לגנץ נשארו תשעה ימים: אלה התרחישים האפשריים בפלונטר הפוליטי שישראל תקועה בו

הימים נוקפים, ההתבטאויות מכל הצדדים מחריפות, וכל צד מנסה לשפר עמדות לקראת ההכרעה שתיפול בתקופת הזמן הזו • התרחיש הסביר ביותר הוא ממשלת אחדות, אך ממשלות מיעוט של הליכוד או כחול לבן גם הן אופציות, וכך גם הליכה לבחירות בפעם השלישית

בני גנץ, יו"ר כחול לבן / צילום: אופק אבשלום, יח"צ
בני גנץ, יו"ר כחול לבן / צילום: אופק אבשלום, יח"צ

עוד תשעה ימים נותרו לחבר הכנסת בני גנץ, יו"ר כחול לבן לנסות והקים ממשלה, וככל שהימים נוקפים, ההתבטאויות הפומביות מכל הצדדים מחריפות, וכל צד מנסה לשפר עמדות לקראת ההכרעה. וההכרעה, כך נראה, אכן תיפול בתקופת הזמן הזו. איך בדיוק? על זה מתווכחים כעת הן בדיונים הפומביים ובעיקר במשא ומתן החשאי שעליו אנו מדווחים כאן ב"גלובס" כבר שבוע ימים.

בהמשך לדיווחים הללו, התרחיש המוביל לממשלת אחדות של כחול לבן עם הליכוד ולפחות חלק ממפלגות הגוש, הוא עדיין הסביר ביותר, ממשלת ימין צרה היא האפשרות השניה, בחירות נוספות באופציה השלישית ואחרונה ממשלת שמאל צרה. 

תרחיש ממשלת מיעוט כחול לבן - שמאל בתמיכה מבחוץ של המשותפת ושל ליברמן: לאחר התבטאות שוללת במיוחד של ח"כ עופר כסיף אתמול על אפשרת של השתתפות בממשלה שגם ליברמן תומך בה, הבוקר ההתבטאויות התמתנו מהצד של המשותפת. ח"כ עבאס מנסור, יו"ר רע"מ, המפלגה האיסלמית התומכת בקו המתון יותר במשותפת, אמר בגלי צהל: "אנחנו לא פוסלים עקרונית תמיכה בממשלה עם ליברמן, בכפוף למו"מ עם גנץ ואפילו בבל"ד מסכימים לזה".

גם ח"כ עאידה תומא סלימאן מחד"ש אמרה דברים דומים, וסייגה כי על ליברמן לחדול מההתבטאויות החריפות כלפיהם. כל כך רוצים לראות שם ממשלה ללא הליכוד ונתניהו שמוכנים למחול על כבודם ולתמוך בממשלה שבה ישב או יתמוך מי שקורא להם בוגדים וגיס חמישי - וזו בדיוק הסיבה מדוע זה לא יקרה. בישראל ביתנו לא יוכלו להרשות לעצמם שת"פ פומבי כזה, אף שמאחורי הקלעים יש קשר בין חברי כנסת משתי הסיעות. בכחול לבן מנסים למצוא את הנוסחה שתאפשר את החיבור הבלתי אפשרי הזה. ח"כ עופר שלח הוא הממונה על כך, אבל הסיכויים קלושים וזה נראה יותר כמו איום על נתניהו מאשר אפשרות אמיתית.

תרחיש הבחירות השלישיות - הדירוג הנמוך של התרחיש הזה נובע בעיקר בשל מצב החירום האמיתי שבו נמצאת המדינה והמשבר הקשה שבחירות כאלה יגררו אותנו אליו. כל הצדדים ובעיקר הנושאים והנותנים מהליכוד וכחול לבן מודעים לכך. נתניהו הורה לחשוף מידע ככל שידרש לגנץ ואנשיו ואחד מהם אמר לי בשבוע שעבר: "אין סיכוי שנאפשר הידרדרות למשבר, כלכלי וגם בטחוני זה יהיה חוסר אחריות מוחלט".

ובכל זאת בפוליטיקה כמו בפוליטיקה, התבטאויות קשות, התעקשות על סעיף זה או אחר או התפתחויות בתחומים אחרים כמו המשפטי או הבטחוני, עשויים להביא בכל זאת לבחירות.

תרחיש ממשלת מיעוט בימין - אחת מהאפשרויות שעליהן דובר בשבוע שעבר עם ליברמן הייתה הקמת ממשלת כזו שבה כל גוש הימין חרדים, בעוד ליברמן יעמוד מבחוץ אבל לא יטרפד את הקמתה. הנימוק לציבור יהיה מניעת בחירות, והתמורה, העברת חוק הגיוס בשינויים קלים בלבד, ועוד תמורות בענייני דת ומדינה, ככל שדרעי, ליצמן וגפני יאפשרו, והם טיפה יותר גמישים ממה שנהוג לחשוב. אתמול סירב ח"כ מיקי זוהר, משופריו של נתניהו, לתקוף את ליברמן אישית, והביקורת על ליברמן מתמקדת באפשרות שאותה כבר פסל של תמיכה בממשלת מיעוט שמאל-ערבים.

ובכל זאת גם אפשרות זו בעייתית בשל הדם הרע שבין ליברמן לנתניהו ובינו לבין דרעי והחרדים. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן פנה היום לנשיא בבקשה שישוחח עם ליברמן בנושא התבטאויותיו הקשות כלפי החרדים בפגישה בין השניים שתתקיים ביום רביעי. אבל הפתח קיים לאפשרות הזו, קיים ולו בגלל ההכרה של יכולותיו הפוליטיות של נתניהו. התרחיש בעייתי טכנית שכן המנדט לא בידי הליכוד, אבל יש פתרונות גם לזה.

תרחיש ממשלת האחדות - המיקום בראש האפשרויות נובע מהמידע על המו"מ החשאי בין הליכוד לכחול לבן, מו"מ מתווך על ידי אישים בכירים במערכת הפוליטית והכלכלית, ולפי המידע שהגיע אלי כלל גם פגישות בין האישים הבכירים ביותר בשתי המפלגות. כפי שנכתב לעיל בכחול לבן הפנימו את ההשלכות הקשות של בחירות שלישיות ואי הקמת קואליציה. בימים האחרונים הועבר אליהם מידע נוסף על הגירעון התקציבי הצפוי להחמיר מאוד אם לא תוקם ממשלה בקרוב מאוד, והאפשרות להורדת דירוג האשראי של ישראל.

הבעיות שעל הפרק: ראשית, מתווה הנשיא שהתקבל עקרונית על ידי כחול לבן אך הפרטים לא סוכמו. הליכוד רוצה את השנה הראשונה והשנה האחרונה של הקדנציה, ובכחול לבן דורשים את השנתיים האחרונות כשבשתי הראשונות גנץ ימלא את מקום נתניהו, שיצא לנבצרות בשל כתבי האישום הצפויים.

עוד מחלוקת היא מועד היציאה לנבצרות: האם עם ההודעה על כתבי האישום או רק בתחילת המשפט עצמו, הבדל של כמה חודשים חשובים.

המחלוקת העיקרית השנייה היא אודות הגוש. בכחול לבן הפנימו שנתניהו לא ייפרד מהגוש, והדרישה היא כי כל מה שיסוכם מולו יהיה סופי ולא תהיה זכות ערעור ליתר מפלגות הגוש. הליכוד בינתיים לא חזר עם תשובה מספקת מהחרדים. כן דובר על הקמת ועדה עליונה של הליכוד וכחול לבן שגם לה תהיה סמכות החלטה קואליציונית מוחלטת. לא שאין עוד בעיות של ממש, סוגיות דת ומדינה, תיקים ועוד. אבל הכל בר פתרון, לפחות אפשרי יותר לפתרון מהבעיות של התרחישים האחרים.

אתמול אמר לי אחד מבכירי המפלגות הגדולות: "שים לב שנתניהו הופך ממלכתי יותר ויותר, לפי דרישת הנושאים והנותנים מהצד השני". בסוף זה באמת תלוי הכי הרבה בו, והוא רוצה להיות ראש ממשלה כשיוגש כתב האישום.

צרו איתנו קשר *5988