ליברמן: "גם היום לא נמליץ על אף אחד חוץ מנתניהו"

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ממשיך במתקפת הנגד כלפי הליכוד בעקבות ההאשמות שהוא יגרום לבחירות חדשות ולאי הקמת קואליציית הימין • יחד עם זאת הבהיר ליברמן כי נתניהו יהיה ההמלצה של מפלגתו והבהיר כי חוק הגיוס הוא המכשול העיקרי העומד בין שתי המפלגות • ביום ה' ליברמן לא נכחסי בפגישת חירום שכינס נתניהו עם ראשי סיעות הימין והחרדים

אביגדור ליברמן / צילום: יוסי גמזו
אביגדור ליברמן / צילום: יוסי גמזו

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ממשיך במתקפת הנגד כלפי הליכוד בעקבות ההאשמות שהוא יגרום לבחירות חדשות ולאי הקמת קואליציית הימין. אתמול סיפר ליברמן בכינוס בנתיבות כי "למרות שהיו הרבה פניות גם פומביות גם חשאיות מהליכוד ומחוץ לליכוד ללכת על מהלך אחר. בדרך ישירה ועקיפה דחינו את כל הפניות האלה על הסף, אמרתי גם עכשיו גם היום לא נמליץ על אף אחד חוץ מנתניהו". היום הוא המשיך בקו הזה ובפוסט בעמוד הפייסבוק שלו שב וחזר כי נתניהו הוא המועמד היחיד מבחינתו לראשות הממשלה וכי חוק הגיוס הוא המכשול: "בימים האחרונים צמרת הליכוד תוקפת את "ישראל ביתנו" בטענה שהיא מונעת הקמת ממשלת ימין. ברצוני להזכיר לכולם, שגם במערכת הבחירות וגם לאחר הבחירות אמרנו באופן ברור ופומבי, שנתמוך אך ורק בנתניהו כמועמד לראשות הממשלה, וכך גם המלצנו לנשיא המדינה. את כל הפניות שקיבלנו מגורמים כאלו ואחרים, ללכת במסלולים אחרים, דחינו על הסף. גם היום אנו אומרים באופן חד וברור שלא נמליץ על אף מועמד אחר לראשות הממשלה.

אבל ימין זה לא פולחן אישיות. ימין אלו ערכים. שירות צבאי תמיד היה ערך עליון בתפיסת העולם של המחנה הלאומי. בנקודה הזו, לפני הבחירות, תוך כדי הבחירות וגם אחרי הבחירות הבהרנו, חדשות לבקרים, שלא נזוז מילימטר אחד מהנוסח המקורי של חוק הגיוס, כפי שעבר בהצבעה בכנסת בקריאה ראשונה. לא הכנסנו עזים חדשות, לא הערמנו קשיים ולא הפתענו בשום דבר חדש. נוסח החוק תואם במלואו עם נציגי המפלגות החרדיות, ומלבד אחד, כולם הסכימו לו. לכן, לא מובן מדוע במקום להפעיל לחץ על המפלגות החרדיות, ועל אותו אחד באופן ספציפי, בוחרים בליכוד להשמיץ את "ישראל ביתנו".

אנו לא מנהלים מו"מ עם החרדים, אנו מנהלים מו"מ עם הליכוד. הדרישה שלנו היא שבהסכם בינינו יופיע סעיף, שחוק הגיוס בנוסח המקורי יעבור בקריאה שניה ושלישית. מצדנו הח"כים החרדים יכולים לצאת מן האולם בזמן ההצבעה בדיוק כפי שעשו בהצבעה בקריאה הראשונה, אבל כל שאר מרכיבי הקואליציה חייבים להתחייב לתמוך בנוסח המקורי. באותו הרגע שזה יוסדר תקום ממשלת ימין אמיתית ולא ממשלה חרדית".

ליברמן הבהיר כי אם לא יקבלו את ההצעה הוא יתמוך בבחירות חוזרות להכרעת העם אם ברצונו בממשלת ימין או ממשלת חרדים כדבריו.

ביום חמישי כזכור ליברמן לא הגיע להשתתף בפגישת חירום שכינס נתניהו עם ראשי סיעות הימין והחרדים, ולאחר הפגישה פרסם הליכוד הודעה ולפיה ליברמן יהיה אחראי להקמת ממשל שמאל.

במערכת הפוליטית מסתובבות שמועות רבות באשר לזהות הגורמים שפנו אליו מהליכוד ומחוץ לליכוד. גורם בכחול-לבן אישר כי היו מגעים עם ליברמן במהלך מערכת הבחירות וגם אחריה לבדוק באיזה תנאים יתמוך בגנץ לראשות הממשלה. לדברי הגורם התשובה לא הייתה חד משמעית, משהו בסגנון "נראה מה יקרה עם נתניהו ואז אחליט".

חבר הכנסת צבי האוזר, מהפלג הימני בכחול-לבן אמר היום באירוע שבתרבות בחדרה כי אפשר להקם ממשלת אחדות אם בליכוד יוותרו על נתניהו. לדברי האוזר, ממשלת אחדות היא הדבר הנכון אבל אי אפשר להקימה כשבראשה יעמוד אדם שנגדו המלצות לכתב אישום. הוא הוסיף כי מעולם לא היו בישראל שתי מפלגות שהמרחק האידאולוגי ביניהן כה קטן. הוא אמר כי "אם במקום להקים קואליציה שנשענת על הבטחה להשגת חסינות יגידו בליכוד שהם ממשיכים הלאה, נוכל להסדיר ממשלה יציבה".

צרו איתנו קשר *5988