על נבחר הציבור שהודר מהפגנה כדי לא להפחיד מצביעי ימין

בימים האחרונים התנהלו מאבקי כוח בין בכירים ב"כחול לבן" על רשימת הדוברים שינאמו בהפגנה נגד חוק החסינות ופסגת ההתגברות • ח"כ איימן עודה, שבהתחלה הוזמן לנאום בעצרת, קיבל בהמשך השבוע ביטול בשל "מחסור במקום" ברשימת הדוברים • בסופו של דבר, לאחר לחצים שהפעילו מפלגות השמאל הציוניות, ינאם עודה בהפגנה שתתקיים הערב בכיכר המוזיאון

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ
איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

לידתה של ההפגנה הזו, רק לאחר לחצים רבים בין מארגני שתי הפגנות באותו נושא, לאחד אותה, כבר העידה על הבעייתיות שבה. והויכוח סביב אי-השתתפותם של נציגי המפלגות הערביות מדגישים את התחושה שבשמאל מתקשים להתאחד למען המטרה המשותפת. ואולי הבעיה בעצם ההגדרה "שמאל". כי "כחול-לבן" היא הרבה דברים אבל בוודאי שלא שמאל מובהק. לא בהרכב מנהיגיה, ולא בקווי היסוד שלה. אבל השורה התחתונה, הזמנתו של יו"ר חד"ש איימן עודה לנאום, גם אם לאחר לחצים על המארגנים, מעידה שהפעם לפחות הצליחו להתגבר על המחלוקות ולהציג חזית אחידה נגד הקואליציה המתהווה, ונגד החוקים המתוכננים, לפחות לפי הדרישות הקואליציוניות והצהרות כמה מחברי הכנסת.

הזמנתו של עודה אירעה רק בעקבות לחצים כבדים בצד הפוליטי מצד מרצ, תמר זנדברג הזהירה כי היא עשויה לבטל את השתתפותה אם עודה לא ינאם, וגם מצד ארגונים המעורבים בהפקת האירוע, שלפיהם אי הזמנת עודה משמעה הסכמה לדה-לגיטימציה של הערבים מצד הנהגת הליכוד.

הבוקר פורסמה רשימת הדוברים להפגנה: עופר שלח, בני גנץ, יאיר לפיד, אבי גבאי, איציק שמולי, בוגי יעלון ותמר זנדברג. ללא עודה וללא שום נציג למפלגות הערביות.

ח"כ עופר כסיף מחד"ש סיפר כי לפני כמה ימים פנה ח"כ עופר שלח לעודה והזמינו לנאום בהפגנה המתוכננת שאורגנה על ידי "כחול-לבן". לקח לעודה יומיים שלושה לענות בחיוב, הוא אמנם השיב לחיוב בתחילת השבוע, אבל אז הודיע לו שלח כי רשימת הנואמים מלאה ואין לו מקום יותר. כסיף ובכלל בחד"ש יותר ממעריכים כי הצד הימני יותר של "כחול-לבן" היעלונים כפי שהם מכונים, מתנגד לצירוף המפלגות הערביות להפגנה.

עודה עצמו צייץ בצהריים כי "על הסכנות שבשלטון נתניהו אני מוכן לנאום מעל לכל במה" לא לפני שהבהיר כי במאבק המשותף הזה ראוי שיהיה יצוג לכלל סיעות הקואליציה.

במפלגת הגנרלים לא ששו לענות לשאלות על הנושא. כמה דוברים העבירו אותי מאחד לשני, ותגובה רשמית לא נמסרה. ובכל זאת אחד מחברי הכנסת של המפלגה הסביר את הדילמה. לדבריו מצד אחד אחדות אופוזיציונית נגד נתניהו והקואליציה המתהווה חשובה, והדרת המפלגות הערביות, משמעה, אימוץ מדיניות נתניהו. מצד שני, "אנחנו מנסים לצאת משיח המשוכנעים, וכדי להביא דוברי ימין המתנגדים לחקיקה המשפטית המתהווה, ויש הרבה כאלה, לא נכון למסגר את ההפגנה כאנטי ימין וביבי, והבאת עודה, עשויה הייתה להבריח אותם". כלומר, הויכוח הפנימי בכחול-לבן, זה שהיה שם ברקע גם בזמן הבחירות הוא, האם מנסים לסחוב אליהם את הימין, או להנהיג את מחנה המרכז-שמאל.

לעזרת המפלגות הערביות נחלצו גורמים רבים, והרשתות החברתיות מלאות בדיונים סוערים על כך.

ח"כ שלי יחימוביץ מהעבודה הגדירה את אי השתתפות עודה, כניעה לגזענות והסתה מימין, והטילה ספק בכך שמפגיני ימין יגיעו בעקבות הדרת הערבים.

ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ צייץ, כי עם אפס ערבים לא בונים חומת מגן לדמוקרטיה.

ח"כ מיכל רוזין ממרצ הייתה אף נחרצת יותר, היא דיברה על כך בשבתרבות ברמת השרון ואמרה כי לא ניתן להילחם על הדמוקרטיה תוך הדרת 20% מאזרחי המדינה. אחד מהמגיבים הציע שתמר זנדברג תוותר על זמן הנאום שלה לטובת עודה, ובכך תעקר את הנימוק הטכני של שלח.

חבר הכנסת רם בן ברק מ"כחול-לבן" התייחס בעקיפין לסוגיה גם הוא באירוע שבתרבות כשאמר כי המפלגה לא התייחסה נכון לחברה הערבית, ולא הבהירה לנבחרי הציבור הערבים שהם "חלק מאתנו".

את שיחת הטלפון המזמינה לעודה עשה יו"ר המפלגה בני גנץ בעצמו בסביבות שלוש בצהריים, כמו להראות שההאשמות על הדרה אינן נכונות, ולעודה ניתן הכבוד הראוי, מראש מפלגה לראש מפלגה.

המארגנים צופים עשרות אלפי משתתפים מכל רחבי הארץ ולשם כך אורגנו הסעות באוטובוסים. להקת תיסלם תופיע ותשיר את "פרצופה של המדינה".

בהיבט אחר של ההפגנה הערב, השחקן והבדרן גורי אלפי פרסם אתמול קריאה דווקא למשה כחלון להצטרף להפגנה. "מקומך בהפגנה לא בממשלה, כתב אלפי. אבל כחלון לא יהיה שם. אם לשפוט לפי הסמן השמאלי ב"כולנו" רועי פולקמן שהודיע כי ויתר על ההתנגדות לפסקת ההתגברות, כחלון הפעם לא יהווה התנגדות של ממש לצעדים שמתכננת הקואליציה.

מנגד ח"כ מנסור עבאס, יו"ר רשימת רע"מ בל"ד אומר כי יחרים את ההפגנה שכן "מארגני ההפגנה למען 'הדמוקרטיה' התעלמו מנציגי הציבור הערבי" ולכן לא רק שלא ישתתף בהפגנה אלא גם יחרים את ישיבת ראשי סיעות האופוזיציה. הוא סיכם :"אנחנו לא בכיס של אף אחד".

צרו איתנו קשר *5988