בהפסד של 24 מיליון שקל: אי.די.בי מוכרת לקרן כלירמק את ההלוואה לאייל לפידות לרכישת מניות כלל ביטוח

בד-בבד להיענות אי.די.בי להצעת כלירמק, נחל היום בעל השליטה, אדוארדו אלשטיין, כישלון בניסיונו לנצל את מחירי השוק הנמוכים של אג"ח דסק"ש לרכישתן בהנחה משמעותית על הערך ההתחייבותי

אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי
אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי

ועדת הביקורת של אי.די.בי ודירקטוריון החברה החליטו להיענות בחיוב להצעה שקיבלה החברה מקרן כלירמרק, ולפיה תרכוש הקרן את הלוואת המוכר שהתחייבה אי.די.בי להעמיד לטובתו של אייל לפידות (ושעד כה לא עשתה זאת, עקב מצוקתה הפיננסית). לפי ההצעה, תשלם כלירמק 93.5 מיליון שקל בלבד עבור הלוואת מוכר בסך 118 מיליון שקל שתעמיד אי.די.בי ללפידות, לטובת רכישה של 4.99% ממניות כלל ביטוח בתמורה ל-132 מיליון שקל. מכירת ההלוואה אמורה להסב לאי.די.בי הפסד הון של כ-24 מיליון שקל.

דירקטוריון אי.די.בי החליט לקבל את ההצעה, בכפוף לגיבוש נוסח הסכם עם כלירמרק ובכפוף להשלמת העסקה עם לפידות, שנדרש לשלם מכיסו את יתרת 14 מיליון השקל עבור מניות כלל ביטוח. לדברי אי.די.בי, החלטותיהם של ועדת הביקורת ודירקטוריון החברה אושרו, בין השאר, ולמען הזהירות, כעסקה שלבעל השליטה בחברה, אדוארדו אלשטיין , עשוי להיות בה עניין אישי.

בהתאם להסכם בין הצדדים, קיבלה כלירמרק בלעדיות של ארבעה שבועות להשלמת העסקה. נכון להיום מחזיקה אי.די.בי ב-15.3% ממניות כלל ביטוח, כשנוסף על כך, כוללת ההשקעה בכלל ביטוח גם חשיפה ל-20% ממניותיה באמצעות עסקאות החלף שנעשו בשנתיים האחרונות עם הבנקים בישראל.

דסק"ש ביטלה את רכישת האג"ח

בד-בבד, נחל היום אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי ובדיסקונט השקעות ( דסק"ש ), כישלון בניסיונו לנצל את מחירי השוק הנמוכים של אג"ח דסק"ש לצורך רכישתן בהנחה משמעותית על הערך ההתחייבותי (פארי) שלהן. במכרז למשקיעים מסווגים שנערך אתמול, בחרו המשקיעים המוסדיים להציע לדסק"ש את רכישת האג"ח שלה במחירים קרובים לערך ההתחייבותי, ועקב כך החליטה החברה לבטל את המהלך.

דסק"ש דיווחה אתמול כי היא בוחנת אפשרות למכירת מניות שהיא מחזיקה ברשת המזון שופרסל בתמורה לאיגרות חוב של עצמה מסדרות י' או ו'. במקביל, קיימה החברה מכרז למשקיעים מסווגים (גופים מוסדיים, קרנות השקעה ושחקני נוסטרו), שבו ביקשה לקבל הצעות לעסקת החליפין. "המכרז הינו על מחיר איגרות החוב סדרה ו' ו/או י' שתימכרנה לחברה כנגד רכישת מניות שופרסל במחיר של 25.45 שקל (מחיר הסגירה ביום 24.9.2019)", נכתב אתמול בהודעת חתמי ההנפקה של דסק"ש. עוד כתבו החתמים כי "אין מחירי מקסימום במכרז למכירת איגרות החוב מסדרה ו' ו/או י'".

דסק"ש מחזיקה כיום ב-26.02% ממניות שופרסל בשווי של 1.58 מיליארד שקל.  מכירה של אחוזים בודדים בלבד ממניות שופרסל אינה משתלמת לדסק"ש, כי במצב כזה תרד מעל לשולחן האפשרות למכור את מניות שופרסל כדבוקת שליטה (המוגדרת כנתח של לפחות 25%).

לדסק"ש שתי סדרות אג"ח גדולות במיוחד, בהיקף כולל של 3.68 מיליארד שקל ערך נקוב, המשקפות התחייבויות בערך מתואם (פארי) של 4.125 מיליארד שקל. סדרה ו' , הצמודה למדד המחירים לצרכן, היא הקצרה מבין השתיים, עם משך חיים ממוצע (מח"מ) של 2.85 שנים. לעומתה, סדרה י' , שאינה צמודה, מציגה כיום מח"מ של 4.1 שנים. סדרה ו' נסחרה היום במחיר המשקף הנחה של 5.4% על ערך הפארי, בעוד סדרה י' נסחרה בהנחה משמעותית של כ-13% על ערך הפארי.

את ההנחה הגדולה באג"ח י' ביקשה דסק"ש לנצל לטובתה, אבל במכרז שהתקיים אתמול, בחרו הגופים המוסדיים שלא להעניק לה אפשרות זו, מאחר שלדסק"ש ערך נכסי נקי (NAV) חיובי, שעמד בסוף יוני האחרון על 1.2 מיליון שקל. מרבית הגופים המוסדיים המחזיקים באג"ח מעריכים כנראה כי דסק"ש תוכל לפרוע את חובותיה, ולכן הסכימו להחלפה לפי ערך הפארי של האג"ח, או לפחות קרוב מאוד אליו. 

צרו איתנו קשר *5988