות מצוינות תוך אחריות לכדור הארץ.

"בסופו של דבר, יש הרבה הזדמנויות חדשות, חזון ואסטרטגיה דומים, אבל בעיקר ערכים דומים. אני מאוד מתרשם מהאתר של סודהסטרים, יש ים עובדים שונים שעובדים יחד בחיוך ובתשוקה למה שהם עושים. גיוון הוא ערך חשוב לנו מאוד. יהיה קשה מאד לחקות את השותפות בינינו".

רמון לגוארטה, נשיא פפסיקו/ צילום שלומי יוסף
 רמון לגוארטה, נשיא פפסיקו/ צילום שלומי יוסף

עוד אמר מנכ"ל פפסי: "אנו רוצים להשאיר את סודהסטרים כפי שהיא. התחייבנו ל-15 שנים, אבל אני חושב שזה יהיה לנצח. התשתית והידע מעולים פה. זה עסק מאוד מוצלח". 

- האם לא חוששים מחרם ומה-BDS?

לגוארטה: "אנחנו עובדים ב-200 מדינות בעולם ומעריכים גיוון. אנחנו מרגישים בנוח עם מי שאנחנו ועם הכוח של סודהסטרים. יש לנו עסקים בישראל זה שנים, שותפות עם שטראוס".

- היו בעבר דיבורים בין הצדדים. למה עכשיו זה הבשיל לכדי עסקה?

"דיברנו עם הצוות של סודהסטרים מספר פעמים. כשעושים עסקה, רוצים לראות שקונים משהו בטוח. ראינו האצה של מגמות מסוימות, ודבר שני - ראינו שהמודל העסקי של סודהסטרים מוכח בשנתיים האחרונות. מוכח מבחינה פיננסית, מותג חזק ואסטרטגיה חזקה".

- האם פפסי תשתמש בטכנולוגיה של סודהסטרים במוצריה?

"כל פעם שאנחנו עושים רכישה גדולה, אנחנו לומדים כפי שאנחנו נותנים לחברה. זו דרך דו-סטרית. נלמד מדניאל ומהצוות לא רק על טכנולוגיה. אני רואה את זה כמעבר טכנולוגיה וטאלנט. זה לא חד-ממדי - פפסיקו היא האח הגדול שעוזר לאח הקטן. אני חושב שנוכל לייצר חדשנות סביב מים". 

- איך מתחברת האסטרטגיה של סודהסטרים שכוללת הפחתה של שימוש בפלסטיק לפעילות הקיימת של פפסיקו?

"זו לא אסטרטגיה כזאת או כזאת. נעשה את העסק הקיים שלנו יותר בר-קיימא. אנחנו עושים את המוצרים שלנו ניתנים למיחזור. זה המסע שאנחנו נמצאים בו, וזה ייקח זמן. במקביל, אנחנו מתקדמים לכיוון של סודהסטרים של שימוש חוזר בפלסטיק. פלסטיק הוא מוצר מצוין בעל ערך רב, הבעיה היא זריקת פלסטיק.

"סודהסטרים נוכחת בהרבה שווקים, אבל יש עוד הרבה הזדמנויות, בין היתר בחדירה לשווקים חדשים או התרחבות בשווקים קיימים. אנחנו לא בונים על סינרגיות בחיסכון בעלויות; לא נייצר ערך לבעלי המניות בקיצוץ עלויות אלא בצמיחה".

בירנבאום הוסיף: "לאחרונה הוחלט על הקמת מפעל נוסף בצמוד למפעל הקיים, ויש לנו אישור לתמיכה של משרד הכלכלה. פפסיקו היא חלק מהתוכנית, והם ימשיכו להשקיע בישראל. אנחנו עושים שלום כל יום, ועל הדרך מייצרים סודה".

לדברי לגאורטה, "הרעיון הוא לנהל את סודהסטרים כחטיבה של פפסיקו בניהול דניאל והצוות הנוכחי. מה שיגביר את הצמיחה: מו"פ, אנחנו טובים מאוד בזה, ושנית הפצה, אנחנו יכולים להפיץ את המוצרים בשווקים רבים. ישראל תמשיך להיות הבסיס לייצור. המטרה היא להישאר פה לשנים רבות. דניאל הוא הנשמה של סודהסטרים, זה מדהים שהולכים במפעל, ודניאל מכיר את כולם בשמותיהם הפרטיים. זה העתיד של מנהיגות: אנשים עם חזון, שקרובים לאנשים ויכולים להוביל את האנשים האלה. זאת אחת החוזקות של דניאל".

לדברי בירנבאום, "פפסיקו אמרו לי שהם רוכשים את סודהסטרים בזכות מי שאנחנו, כלומר מייצרים פתרון disruptive לתעשיית המשקאות. אני נותן הרבה קרדיט להנהלת פפסיקו על האומץ והחוכמה להבין שזה מה שהצרכן צריך. העולם משתנה. השימוש בפלסטיק צריך להיות מופחת". 

מנכ"ל פפסיקו, לגוארטה, ציין כי מניית סודהסטרים תימחק ממסחר, ואין כל כוונה לרשום את פפסיקו למסחר בתל-אביב. 

נציין כי גם בני המשפחה של בירנבאום הגיעו למסיבת העיתונאים. בתחילת האירוע בירנבאום ומנכ"ל פפסיקו לחצו ידיים בשביל הצילום, ובירנבאום לחש לו שיגיד "כפרה עליך" - והוא אמר. 

אביו של  בירנבאום אמר: "זאת סגירת מעגל. הדרך הייתה קשה. היו מכשולים, והשתדלתי שכל מכשול יהיה קרש קפיצה. אני שמח שהבן שלי גם מתגבר על על המכשולים ומתקדם יחד עם הסביבה ועכשיו עם פפסיקו". 

בירנבאום השיב לאביו: "קיוויתי שאתה תנהל את סודהסטרים, ואני אצא לפנסיה". 

אמו של בירנבאום אמרה: "אני מאוד גאה בבן שלי. הוא בן אדם שמתחשב באחרים, נדיב מאוד. אני עובדת סוציאלית, כשיש נזקק, ואני פונה אליו, הוא עוזר מיד. בחברה אחרת הייתה לו מזכירה לא כל-כך מקצועית, הוא לא פיטר אותה למרות שהיה יכול, כי ריחם עליה. יש לו לב כזה".

צרו איתנו קשר *5988