גולף | בלעדי

מונופול הדשא: מפקד חיל האוויר לשעבר אליעזר שקדי נגד מועדון הגולף בקיסריה

מפקד חיל האוויר לשעבר, גולפאי חובב בהווה, שלח מכתב התראה למועדון הגולף בקיסריה, בטענה כי המועדון גובה מחירים מופרזים למנויים באורח לא חוקי ולא הוגן • זאת, לדבריו, בהשוואה למועדון הגולף בגעש שנסגר לאחרונה • המועדון בקיסריה: "יש הבדל מהותי בין המועדונים"

אליעזר שקדי / צילום: איל יצהר
אליעזר שקדי / צילום: איל יצהר

הדיון התקשורתי בהגבלים עסקיים עוסק על-פי רוב רוב במקרים שבהם חברות ענק מנצלות את כוחן המונופוליסטי או מתאמות מחירים עם חברות נוספות במכירה של מוצרים שנרכשים בכל בית בישראל, כמו קוטג', לחם או מוצרי מזון ושירותים בסיסיים אחרים. אולם ניצול לרעה של כוח מונופוליסטי עלול להיעשות גם לגבי מוצרי ושירותי יוקרה. גם אנשים אמידים לא אוהבים שגופים או חברות מנצלים את היותם בודדים בשוק כדי לעשות עליהם קופה. 

אליעזר שקדי, לשעבר מפקד חיל האוויר ומי שכיהן גם כמנכ"ל אל על, הוא חובב גולף ידוע. עד לאחרונה העבירו שקדי וחבריו שעות רבות בשבוע במשחק האקסלוסיבי במועדון גולף בקיבוץ געש. אולם בסוף חודש מרץ האחרון המועדון בגעש נסגר. שקדי וחבריו נאלצו לכתת את רגליהם ואת מחבטיהם צפונה יותר, אל מועדון הגולף הוותיק בקיסריה, שנותר מועדון הגולף הפעיל היחיד בארץ.

ב-18 באפריל רכש שקדי מנוי לשנה במועדון הגולף בקיסריה. אולם התנאים שמצאו שקדי וחבריו במועדון בקיסריה מאוד לא מצאו חן בעיניהם. לדברי שקדי, במהלך הבירורים לרכישת המנוי, התברר לו כי המועדון בקיסריה חוטא ומפר את הוראות חוק התחרות ברגל גסה.

ב-30 באפריל שלח שקדי למועדון הגולף בקיסריה, לחברה לפיתוח קיסריה ולקרן רוטשילד לפיתוח קיסריה שלה שייך המועדון, מכתב התראה, שבו טען כי "מועדון הגולף בקיסריה עושה שימוש לרעה בכוחו המונופולי-האבסולוטי לרעה באורח לא חוקי ולא הוגן".

המסמך הגיע לידי "גלובס" בעקבות פנייה של תנועת "הצלחה" שבודקת את הנעשה בקרן לפיתוח קיסריה, והפרשייה נחשפת כאן לראשונה.

מועדוני הגולף
 מועדוני הגולף

חוסר הגינות

באמצעות עו"ד צחי יגור ממשרד פרל-כהן-צדק-לצר-ברץ, כותב שקדי כי מועדון הגולף בקיסריה מפר את הוראות החוק בלפחות חמישה נושאים: "מחיר המנוי השנתי למנויים חדשים", שהוא לטענת שקדי מחיר מופרז; "כפיית רכישת מנוי שנתי שסופו ב-31 בדצמבר באותה שנה גם אם נרכש במהלך השנה"; "סירוב בסיסי לקבל מנויים חדשים שהיו מנויים במועדון בגעש תחת תנאים הוגנים", וכן "חוסר שקיפות ואי-פרסום מחירון לרכישת מנויים".

שקדי טוען כי המועדון בקיסריה "מנצל את העובדה שמועדון הגולף בגעש נסגר בסוף מרץ 2019, כדי לגבות מחובבי הגולף תשלום מנוי שנתי בסך 24.9 אלף שקל". לשם ההשוואה, שקדי מציין כי מחיר מנוי שנתי במועדון הגולף בגעש שנסגר היה סביב ה-17.8 אלף שקל. שקדי מציין כי מנוי זה איפשר לשחק גולף במועדון בגעש בכל יום, שבעה ימים בשבוע, ואילו המועדון בקיסריה, שגובה מחיר גבוה בהרבה, פתוח שישה ימים בשבוע בלבד. "עובדה זו מבליטה, וביתר שאת, את המופרזות וחוסר ההגינות שבמחיר המנוי השנתי (המלא) שגובה המונופול בקיסריה", נטען במכתב.

על כל פנים, שקדי דורש במכתבו ממועדון הגולף בקיסריה לתמחר מחדש ובאופן הוגן את מחיר המנוי השנתי למועדון - "בזיקה ישירה לעלויות הכרוכות במנוי ובשירותים הניתנים במסגרתו, בשים לב למעמד המונופולי ולמחיר שגבה עד לאחרונה המועדון המקביל בגעש (שנסגר)".

צדק והגינות

שקדי כותב כי על אף שנגרם לו נזק אישי, בבסיס פנייתו לא עומדת טובתו האישית, אלא הוא רואה עצמו כשליח ציבור המונחה מעקרונות של צדק והגינות. שקדי מתחייב ומצהיר כי כל סכום כסף שיוחזר לו בגין המחיר המופרז והבלתי הוגן שנגבה ממנו, לטענתו, ייתרם על-ידו לעמותה או ארגון שמטרתם לסייע לפצועי צה"ל או לשירותי הביטחון האחרים בארץ.

עוד דורש מפקד חיל האוויר לשעבר מהמועדון בקיסריה לאפשר רכישה של מנוי שנתי מלא ל-12 חודשים, גם אם הוא נרכש באפריל או במועד מאוחר יותר, ולנקוט מדיניות של "דלת פתוחה" - להבדיל מ"סגירת דלתות" כלפי מנויים חדשים, לרבות גולפאים שהיו בעבר מנויים במועדון בגעש.

עוד דורש מפקד חיל האוויר לשעבר ממועדון הגולף "למחוק לאלתר מתקנות המועדון תנאי מקפח ובלתי חוקי, המחייב ויתור מראש על תביעות כלפי המועדון, החברה לפיתוח קיסריה וקרן רוטשילד, כך שחתימה על תנאי בלתי הוגן ובלתי חוקי זה לא תהווה עוד תנאי לרכישת מנוי למועדון".

שקדי מבקר בחריפות במכתבו גם את קרן רוטשילד שאליה שייך מועדון הגולף. שקדי מציין כי הקרן מצהירה על חזון של יצירת חברה ישראלית צודקת, הוגנת מלוכדת, מכילה ומשתפת המניעה תהליכי שינוי חברתי, וגם אתר מועדון הגולף מדבר על "גולף הוגן לכולם". אולם לדברי שקדי, "סיסמאות לחוד ומציאות לחוד". 

החברה לפיתוח קיסריה: "לטענות של שקדי אין אחיזה במציאות" 

החברה לפיתוח קיסריה ומועדון הגולף בקיסריה מסרו בתגובה לטענותיו של אליעזר שקדי כי "החברה הגיבה בכתב לפניית בא-כוחו של שקדי מתוך כבוד לתרומתו של שקדי לביטחון ישראל בעבר. לא נתפלמס עם הטענות חסרות השחר מעל גבי העיתון".

לידי "גלובס" הגיע מכתב התשובה ששלח היועץ המשפטי של החברה לפיתוח קיסריה אדמונד דה רוטשילד, שבמסגרתו דוחים המועדון והחברה בתוקף את שלל הטענות שמעלה נגדם שקדי. "הנטען במכתבכם מצביע על חוסר היכרות בסיסי עם המצב העובדתי לאשורו. אי-בדיקת העובדות טרם פיזור האשמות חמורות, עד כדי הוצאת דיבת המועדון, היא פסולה, והחברה רואה זאת בחומרה יתרה", כתבה החברה לפיתוח קיסריה לשקדי. "החברה והמועדון רוצים להאמין כי הטענות המופרכות וההאשמות הבוטות שביקש שקדי להטיח בהם, נובעות מהצער הרב (לו אנו שותפים) על סגירת המגרש בגעש. אין נתפס אדם בשעת צערו".

לגופם של דברים טוענת החברה כי "מחיר המנוי השנתי למועדון הגולף בקיסריה לא השתנה בעקבות סגירתו של המגרש בגעש ונותר כשהיה לפני סגירתו, ומכאן שהטענות בדבר ניצול כוח מונופוליסטי או ניצול סגירת געש, אין להן אחיזה במציאות".

מעבר לכך, החברה לפיתוח קיסריה כתבה כי כל השוואה בין המגרש הסגור בגעש למועדון הגולף בקיסריה "היא השוואה מקוממת ונגועה בחוסר תום-לב של ממש, והדברים נכתבים בלשון המעטה".

לדברי החברה, בין היתר, קיבולת המגרשים בגעש קטנה מזו שבקיסריה משמעותית. "כ'גולפאי מושבע' (לפי עדותו), שקדי ודאי יודע כי בין המועדון בקיסריה למגרש געש ישנם הבדלים מהותיים וביניהם, בין היתר: שטח המגרש בגעש הוא 190 דונם לעומת 1,000 דונם בקיסריה, ובעוד שגעש היה מגרש חובבני של תשע גומות, המגרש בקיסריה הוא מגרש תחרותי בינלאומי של 18+9 גומות".

לפי תשובת החברה לשקדי, "די בכך בשביל לקבוע שדמי המנוי (לשיטת שקדי) צריכים להיות לכל הפחות פי שלושה מדמי המנוי שנגבו בגעש. בנוסף, רמת השירותים, איכות אחזקת המדשאות והיקף השירותים המסופקים במועדון הגולף בקיסריה עולים לאין-שיעור על מעט השירותים שסופקו במגרש בגעש. לא בכדי זכה המגרש בקיסריה להיכלל כאחד מ-1,000 המגרשים האיכותיים בעולם".

החברה לפיתוח קיסריה דוחה גם את הטענות הנוספות שהעלה שקדי. לדבריה, בניגוד גמור לטענותיו, המועדון לא נקט ואינו נוקט מדיניות של עצירת מינויים. עוד צוין כי "החברה דוחה את הטענה בדבר קיומה של תניה מקפחת לכאורה".

צרו איתנו קשר *5988