"תחליף לי את הירוק (דולרים) לעץ (שקלים)": שיחת הקודים עם גודובסקי שהתקילה את פאינה קירשנבאום

במשך תקופה ארוכה ביצעה המשטרה האזנות סתר לשיחות בין סגנית שר הפנים לשעבר ליד-ימינה • בכמה מקרים דיברו השניים בקודים על סכומי כסף שונים, בהם 6,000 שקל שקיבלה קירשנבאום מסגן ראש עיריית ב"ש לשעבר, יגאל אובשייביץ • קירשנבאום העידה כי מדובר בהחזר הלוואה שנתנה לאובשייביץ ואף זימנה אותו כעד הגנה • אלא שעדותו סתרה את דבריה ב-4 נקודות מרכזיות

פאינה קירשנבאום / צילום: שלומי יוסף
פאינה קירשנבאום / צילום: שלומי יוסף

בסיום עדותו, ובצאתו מאולם בית המשפט המחוזי בתל-אביב, פנה עו"ד יגאל אובשייביץ, לשעבר סגן ראש עיריית באר-שבע, ללחוץ את ידה של פאינה קירשנבאום, המואשמת בשוחד במסגרת פרשת "ישראל ביתנו".

קירשנבאום הושיטה לאובשייביץ יד רפה, ונמנעה מלהפגין את החמימות שאפיינה את פרידותיה מיתר עדי ההגנה שנקראו להעיד לטובתה. הסיבה לכך, כנראה, נוגעת לתוכן עדותו של אובשייביץ, שבה מסר פרטים שעמדו בסתירה לדברים שאמרה קירשנבאום על דוכן העדים (אובשייביץ, אגב, הורשע בעבר בתקיפת שתי נשים. בעקבות הרשעתו, הוא אינו יכול לכהן בתפקיד ציבורי).

קירשנבאום, סגנית שר הפנים לשעבר, מואשמת כי בתמורה לחלוקות תקציבים ממשלתיים-קואליציוניים של מפלגתה לגופים ולארגונים שונים, היא קיבלה - לעצמה, למשפחתה ולמפלגה - טובות הנאה בשווי מיליוני שקלים. במסגרת הפרשה הורשע אחרי הסדר טיעון, דאוד גודובסקי, ראש אגף ארגון בישראל ביתנו ומי שחלק העידו שהיה יד-ימינה של קירשנבאום, במתן ובקבלת שוחד, ונשלח למאסר של 7 שנים. גודובסקי ערער - וערעורו על חומרת העונש תלוי ועומד בפני בית המשפט העליון.

המשטרה ביצעה האזנות סתר לטלפונים של קירשנבאום וגודובוסקי במשך תקופה ארוכה. בחלק מהשיחות האלה דיברו השניים בקודים בנוגע לסכומי כסף שונים ("עץ זה שקלים", "ירוק זה דולרים", העידה קירשנבאום; ראו מסגרת). באחת מהשיחות, שלגביה נקרא אובשייביץ להעיד, נשמעת קירשנבאום מספרת לגודובסקי על סכום כסף שקיבלה, ושאותו היא מבקשת להמיר מדולרים לשקלים. אובשייביץ הוזמן כעד מטעמה, על-מנת לתמוך בעדותה שלפיה 6,000 שקל שאותם קיבלה קירשנבאום היוו החזר הלוואה שהיא העניקה לסגן ראש העיר לשעבר (אובשייביץ), בעת שהיה במעצר בית בבית אמו.

באותה שיחה, שבקשר אליה נקרא אובשייביץ להעיד, התנהל הדו-שיח הבא בין קירשנבאום לגודובסקי: קירשנבאום: "הוא הביא לי (את הכסף)... צריך לשנות את זה בחזרה ל'עץ' (להמיר את הדולרים לשקלים)". גודובסקי: "טוב, נפתור את הבעיה הזאת". קירשנבאום: "שאני אעבור דרכך? איך נעשה את זה?" גודובסקי: "איך שתרצי, איך שתגידי… אז בסוף הוא התנהג בצורה יפה". קירשנבאום: "כן... לא עד הסוף, אבל זה לא משנה. זה עדיף על… בסדר, התנהג כמו בן-אדם".

השיחה על הירוק שצריך להחליף לעץ
 השיחה על הירוק שצריך להחליף לעץ

"היה לי כסף בבית" - או אולי משכה מכספומט

במהלך חקירתה הראשית, העידה קירשנבאום על השיחה הזאת, ורק אז חשפה לראשונה את גרסתה שלפיה מדובר בשיחה שבה מדברים השניים על הלוואה שהעניקה בעבר לסגן ראש עיריית באר-שבע. כך אמרה קירשנבאום בעדותה: "היה לנו סגן ראש העיר בבאר-שבע, אני חושבת שהוא יגאל אובשייביץ, והייתה לו איזו בעיה משפטית, והוא היה במעצר בית. כשהוא היה במעצר בית אני נסעתי (אליו), וידעתי שסגרו לו את הגישה לחשבונות בנק, והוא גר אצל אמא שלו.

"ידעתי שהוא בבעיה כלכלית, אז הלוויתי לו 6,000 שקל, ובמשך זמן הוא כבר חזר ויצא ממעצר בית, ולא הביא לי את הכסף בחזרה. לא היה לי נעים לפנות אליו, אז ביקשתי מדאוד שיתקשר ליגאל, וישאל אותו מתי הוא מתכוון להחזיר לי את הכסף, ובאמת באותו יום הוא הגיע אליי והביא לי כסף. בשיחה אני אומרת שהוא יצא בן-אדם, כי הוא כן החזיר את הכסף, רק שהוא לא החזיר את זה בשקלים".

כשנשאלה קירשנבאום על השיחה הזאת בחקירתה הנגדית, היא הסבירה כי כאשר גודובסקי אמר לה 'נפתור את הבעיה הזאת", הוא התכוון שהוא ילך להחליף את הדולרים לשקלים בצ'יינג'. קירשנבאום: "נוח לי שהוא יעשה לי את השירות הזה. אני עסוקה. מהבוקר עד הערב בעבודה, נוח לי שהוא יעשה את זה בשבילי. אתה לא שולח את המזכירה לקנות לך סלט?". "לא", השיב לה התובע.

דאוד גודובסקי/ צילום:שלומי יוסף
 דאוד גודובסקי/ צילום:שלומי יוסף

השופט ירון לוי שאל את קירשנבאום לגבי השיחה: "למה הכול כזה עמום?". וקירשנבאום ענתה: "לוקחים שיחה, מוציאים אותה מההקשר, ואז זה נראה לך עמום. זו שיחת המשך של שיחות שעשינו בטלפון ובפגישות. לנו זה לא עמום, זה ברור לגמרי".

לוי המשיך ושאל את קירשנבאום: "מי זה האיש הזה?", והיא השיבה: "יגאל אובשייביץ' מבאר-שבע". "והוא יעיד?" שאל לוי, וקירשנבאום השיבה: "הוא יעיד. אנחנו נביא אותו". אלא שאותו אובשייביץ', לשעבר סגן ראש העיר באר-שבע, כבר העיד במשפט קודם לכן כעד תביעה, וכלל לא נשאל על עניין ההלוואה.

בהמשך אותה חקירה נגדית, שאל ראש התביעה, עו"ד ד"ר מאור אבן-חן את קירשנבאום: "למה מתכוון גודובסקי כשהוא אומר שהוא התנהג בצורה יפה?" וקירשנבאום השיבה: "שהוא לא כעס, שהחזיר את הכסף". השופט לוי: "מה יש לו לכעוס? על זה שהוא צריך להחזיר לך את הכסף שאת הלווית לו?" קירשנבאום השיבה: "לא יודעת למה דאוד התכוון. בא, נתן כסף. מה כבר יכול להיות פה לא בסדר?"

השופט לוי שאל את קירשנבאום - באיזה מטבע היא נתנה ליגאל את הכסף; והיא השיבה לו ש"בשקלים". "אז למה הוא מחזיר לך בדולרים?" שאל לוי. וקירשנבאום השיבה: "כי זה מה שהיה לו כנראה".

לאחר מכן, שאל לוי: "מאיפה היו לך 6,000 שקל?" והיא השיבה: "כשזה קרה, עוד היה לי כסף בבית". בהמשך, שינתה מעט קירשנבאום את גרסתה, וטענה כי ייתכן גם שהסכום שהלוותה נמשך על-ידה מהכספומט. השופט לוי: "אז זה משהו שאי אפשר, נגיד, לראות בחשבון הבנק?". וקירשנבאום ענתה: "לא חושבת שאפשר לראות את זה, אבל אני יכולה לראות אם הייתה במקביל משיכה".

4 נקודות שבהן סתר העד את קירשנבאום

אמירתה של קירשנבאום "נביא אותו להעיד" חייבה את ההגנה להזמין את אובשייביץ לעדות נוספת, בין שתכננה זאת מראש ובין שלא. על אף שמבחינה פרוצדוראלית יכול היה השופט לפסול את עדותו מחדש של עד שכבר העיד, בשבוע שעבר העיד אובשייביץ פעם נוספת במשפט; ולצערה של קירשנבאום הוא סתר את עדותה שלה בארבע נקודות מרכזיות.

אובשייביץ. הלוואה מקירשנבאום / צילום: כדיה לוי
 אובשייביץ. הלוואה מקירשנבאום / צילום: כדיה לוי

אומנם, אובשייביץ אישר כי הוא קיבל הלוואה על-סך 6,000 שקל מקירשנבאום, ושזה היה כשהוא היה במעצר בית, אך מספר דברים נוספים שאמר עמדו בסתירה ישירה לעדותה של קירשנבאום.

ראשית, אובשייביץ סיפר כי קירשנבאום היא זו שביקשה ממנו להחזיר לה את הכסף בדולרים, על אף שלפי עדותה של קירשנבאום הדברים התנהלו אחרת לגמרי. קירשנבאום העידה כי בכך שהחזיר דולרים ולא שקלים (או בשפתה: ירוק ולא עץ), יצא אובשייביץ "בן-אדם, אבל לא עד הסוף", ושזאת הסיבה שהיא נדרשה לבקש מגודובסקי להחליף את הדולרים לשקלים.

שנית, אובשייביץ טען, שקירשנבאום דיברה איתו על האופן שבו ראוי שיחזיר את ההלוואה, בעוד היא עצמה העידה כי היא ביקשה מגודובסקי שישוחח עם אובשייביץ, ויבקש את הכסף בחזרה, ולא היא.

שלישית, אובשייביץ העיד כי קירשנבאום באה לבקר אותו, ביררה אם הוא זקוק לעזרה, ושאלה לאחר מכן - איפה יש כספומט קרוב. לדבריו, היא יצאה מבית אמו שבו שהה במעצר בית, משכה כנראה מהכספומט את הכסף, והביאה לו אותו. אך בעדותה טענה קירשנבאום שהיא חושבת שמדובר בכסף שהיה בביתה, ולכן ייתכן שלא יהיה תיעוד למשיכתו (אם כי בהמשך עדותה הסתייגה ואמרה שאם זה נעשה במשיכה מהכספומט יהיה ניתן לאתר זאת).

ההגנה, אגב, לא הגישה אסמכתא שבה תיעוד של פעולות בחשבון הבנק של קירשנבאום.

רביעית, אובשייביץ הודה כי באותה תקופה הוא החזיר 50 אלף שקל לבני משפחתו, שהפקידו עבורו סכום כסף כערובה להבטחת שחרורו למעצר בית.

עו"ד יעל שחף מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות, שאלה את אובשייביץ: "אז הצלחת לגייס באותה תקופה 50 אלף שקל, אבל 6,000 היית צריך לקחת כהלוואה?" אובשייביץ השיב: "הם הפקידו בשבילי את הכסף, ואני החזרתי להם מהכסף שלי. כנראה, לא היה לי פרצוף לבקש עוד כסף".

"למה לא סיפרת את כל הסיפור הזה כשהיית פה (בעדותך הקודמת)?", שאל השופט לוי את אובשייביץ. וזה השיב: "אף אחד לא שאל אותי, ולא חשבתי שזה מהותי".

הסגנון הציורי של בכירי ישראל ביתנו: "זה כמו שברוסית לא אומרים 'מיליון' אלא אומרים 'לימון'"

כאשר קירשנבאום העידה בעצמה, היא התייחסה לשיחות בינה לבין גודובסקי, שהוגשו כראיות בתיק, וסיפרה שהם דיברו "בסלנג פנימי שלנו. לכן, כשהאזינו לנו לשיחות ושמעו את השפה שלנו - 'ירוק' (דולרים), 'כיסאות', 'עצים' (שקלים). חשבו שאני מנסה להסתיר משהו. ממש לא ניסיתי להסתיר משהו, פשוט השיחות שלי ושל גודובסקי היו ציוריות".

מנגד, לטענת הפרקליטות, שיחות אלה ממחישות כי השניים התחלקו בכסף מזומן שקיבלו כשוחד. אך לטענת קירשנבאום כל השיחות שבהן נשמעים השניים מדברים על "ירוק" ועל "עץ", הן שיחות שמתייחסות להלוואות שנתנה קירשנבאום, בעיקר לגודובסקי, אך גם לאנשים אחרים, ולמאמציה לגרום לכך שהוא יחזיר לה את הכספים שהם היו חייבים לה.

כך, למשל, באחת השיחות נשמעת קירשנבאום שואלת את גודובסקי: "יש לך ירוק בבית?"; והוא משיב לה - "את צריכה ירוק או עץ?". קירשנבאום השיבה לו: "אני צריכה עץ"; וגודובסקי משיב לה כי יש לו כרגע בבית "2.5 ירוקים".

בהמשך תהה השופט ירון לוי ושאל את קירשנבאום: "איך זה שנושא החזר ההלוואה לא עולה אפילו פעם אחת, אפילו ברמז, בשיחות על הכסף? - למה לא לשאול 'מתי אתה מחזיר לי את ההלוואה?'; זה לא יותר פשוט?". קירשנבאום השיבה: "ככה 'דיברנו. זה כמו שברוסית לא אומרים 'מיליון' אלא אומרים 'לימון'. זו צורת ביטוי כזאת".

בשיחה נוספת נשמע גודובסקי שואל את קירשנבאום "כמה את צריכה?". גם בשיחה זו, טענה קירשנבאום, מדובר על החזר ההלוואה שהעניקה לו. "הוא לא הביא לי את הכסף שהיה חייב לי, אז הוא שואל אותי כמה אני צריכה. הוא ידע למה אני מתקשרת, לא הייתי צריכה להסביר".

צרו איתנו קשר *5988