אקסלנס: "מניית הפועלים הזולה בין הבנקים; אשר-טופילסקי המתאימה ביותר לתפקיד המנכ"ל הבא"

בבית ההשקעות מעלים המלצה למניית בנק הפועלים מ"החזק" ל"קנייה", במחיר יעד של 30 שקל - 15% מעל מחירה הנוכחי • מעריכים כי חקירת הבנק בארה"ב תסתיים עד סוף השנה

לילך אשר-טופילסקי / תמר מצפי
לילך אשר-טופילסקי / תמר מצפי

אחרי תקופה חלשה בביצועי מניית בנק הפועלים , בבית ההשקעות אקסלנס חושבים שהגיע הזמן להשקיע במניה. "לאחר שלוש שנים של תשואת חסר יוצאת דופן, אנחנו חושבים שהגיע זמן להגדיל חשיפה למניית פועלים. נכון להיום, הוא הבנק הזול מבין חמשת הבנקים הגדולים", כותב מיכה גולדברג, מנהל מחלקת המחקר ואנליסט הבנקים של אקסלנס ברוקראז' בעבודה בנושא שהגיעה לידי "גלובס".

גולדברג החליט להעלות את ההמלצה למניית הבנק מ"החזק" ל"קנה", והעלה את מחיר היעד ל-30 שקל למניה, הגבוה ב-15% ממחיר המניה הנוכחי. גולדברג מעריך שההשקעה במניית בנק הפועלים מגלמת פוטנציאל תשואה כולל של 30% - מחציתו מעליית המניה ומחציתו מצפי לדיבידנד גבוהים שיחלק הבנק בשנה הקרובה, לאחר תקופה של הפסקה בחלוקה.

ההמלצה החיובית על מניית בנק הפועלים נובעת מכך שבאקסלנס מעריכים שמרבית העננות שריחפו מעל הבנק הוסרו או יוסרו בקרוב (ראו פירוט בהמשך).

גולדברג מתייחס בעבודתו גם לעזיבתו של מנכ"ל הבנק אריק פינטו, שהודיע באחרונה במפתיע כי החליט לעזוב בסוף השנה. גולדברג אמנם מפרגן לפינטו וכותב שהוא אחד מהמנהלים האיכותיים ביותר במערכת הבנקאית. יחד עם זאת, להערכתו מנכ"ל חדש עשוי להביא לשינוי חיובי מאוד ברווחיות הבנק.

באחרונה גורמים אינטרסנטים מעבירים מסרים כי מחליפו של פינטו צריך להגיע מתוך ההנהלה הנוכחית של הבנק. יחד עם זאת, גולדברג סבור כי יש למנות לתפקיד את מנכ"לית דיסקונט לילך אשר-טופילסקי, שגם מכירה היטב את בנק הפועלים בו כיהנה בעבר בתפקידים בכירים, וגם הפגינה יכולות בתפקידה הנוכחי בדיסקונט: "לדעתנו, לילך אשר טופיליסקי הינה המתאימה ביותר לתפקיד מנכ"ל בנק הפועלים, אבל יש גם אחרים שיכולים להתאים", כותב גולדברג.

מניית הפועלים: תשואת חסר מול לאומי

ובחזרה למניית בנק הפועלים. כאמור בשנים האחרונות הפגינה המניה ביצועים נמוכים יחסית: מניית הבנק עלתה ב-3 השנים האחרונות ב-24% בלבד לעומת עלייה של 63% במדד הבנקים. באקסלנס מציינים כי הפער בולט לעומת ביצועי מניית בנק לאומי, שכן מניית פועלים הציגה תשואת חסר של 50% לעומת לאומי. "לא זכורה לנו תקופה נוספת בשני העשורים האחרונים בה מניית פועלים או לאומי הניבו תשואת חסר כה מהותית לעומת הבנקים האחרים", כותב גולדברג.

גולברג מעריך כי מרבית הגורמים שהעיבו על ביצועי המניה (חקירה בארה"ב, אי ודאות לגבי התמורה במכירת ישראכרט, הפסקת הדיבידנד, ומכירת מניות הבנק על ידי שרי אריסון) התפוגגו או יתפוגגו בתקופה הקרובה. הוא מציין ראשית את החקירה המתמשכת והמורכבת של הבנק בארה"ב שכבר גבתה ממנו מחיר של כ-3 מיליארד שקל (כולל הוצאות משפטיות).

הפועלים צפוי לחזור לחלק דיבידנד

"פועלים יגיע להסכם פשרה עם הרשויות האמריקאיות עד סוף השנה", מעריך גולדברג. הוא מציין כי הבנק כבר סיים להעביר לרשויות בארה"ב את כל הנתונים הרלוונטיים לחקירה, והחל בשלב המו"מ להגעה להסכם פשרה. "גם אם שלב המו"מ ייקח עוד כמה חודשים, אנחנו מתקרבים לסיום הפרשה", הוא כותב.

גולדברג מציין כי הפסקת חלוקת הדיבידנד על ידי הבנק, בעקבות ההפרשות הכבדות בגין החקירה, העיבה גם כן על המניה. "ייתכן ופועלים יחזור לחלק דיבידנד עוד לפני השלמת החקירה. לאחר השלמת הנפקת ישראכרט מגיע הבנק לכרית ביטחון גבוהה של ההון - כמעט 2% מעל דרישות בנק ישראל. בנק ישראל יתקשה לא לאפשר לפועלים לחזור ולחלק דיבידנד שוטף", הוא מעריך.

בנוסף לכך, להערכתו לאחר שעננת החקירה תוסר באופן סופי, יחלק הבנק דיבידנד חריג גבוה או ייצא למהלך של רכישה עצמית של מניותיו על מנת להקטין את עודפי ההון שצבר. "חלוקת עודפי ההון משקפים תשואת דיבידנד פוטנציאלית של כ-15% בשנים הקרובות", הוא כותב.

באקסלנס מעריכים כי לאחר שהבנק ישלים את ההסדר בארה"ב, ויקטין את עודפי ההון, הוא צפוי לחזור בשנה הבאה לרווחיות בשיעור של 11% (במונחי תשואה על ההון), מה שמשקף את כדאיות ההשקעה במניה לעומת מחירה הנוכחי הנמוך בהשוואה לתמחור הבנקים האחרים. 

צרו איתנו קשר *5988