טובות השתיים מן האחת? ימים יגידו

קבלת פיצול יוניטרוניקס ע"י השוק צפויה להיות הדרגתית ורצופת אתגרים

חניות יוניטרוניקס / צילום: יחצ
חניות יוניטרוניקס / צילום: יחצ

יוניטרוניקס  היא חברה בורסאית ותיקה, אבל במהלך מרבית שנותיה כחברת ציבורית לא משכה תשומת לבם של משקיעים מוסדיים, הציגה רווחיות נמוכה, לא חילקה דיבידנדים - וכפועל יוצא מנייתה דשדשה ומחזורי המסחר בה היו זניחים. 2015 הייתה שנת מפנה בביצועי המניה, שזינקה מאז בכ-300%. 

קרן ההשקעות הפרטיות פימי השלימה במאי 2016 רכישת 49.99% ממניות יוניטרוניקס, ובכך הגבירה מאוד את העניין של המשקיעים בחברה. שווי השוק הנוכחי של החברה הוא כ-375 מיליון שקל - גבוה ביותר מ-50% מזה שבו השקיעה פימי במניותיה. 

הפעילות המסורתית של יוניטרוניקס היא בתחום ייצור בקרים, שהם מוצרי אלקטרוניקה מבוססי מחשב, המשמשים לשליטה על מכונות אוטומטיות בענפי תעשייה שונים. פעילות זו צומחת בקצב שנתי ממוצע של 3%-6% והחברה מוכרת כיום בהיקף של כ-120 מיליון שקל בשנה, כשה-EBITDA השנתי של תחום פעילות זה הוא כ-27 מיליון שקל. 

תחום החניונים האוטומטיים, שבו השקיעה החברה במהלך השנים עשרות רבות של מיליוני שקלים, וייצר עבורה הפסדים ניכרים, מהווה את חלום הצפת הערך המהותית של המשקיעים בחברה - ועושה רושם כי הוא מתקרב לשלב ההבשלה. הטכנולוגיה של יוניטרוניקס מציגה פתרון יצירתי למצוקת החניה באזורים צפופים בעולם. במסגרת פתרון זה החונה מכניס את הרכב לתוך חדר, ולאחר שהנהג נוטש, מגיעה מעלית אוטומטית שנכנסת מתחת לרכב ומעבירה אותו לחניון עליון או תחתון, על בסיס מקום פנוי.

בחודשים האחרונים חלה האצה בקצב ההכרזות על זכיות בפרויקטים להקמת חניונים אוטומטיים בארה"ב. עד כה, הושלמו ונמסרו ללקוחות החברה בצפון אמריקה 7 חניונים אוטונומיים ו-11 נוספים נמצאים בשלבי ביצוע שונים. יש לזכור כי מימוש הפרויקטים לוקח 2.5-3 שנים, כך שההכרה בהכנסות מהפרויקטים צפויה להיות הדרגתית, וכך גם הצמיחה בשורה העליונה והשיפור בשורה התחתונה.

קצב ההכנסות השנתי הנוכחי של החברה בתחום הוא 75-80 מיליון שקל בשנה, ונראה כי ברמת הכנסות שנתית של 90-100 מיליון שקל תוכל החברה לאזן את פעילותה. פעילות זו רשמה הפסדים מצרפיים של כ-98 מיליון שקל, ועל פי הערכת החברה, היא צפויה לרשום הפסד נוסף של כ-10 מיליון שקל עד שתגיע לאיזון.

מניית יוניטרוניקס
 מניית יוניטרוניקס

הכנות להפרדה בין פעילויות החברה

בשבועות האחרונים משלימים ביוניטרוניקס את ההכנות להפרדה בין הפעילויות, כך שהחל ב-12 במארס בבורסת תל אביב ייסחרו צמד החברות המפוצלות, האחת העוסקת בתחום הבקרים תוסיף ותקרא יוניטרוניקס. יוניטרוניקס "הרזה" תוריד מגבה את עלויות המימון הכבדות, הכרוכות בהשקעה בפעילות החניונים האוטומטיים, ותוכל להגדיל השקעות בעסקיה שלה ולחלק דיבידנדים - ואילו הפעילות השנייה בתחום הפתרונות האוטומטיים, ששמה יהיה חברת יוטרון, תנסה להציף ערך באמצעות פיתוח עסקי החניונים האוטומטיים. 

דירקטוריון החברה מאמין כי פעילות הפתרונות האוטומטיים, שתפוצל מהחברה ותועבר לחברה אחות, תאפשר ייצוב ומיקוד של ההנהלה בתחום הפעילות, מיקוד בשוק האמריקאי, וכן מיצוב של חברת יוטרון כמובילי שוק. הפיצול יקל על האפשרות לגיוס הון להאצת הצמיחה ככל שיידרש, להגיע לשיתופי פעולה אסטרטגיים, ולמצב את חברת יוטרון בשוק ההון כחברת צמיחה טכנולוגית פורצת דרך ומובילה שתזכה לתמחור במכפילים נדיבים. 

עסקי החניונים האוטומטיים פונים לשוק עצום ומביאים עמם תפיסת ערך משמעותית ליזמי הנדל"ן. ואולם, הסיכון ליזם נדל"ן בהימור כושל על הטכנולוגיה של יוניטרוניקס הוא בלתי נסבל - ומכאן שהבשלת השוק והמקובלות של הפתרון של יוניטרוניקס צפויה להיות הדרגתית ורצופת אתגרים.

אציין כי בעבר היה תחום המחסנים הלוגיסטיים של יוניטרוניקס תקווה גדולה, ואילו כיום התקוות להתמרתה של פעילות זו, שהינה חלק מהפתרונות האוטומטיים, צנועות - כך שיש להביא בחשבון גם תסריטים אופטימיים פחות. 

ערב הפיצול הרוויחה יוניטרוניקס בתשעת החודשים הראשונים של 2018 כ-4.2 מיליון שקל, לאחר שאשתקד הרוויחה 1 מיליון שקל בלבד. ברבעון השלישי של 2018 הרוויחה כ-1.8 מיליון שקל, כפועל יוצא מהתייעלות וקיטון בהפסדי תחום החניונים האוטומטיים המגדיל פעילותו.

רווחיות כזו רחוקה מלתמוך בשווי פעילות של כ-375 מיליון שקל, ולפיכך הפרדת הפעילויות כשל עצמה לא תייצר ערך מיידי, שכן מחיר המניה הנוכחי מגלם חלק מהבשלת חלום החניונים האוטומטיים. המפתח להצפת ערך מהותית בתחום החניונים האוטומטיים הוא המשך זכייה בחוזים בארה"ב ומתן פתרון איכותי ויציב לאורך זמן ללקוחות. אם משימה זו תושלם, השמים הם הגבול עבור פעילות זו, שכן שחקנים גלובליים בתחומים משיקים ישמחו לרכוש מוצר בשל, שמוכיח את יעילותו בשטח.

הכותב הוא האסטרטג הראשי של איילון בית השקעות. כותב המאמר ו/או החברה עשויים להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

צרו איתנו קשר *5988