שקד לח"כים בשמאל: "אתם לא באמת רוצים בימ"ש עצמאי"

שרת המשפטים אמרה את הדברים במסגרת נאום מלא ציניות בדיון שהתקיים היום במהלך פגרת הכנסת, תחת הכותרת "המתקפה של איילת שקד על בג"ץ והסכנה לדמוקרטיה" • תקפה את השמאל: "מעולם לא הייתם חסידים של ביהמ"ש ולא דוגמה לנימוסים והליכות" • התייחסה גם להפגנות נגד היועמ"ש מנדלבליט: "הסתה פרועה"

שרת המשפטים איילת שקד / צילום: שלומי יוסף
שרת המשפטים איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

היום (ב') התקיים בכנסת דיון מיוחד, בו נשאה שרת המשפטים איילת שקד נאום סרקסטי נגד חבריה מהצד השמאלי של המפה, במסגרתו הציגה כיצד הגיבו גורמים בכירים בצד השמאלי כאשר בית המשפט פסק בניגוד להשקפת עולמם.

בדבריה התייחסה השרה שקד, בין היתר, לפסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים, שקבע כי על המדינה להסדיר את היישוב מצפה כרמים; ומצד שני קביעת בג"ץ אשר אפשרה את פינויו של הכפר הבדואי חאן אל-אחמר.

את הדיון המיוחד שהתקיים במהלך פגרת הכנסת יזמה האופזיציה, תחת הכותרת "המתקפה של שרת המשפטים איילת שקד על בג"ץ והסכנה לדמוקרטיה". במסגרת נאום ציני, שהופנה כאמור לחברי הכנסת מהשמאל, ניסתה שקד להדוף את הטענות שהועלו כנגדה בקשר להשתלחותה בבית המשפט העליון, תוך שהיא מראה (לשיטתה) כיצד בכירי השמאל מבזים בעצמם את בית המשפט, כאשר פסיקותיו מתנגשות עם תפיסת עולמו של השמאל.

"מעולם לא הייתם חסידים של בית המשפט, ובוודאי שאתם לא דוגמה, לא לנימוסים ולא להליכות. אתם לא באמת רוצים בית משפט עצמאי, חזק וזקוף. אתם רוצים בית משפט כפוף. אתם מעדיפים אותו אחרי אילוף. כל זמן שהוא מיושר אתכם, הוא מקור הצדק; בשנייה שהוא מציע דרך מעט שונה, אתם מוכנים לשרוף את המועדון, לא פחות", אמרה שרת המשפטים.

במהלך הדיון פנתה השרה שקד לחברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני) וציינה כי מצד גורמים מפלגתיים ב"מחנה הציוני" יש הסתה "יום-יומית" נגד היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט.

בהקשר זה הוסיפה שקד כי היום התקיימה פגישה אישית בינה ובין היועמ"ש, במסגרתה היא שאלה את מנדלבליט על המחאה שנערכה בעניינו בסופר בקניון גנים בפתח-תקווה, תוך שהיא מציינת כי "יש נגד היועמ"ש הסתה פרועה".

שקד: "מעמדו של בית המשפט העליון יקר לכולנו"

"ברגע הראשון, אני מודה, הגבתי מהבטן", פתחה שקד את נאומה הסרקסטי היום. "אמרתי לעצמי שזו עוד חוליה בשרשרת האינסופית של ניסיונות מצד השמאל להשתיק אותי. אנחנו הרי רגילים לשיטה: 'מתקפה', 'הסתה', 'סכנה לדמוקרטיה' - החומרים הרגילים בהצגה המייגעת שכבר שנים השמאל מעלה בפני אולמות ריקים".

אולם "אז", המשיכה שקד בטון הציני, "ואולי אני מושפעת מאווירת הימים הנוראים והעובדה שאנחנו בעיצומם של עשרת ימי תשובה שבין ראש השנה ליום הכיפורים - עבר בראשי גם הרהור אחר: אולי בעצם השמאל צודק? אולי למרות העובדה שאני תמיד מקפידה להציג את העמדות שלי באופן עקרוני ומכבד... אולי עדיין יש לי מה ללמוד לגבי דרך הניסוח שלי?".

בהתאם הבהירה שקד, שוב ספק בציניות ספק ברצינות, כי "מעמדו של בית המשפט העליון יקר לכולנו, ועצמאותו השיפוטית היא יסוד מוסד, ואם יש דרך שבה אוכל לשפר, אפילו במשהו, את אופן ההתנסחות שלי כשיש לי ביקורת על פסיקתו - עליי ללכת בה".

אולם זה היה האות להמשך נאומה הסרקסטי של שקד, בו ציינה כי הגיעה למסקנה ברורה המצביעה על כך ש"חבריי מהשמאל, אחרי שנים שאתם מאשימים אותי בחוסר נימוס, אתם מן הסתם המנטורים האולטימטיביים של תחום הנימוסים וההליכות. כנראה שמערכת הכללים המדויקת שמשרטטת את גבולות השיח הלגיטימי מוחזקת אצלכם. רק אתם יודעים מה מותר לומר ומה אסור, ובאיזו דרך צריך להתבטא וכלפי מי. אישה חסרת נימוסין שכמותי חייבת להידבק בדרכיכם ורק ללמוד מכם, וללמוד וללמוד".

נוכח דברים אלה החלה שקד לסקור מגוון התבטאויות שונות של ראשי השמאל, שהופנו לכיוון ונגד בית המשפט לאחר פסקי הדין בעניין מצפה כרמים וחאן אל-אחמר. "הבנתי שכאן בדיוק אני צריכה להתמקד", אמרה שקד. "אבחן את רמת הנימוס שאפיינה את תגובות מחנה השמאל לפסיקות האלה. תגובה אחרי תגובה אספתי ובחנתי כיצד ראשי מחנה השמאל מגיבים במקרה של מחלוקת עם הרשות השופטת. והכול, כמובן, כדי ללמוד בעצמי כיצד עליי להתנסח בעתיד".

את זהבה גלאון כינתה שקד בציניות "סולידית" שניחנה ב"מופת של נימוסים ומאופקות"; את חברי הכנסת מוסי רז, מיכל רוזין, ניבין אבו רחמן ויוסף ג'ברין כינתה שקד "מנומסים". פרופ' קרמניצר הפך ל"כהן הגדול". גם בכירים אחרים בשמאל "זכו" לקיתונות משקד.

שקד ציינה כי נוכח אמירותיהם הבוטות, קיום דיון מיוחד בפגרה בקשר לאמירות בוטות שנאמרו מצדה הופך את הדיון ל"פארסה". לטענתה, השמאל מעולם לא היה "חסיד" של בית המשפט, ואין ללמוד ממנו דוגמה "לא לנימוסים ולא להליכות". "אתם לא באמת רוצים בית משפט עצמאי, חזק וזקוף. אתם רוצים בית משפט כפוף. אתם מעדיפים אותו אחרי אילוף. כל זמן שהוא מיושר אתכם, הוא מקור הצדק; בשנייה שהוא מציע דרך מעט שונה, אתם מוכנים לשרוף את המועדון, לא פחות", אמרה השרה בתקיפות.

לפי שקד, לאחר שנים שבהם השמאל זכה חדשות לבקרים לתמיכת בית המשפט העליון, "משהו השתנה בשנים האחרונות". לדבריה, "הזמנים השתנו, ואיתם גם היושבים בלשכות השופטים, ותפיסות חדשות ורעננות הצליחו לחדור פנימה לתוככי היכל הצדק. הדמוקרטיה שלנו לא נהרסת. היא הולכת ומשתכללת. היא תוססת והיא נהדרת. העם סוף-סוף מצליח להביא את עצמו לידי ביטוי גם במסגרת מערכות הצדק".

בסיום נאומה קראה שרת המשפטים ליושבי הכנסת משמאל ומימין לשמור על "שיח מכבד", תוך שהיא מציינת: "אין לנו מערכת משפט אחרת. מותר כמובן להביע ביקורת על פסיקה. מותר להתווכח על רעיונות, מותר להתווכח על סמכויות. אני עושה זאת מעת לעת, אך צריך לשמור על הגינות ועל שיח מכבד".

צרו איתנו קשר *5988