קיוון חיובי: מה חשוב לעמותות ומלכ"רים לדעת?

וגם: מיהם סוכני השינוי הדיגיטלי בפריפריה? • מדוע ידידי תיאטרון הקאמרי קיבלו הצצה לחדרי ההלבשה ואחורי הקלעים? • אל על ציינה את יום השואה בעדות בטיסה • הרשת החברתית

טובה הילמן, אביטל שרייבר ואיריס שטרק / צילום: שלומי יוסף
טובה הילמן, אביטל שרייבר ואיריס שטרק / צילום: שלומי יוסף

לשכת רואי חשבון ערכה השבוע בכפר המכבייה ברמת גן, כנס בנושא עמותות ומלכ"רים. את המפגש ניצלה רו"ח איריס שטרק, נשיאת הלשכה, גם כדי להודות לעו"ד אביטל שרייבר, המסיימת את תפקידה כסגנית ראש רשות התאגידים (מלכ"רים), והעניקה לה, יחד עם  רו"ח טובה הילמן, יו"ר ועדת הקשר עם רשות התאגידים, תעודת הוקרה על פועלה. שרייבר כיהנה בתפקידה 12 שנים מתוך למעלה מ-17 שנים ביחידת רשם העמותות, ומונתה למפקחת (שיפוטית) על רישום מקרקעין ברשות לרישום והסדר זכויות במקרקעין במשרד המשפטים.

שטרק ציינה את תרומתה של שרייבר למגזר השלישי, בין היתר בפעילותה לשינויי חקיקה וקידום הדיגיטל ברשות, כולל פיתוח אתר הגיידסטאר והמעבר לפעילות מקוונת של עמותות מול הרשם. שרייבר ציינה כי "המטרה היא שכלל השירותים לעמותות יהיו מקוונים עד סוף השנה הנוכחית". 

עוד במסגרת הכנס, בישר עו"ד אייל גלובוס, ראש רשות התאגידים, על השינוי במדיניות הרשות, המאפשרת לראשונה אישור ניהול תקין לשנתיים, במקום לשנה עד כה, לעמותות ומלכ"רים שיעמדו בשלושה קריטריונים - אישור ניהול תקין ללא הערות לעמותה בחמש השנים שקדמו; הגשת מסמכים במועדם; וaהעמותה לא תימצא בהליך של תיקון ליקויים. העמותות נדרשות להמשיך בהגשת דיווחים על בסיס שנתי, ואישור הניהול התקין יינתן לשנתיים באופן אוטומטי וללא צורך בדרישה, במידה והעמותה מילאה תנאים אלה. מדיניות זו נכנסה לתוקף בתחילת חודש אפריל.

לדברי גלובוס "הארכת אישור הניהול התקין לשנתיים מצביעה על כך שההתנהלות של העמותות שיקבלו אותן היא 'יותר מבסדר', מה שיקל עליהן בעבודה השוטפת, ואני בטוח שהסביבה תעניק לכך את המשקל הנכון". 

קיוון חיובי 2: מיהם סוכני השינוי הדיגיטלי בפריפריה

רגע לפני פסח, נערך בבנק מרכנתיל טקס סמלי, במסגרתו חתם הבנק על הסכם לתרומה לעמותת "מחשב לכל ילד", הפועלת לרכישת מחשבים לילדים ובני נוער, בעיקר מהפריפריה.

בטקס נכחו שוקי בורשטיין, מנכ''ל בנק מרכנתיל; פרופ' אריה סקופ, יו''ר מחשב לכל ילד; אורלי תמיר, מנכ"לית מחשב לכל ילד; ועמי ברגמן, ממייסדי העמותה וחבר הנהלה בה.

סקופ ציין שבאמצעות התרומה הנוכחית ירכשו השנה מחשבים לילדים בשווי כולל של כ-600 אלף שקל. עוד צוין, כי לאורך השנים תרם הבנק כ-1,500 מחשבים באמצעות העמותה.

הוא הסביר כי "באמצעות התרומות מקבלים ילדי הפרויקט מחשבים חדשים כולל התוכנות המותקנות עליהם, אחריות ושירות. כך, הילדים רוכשים מיומנויות שימוש במחשבים בקורסים אותם אנו מעבירים ומהווים סוכני שינוי דיגיטלי גם בבית ובמשפחה. תרומת הבנק תסייע גם השנה לרכישת עשרות מחשבים חדשים לילדי הפרויקט", הוא אמר. 

עמי ברגמן, אריה סקופ, אורלי תמיר ושוקי בורשטיין / צילום: מורג ביטן
 עמי ברגמן, אריה סקופ, אורלי תמיר ושוקי בורשטיין / צילום: מורג ביטן

הסלון האווירי: אל על ציינה את יום השואה בעדות בטיסה

כחלק מהמפגשים והאירועים לציון יום השואה החל השבוע, ציינה גם חברת התעופה אל על בשיתוף ארגון "זיכרון בסלון" את יום זה, בטיסה מיוחדת של מצעד החיים מטורונטו לפולין.

במרכז פרויקט "זיכרון בסלון" מתארחים ניצולים או בני בן דור שני בבתים ומספרים את סיפורם במפגש אינטימי במהלכו מתקיים דיון ושיח. הפרויקט מתנהל מזה 8 שנים. הפעם התקיים השיח במקום יוצא דופן - באוויר. 

כך, 390 נוסעי טיסת אל על 3568LY, בהם ניצולי וניצולות שואה, בני נוער וארגונים יהודיים מקנדה זכו לשמוע את דבריה של הנוסעת הדי באום, ניצולת שואה ממחנה אושוויץ בירקנאו, תושבת טורונטו שהוזמנה לקחת חלק במצעד. באום שיתפה בעדות שלה את הנוסעים דרך מערכת הכריזה במטוס. הטיסה המריאה ביום שני מטורונטו לקטוביץ, כדי לאפשר לנוסעים להשתתף במצעד החיים הנערך בגטו ורשה.

אתמול (ב') חוותה אל על אירוע נוסף הנוגע לטיסה לוורשה - מטוס החברה שהמריא מנתב"ג בשעות הבוקר ועל סיפונו 138 איש, נאלץ לשוב לנחיתת חירום (שעברה בשלום) עקב תקלה. אל על נמצאת בהליך מקיף של שיפוץ צי מטוסיה הקיימים בד בבד עם הצטיידות במטוסי בואינג דרימליינר 787 - עד כה קיבלה אל על 9 מטוסים מתוך 16 המטוסים שהזמינה מחברת בואינג.

מיכל רז חיימוביץ'

מדוע ידידי תיאטרון הקאמרי קיבלו הצצה לחדרי ההלבשה ואחורי הקלעים?

מפגשים של אנשי ונשות עסקים בפרמיירות של הצגות הן עניין של שגרה, על אחת כמה וכמה במדור זה. מפגשים שכאלה הם הזדמנות לנטוורקינג פחות רשמי ומעונב, לצד אוורור והפוגה תרבותית. באגודת הידידים של תיאטרון הקאמרי החליטה יו"ר האגודה הנכנסת, האמנית מיכל פורר (מחליפתה של ליאורה עופר), ליזום מפגש שכזה, אך בסגנון שונה - לא רק צפייה והתרשמות מההצגה כקהל, אלא גם התרשמות מתהליך העבודה בתיאטרון. 

ידידי וידידות התיאטרון הוזמנו השבוע להצטרף לתהליך, להכיר את אחורי הקלעים של התיאטרון, להציץ בנעשה בחדרי ההלבשה, חדרי האיפור, הפאות והאביזרים. עוד הם צפו בשלב קטעי הקריאה במהלך החזרות להצגה "השיבה" - בהשראת סיפור הכת של גואל רצון ובכיכובה של נטע גרטי. יהודית הרמן, ניצולת הכת של רצון, גם סיפרה להם על חייה.

יחד עם פורר קיבלו את האורחות והאורחים גם מנכ"ל התיאטרון רן גואטה ורעייתו גליה מלטסטה; עופר שחל, יו"ר הוועד המנהל, וקרן ארזי, מנהלת אגודת הידידים.

התקבצו מאחורי הקלעים: אורנה ויוסף ז'רז'בסקי; אבי לוין, סמנ"ל כספים באביליטי; שרה סלע, ציפי קונדה, אלישבע מילוא, ליזיקה ועמי שגיא, השמאי לוי יצחק ורעייתו רחל, שלומית דונרשטיין, עירית תאומים, מיכל רכבי, עו"ד דובי גרוס, ואחרים.

אורנה ז'רז'בסקי, רן גואטה, גליה מלטסטה ויוסף ז'רז'בסקי / צילום: באדיבות הקאמרי
 אורנה ז'רז'בסקי, רן גואטה, גליה מלטסטה ויוסף ז'רז'בסקי / צילום: באדיבות הקאמרי

מיכל פורר, אלישבע מילוא, ציפי קונדה ושרה סלע / צילום: באדיבות הקאמרי
 מיכל פורר, אלישבע מילוא, ציפי קונדה ושרה סלע / צילום: באדיבות הקאמרי

צרו איתנו קשר *5988