אפריקה ישראל | לפני כולם

212 מתמודדים על דירה אחת להשכרה בגליל ים בהרצליה

מדובר בדירה אחת מתוך 68 דירות מוזלות בפרויקט אותו בנתה ומפעילה חברת אפריקה ישראל, פרי מכרז של החברה הממשלתית דירה להשכיר, שיצאה להגרלה מחודשת לאחר שהמשפחה שהתגוררה בה עד כה נאלצה לעזוב בשל מעבר לחו"ל

הרצליה בכניסה לגליל ים / צילום: איל יצהר
הרצליה בכניסה לגליל ים / צילום: איל יצהר

הגרלה שהתקיימה בשבוע שעבר לשכירת דירה אחת מוזלת בפרויקט ההשכרה ארוכת הטווח בשכונת גליל ים בהרצליה חושפת עד כמה הביקוש לדירות מוזלות בהשכרה עודנו גבוה. מדובר בדירה אחת מתוך 68 דירות מוזלות בפרויקט אותו בנתה ומפעילה חברת אפריקה ישראל, פרי מכרז של החברה הממשלתית דירה להשכיר, שיצאה להגרלה מחודשת לאחר שהמשפחה שהתגוררה בה עד כה נאלצה לעזוב בשל מעבר לחו"ל.

מכיוון שמדובר בדירה בשכר דירה מופחת, החברה מחויבת לבחור את השוכרים החדשים בהגרלה, ולאחר פרסום הדבר הוגשו לא פחות מ-212 בקשות שונות מצד זכאים על אותה דירה יחידה. נזכיר כי מדובר במחוסרי דיור עם תעודת זכאות של תוכנית מחיר למשתכן.

הדירה האמורה היא דירת 3 חדרים בשטח 74 מ"ר, עם חניה מחסן ומעלית בבניין. שכר הדירה עומד על 3,790 שקל לחודש וסכום זה כולל גם את דמי הניהול. סך הכל כולל הפרויקט שנחנך בדצמבר 2016 - 273 דירות, 205 דירות לשהכרה בשוק החופשי והשאר (68 במספר) דירות להשכרה במחיר מופחת. נציין שההגרלה כבר התקיימה והזוכה חתם על חוזה מול החברה לתקופה בת 10 שנים במהלכן שכר הדירה יישאר קבוע למעט הצמדה למדד.

מקורות ב'דירה להשכיר' מסרו כי הביקוש הרב לדיור להשכרה ארוכת טווח באזורי הביקוש גדול, ותוצאות ההגרלה הנוכחית משקפות את הצלחת המודל.

נציין כי אומנם מדובר בביקוש משמעותי לדירה, אולם חשוב להזכיר די מדובר בדירה בשכר דירה מפוקח ולא בדירות אותן משכירה בחברה בשוק החופשי. לעומת הדירות המוזלות, את הדירות בשכר דירה בשוק החופשי, מתקשות החברות להשכיר במהירות כה גדולה. הביקוש הגדול לדירה הבודדת בשכר דירה מפוקח רק מעיד על הצורך במוצר האמור. נכון להיום רוב מכרזי 'דירה להשכיר' כוללים רק 25% דירות מוזלות להשכרה מכלל הדירות במכרזים, או במקרים חריגים 50% מהדירות. מדובר בערך המוסף העיקרי של המכרזים מלבד יצירת שוק השכרה ארוך טווח וממוסד.

במקביל, הביקוש הגדול לדירה אחת בשכר דירה מפוקח מעלה עוד נקודה שיש לתת עליה את הדעת והיא סוגיית התבחינים לזכאות (הקריטריונים). כאמור, התנאי לגשת להגרלה לאותה דירה מוזלת בפרויקט הוא שמשק הבית מחזיק בתעודת זכאות של תוכנית מחיר למשתכן, כלומר מחוסר דירה בשש השנים האחרונות או רווק/ה מעל גיל 35. אולם, במסגרת התבחינים אין כל התייחסות למצב סוציואקונומי, מבחן הכנסה או כל דבר אחר. מיעוט הדירות המוזלות בפרויקטים להשכרה מעלה שוב את הסוגיה מדוע לא בוחרת המדינה לכלול גם תבחינים אחרים בזכאות כדי לדאוג שאת הדירות המוזלות יקבלו משקי בית הנזקקים לעזרה הזו יותר מאחרים.

צרו איתנו קשר *5988