הדולר קופץ לאחר הריבית: "לא ברור מדוע הנגיד לא מתערב"

בלידר שוקי הון כותבים כי די תמוה שבנק ישראל לא מתערב בשוק המט"ח, בהינתן שזו סיבה עיקרית לסביבת האינפלציה הנמוכה • מסרב להתערב בשוק המט"ח אך מוכן כן לשקול הורדת ריבית! בהחלט תמוה", כתבו בלידר

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס
פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

בנק ישראל הותיר היום את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.25%, וסלל את הקרקע להורדת ריבית בהמשך, כאשר הנגיד ירון רואה אפשרות להורדת ריבית ב-2020 לרמה של 0.1%. בתוך כך, הדולר קופץ בכ-0.5% מול השקל לאחר הודעת הריבית.

תחזית המאקרו של מחלקת המחקר עודכנה היום מטה ב-0.5%, ולדברי יונתן כץ מלידר שוקי הון, רמה זו משקפת טווח ריבית עד סוף 2020 של 0.1% עד 0.25% (מריבית של 1.0% בתחזית הקודמת).

בנק ישראל צופה צמיחה מתונה יותר של 3.0% ב-2020 (עודכנה מ-3.5%) והאינפלציה תעמוד על 0.6% השנה ו-1.2% ב-2020 (מ-1.6% בכל שנה).

תחזית הצמיחה ב-2020 עודכנה כלפי מטה עקב ההתמתנות בפעילות הגלובלית וציפייה למדיניות פיסקאלית מרסנת בישראל. תחזית הצריכה הפרטית (2%) והציבורי (1.5%) ירדה ב-1% (בכל סעיף) לעומת התחזית הקודמת.

"אי שינוי בריבית הייתה צפויה", אמר כץ, "כולל ניתוח גורמי המאקרו: סביבת האינפלציה נותרה נמוכה, קצב הצמיחה תואם את הקצב הפוטנציאלי, שוק העבודה נותר הדוק והשקל התחזק. חל שינוי בהכוונה קדימה, forward guidance, לרמוז על אפשרות להורדת ריבית.

"הוועדה מעריכה שלאור סביבת האינפלציה בישראל, המדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים, ההתמתנות בכלכלה העולמית, והמשך הייסוף, יהיה צורך להותיר את הריבית ברמתה למשך זמן ממושך או להפחיתה על מנת לתמוך בתהליך שבסופו האינפלציה תתייצב בסביבת מרכז תחום היעד, ושהמשק ימשיך לצמוח בקצב נאה. יתרה מזאת, במידת הצורך, הוועדה תנקוט בצעדים נוספים כדי להרחיב עוד יותר את המדיניות המוניטרית", כתבו בבנק ישראל.

בהקשר זה אמר כץ כי, "מדובר בהודעת ריבית ותחזית מאקרו מאד יוניים, אשר תומכים בירידת תשואות ובפיחות מתון בשקל. לא ברור לנו מדוע בנק ישראל מסרב להתערב בשוק המט"ח עד כה אך מודע שזו סיבה עיקרית לסביבת האינפלציה הנמוכה, אך מוכן כן לשקול הורדת ריבית! בהחלט תמוה".

עופר קליין מהראל מעריך, כי "בחודשים הקרובים הסיכוי שהריבית תישאר ללא שינוי עולה על הסיכוי שהריבית תרד. זאת לנוכח הצמיחה החיובית, המשך עליית השכר והעלייה בפעילות בשוק הדיור. כאשר הדבר שצפוי להשפיע יותר מכל הן ההתרחשויות בעולם בגזרת מלחמת הסחר ואופן יציאת בריטניה מאירופה. בנוסף , למרות שבנק ישראל לא התערב בשוק המט"ח בחודשים האחרונים, אנו עדיין סבורים שבמקרה של ייסוף מהיר הבנק כן יפעל".

"הרגישות של שע"ח לריבית אינה גבוהה, שכן אין פה כמעט פעילות ספקולטיבית"

לדברי ויקטור בהר, מנהל המחלקה הכלכלית בבנק הפועלים: "הריבית אמנם לא השתנתה אך בנק ישראל הכין את הקרקע להפחתה עתידית, הן דרך ההכוונה המוניטרית והן דרך עדכון כלפי מטה של תחזית חטיבת המחקר לריבית שנה הבאה - כלומר זה מסר 'יוני' מאוד. להערכתנו, המדיניות תהיה תלויה כמעט לחלוטין בהתפתחות שער החליפין, שהוא כעת הגורם שמביא את האינפלציה להיות נמוכה מהיעד".

עוד אמר בהר, כי "הרגישות של שער החליפין לריבית אינה גבוהה, שכן אין פה כמעט פעילות ספקולטיבית, ולכן בנק ישראל מציין שיתכנו גם 'צעדים נוספים' של הרחבה. בנק ישראל שומר את הפחתת הריבית למצב של האטה בפעילות הכלכלית, וההסתברות לתרחיש כזה עלתה בשל הסביבה העולמית. אנו לא חושבים שנגיע למצב של ריביות שליליות כמו באירופה, שכן המצב הבסיסי של המשק הוא עדיין טוב, ותופעות הלוואי של ריביות שליליות הן משמעותיות".

צרו איתנו קשר *5988