כשלושה שבועות אחרי ביטול ביקור נתניהו ביפן, לפיד בטוקיו בפגישות עם שרי הביטחון והחוץ היפנים

לפני כשלושה שבועות ביטל ראש הממשלה נסיעה ליפן בשל סמיכות זמנים לימי סגירת הרשימות • מספר 2 בכחול לבן ח"כ יאיר לפיד המריא לטוקיו, ומחר צפויות לו שתי פגישות מדיניות בדרג בכיר: האחת עם שר החוץ היפני, טארו קונה, והשנייה עם שר הביטחון של יפן, טקשי אוויאה

ח"כ יאיר לפיד ושר הביטחון של יפן, טקשי אוויאה / צילום: תמונה פרטית
ח"כ יאיר לפיד ושר הביטחון של יפן, טקשי אוויאה / צילום: תמונה פרטית

ראש הממשלה בנימין נתניהו תכנן להגיע לפגישה עם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, בסוף השבוע האחרון של חודש יולי. ממשלת יפן לא יזמה את הביקור ההוא, אך קיבלה בברכה את רצונו של נתניהו להגיע לביקור בטוקיו ולפגישה בת כמה שעות עם ראש ממשלת יפן.

בשל עיצומי עובדי משרד החוץ ועובדי משרד הביטחון במהלך החודשים יוני ויולי, אותו הביקור לא טופל באופן הרגיל על ידי צוותים ישראלים, וכך, צוותים של דיפלומטים יפנים סייעו ללשכת ראש הממשלה לחפש בית מלון הולם למשלחת הגדולה (דבר שקשה היה למצוא).

אולם כאמור, נתניהו ביטל את אותה הנסיעה ליפן בשל סמיכות זמנים לימי סגירת הרשימות, וביפן קיבלו בהבנה את אותו הביטול, כחלק מן התזזית המאפיינת את נתניהו ואת תקופות הקמפיינים הפוליטיים.

בעוד נתניהו טס לאוקראינה ומבצע את הקמפיין הפוליטי שלו תוך הבלטת כישוריו בתחום יחסי החוץ והמדינאות, היום (ב') נמצא מספר 2 בכחול לבן ח"כ יאיר לפיד בטוקיו, ומחר צפויות לו שתי פגישות מדיניות בדרג בכיר.

פגישתו הראשונה היא עם שר החוץ היפני, טארו קונה. בנוסף, ייפגש לפיד עם שר הביטחון של יפן, טקשי אוויאה.

שר החוץ היפני, טארו קונה וח"כ יאיר לפיד / צילום: תמונה פרטית
 שר החוץ היפני, טארו קונה וח"כ יאיר לפיד / צילום: תמונה פרטית

במהלך הפגישות אמר לפיד למארחיו: "הסכם הגרעין עם איראן מסכן את שלום המזרח התיכון". לפי הודעת דוברי המפלגה, במהלך הפגישות דובר על שיתופי-פעולה טכנולוגיים של ישראל ויפן בתחום הסייבר, שיתופי-פעולה כלכליים ובעיקר על נושאים ביטחוניים.

בשיחות הבהיר לפיד לשר החוץ ולשר ההגנה את החשיבות שישראל רואה בביטול הסכם הגרעין עם איראן ויצירת מנופי לחץ ופיקוח כלל עולמיים על האיראנים. "ישראל צריכה לעשות עבודה טובה יותר בהסברה למדינות כמו יפן ולהדגיש כי הסכם הגרעין עם איראן מסכן את שלום העולם ואת שלום המזרח התיכון".

בין לפיד לאוויאה קיימים יחסי עבודה אישיים. אוויאה מונה לשר הביטחון בחודש אוקטובר 2018. קודם לכן, בקיץ 2018, שירת אוויאה כחבר ועדת שירותי ביטחון ומודיעין של הפרלמנט היפני והיה אחד מבין שלושה חברי פרלמנט בכירים שביקרו בישראל בקיץ 2018. באותו הקיץ, לפני שמונה לשר ביטחון, יאיר לפיד נפגש עמו ושמר על קשר. כעת, כשר הביטחון של יפן, הוא מארח היום את לפיד.

ביפן מודעים לצרכים הפוליטיים של כל המועמדים בישראל, אך היו מעדיפים להיוותר מחוץ לקמפיין. יחד עם זאת, לראש הממשלה נתניהו כלים רבים לבצע קמפיין מדיני, תוך שהוא משתמש במשאבי המדינה וטס ברחבי העולם כדי לחזק מאוד את תדמיתו הגלובלית, וזאת כאשר אחרי יותר מעשור רצוף בתפקיד, מעמדו הגלובלי חזק מלכתחילה.

היום שוהה נתניהו באוקראינה כדי לברך את הנשיא החדש ולדימיר זלנסקי, לבקר באתר הרצח באבי יאר ולנסות להגיע להסכם פנסיה נוסף עם אוקראינה, כך שמספרם הרב של עולי אוקראינה בישראל יוכלו להסדיר את זכויותיהם.

יצוין שכבר ב-2008 נחתם הסכם פנסיה בין ישראל לאוקראינה, אולם בשל מצבה הכלכלי הקשה של אוקראינה לא ניתן היה לאכוף את ההסכם ולהעביר את כספי הפנסיה לעולים.

צרו איתנו קשר *5988