מאחורי הזגזוג: מה גרם לבני גנץ לשנות את עמדתו בנוגע לבקעת הירדן ותוכנית השלום?

ח"כ גנץ סבר תחילה שפרסום תוכנית השלום בזמן בחירות נחשב התערבות בוטה בפוליטיקה הישראלית ואף הצהיר כך, אולם לפני יומיים שינה את דעתו • מן העובדה שגנץ שינה את דעתו אפשר היה להבין כי יוזמת טראמפ וחתנו אינה מזיקה לו מבחינה פוליטית

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף
בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

הממשל האמריקאי עומד להודיע בימים הקרובים על מועד פרסום תוכנית השלום, 8 חודשים אחרי שפורסם החלק הכלכלי של התוכנית.

בוושינגטון קיוו להתקדם עם פרסום התוכנית כבר לפני שנה וחצי אך מערכות הבחירות החוזרות ונישנות הביאו לדחייה פעם אחר פעם. היום (ה'), בטקס המרכזי של 'פורום השואה' ביד ושם בו השתתפו נשיא המדינה ריבלין, ראש הממשלה נתניהו, הנשיא פוטין, הנסיך צ'רלס ועוד כ-40 ראשי מדינות, אמר נשיא ארה"ב מייק פנס כי הוא מזמין את נתניהו "לבוא לבית הלבן בשבוע הבא לדבר על השלום במזרח התיכון. בהמלצת נתניהו הזמנתי גם את בני גנץ. שניהם הסכימו".

ח"כ בני גנץ סבר תחילה שפרסום התוכנית בעיצומה של מערכת בחירות אינו ראוי ונחשב התערבות בוטה בפוליטיקה הישראלית ואף הצהיר כך. אולם לפני יומיים שינה גנץ את דעתו והודיע שהוא מברך על פרסום התוכנית כבר עכשיו.

מן העובדה שגנץ שינה את דעתו אפשר היה להבין כי גנץ מניח שתוכנה של התוכנית אינו מזיק לו מבחינה פוליטית. להבנת החתומה על ידיעה זו, הממשל קיים קשר עם גנץ, חשפו את התוכנית והיא נלמדה על ידו.

עוד סימן לזירוז פרסום התוכנית היו הצהרות הצדדים בישראל בנוגע לסיפוח ו/או החלת ריבונות בבקעת הירדן. גורמים בוושינגטון אמרו ל"גלובס" ציינו בפני "גלובס" שלא הייתה מתיחות רבה סביב ההצהרות הפוליטיות של הצדדים.

נתניהו וגנץ עשויים להיות מוזמנים לוושינגטון בימים הקרובים כדי לדון בפרטי התוכנית. העובדה שהממשל בוושינגטון מזמן גם את גנץ מהווה שינוי מהתנהלותם כלפיו עד עתה. במועדי בחירות א' וב' הם לא נתנו לגנץ סיכויים רבים ולא התייחסו אליו. הזימון שלו אינו בשורות טובות עבור נתניהו והדבר מציב אותו במעמד מקביל.

בנוסף, לנסיעה מהירה לוושינגטון עשויה להיות גם השלכה על עבודת ועדת הכנסת, האמורה לקום ביום ג' בשבוע הבא. נתניהו עשוי לטעון שאין לקיים את דיוני החסינות כאשר הוא נועד בענייני החוץ של המדינה בוושינגטון. בכחול לבן מסרו שאין כרגע שינוי בתוכניות עם ליום שלישי הקרוב לדיון במליאה על הקמת ועדת הכנסת.

תוכנית השלום האמריקאית: החלת החוק הישראלי על כלל הישובים היהודיים ביהודה ושומרון

מקור ישראלי המעורה בפרטים של התוכנית מסר ל"גלובס" כי היא כוללת הסכמה אמריקאית להחלת החוק הישראלי על כלל הישובים היהודיים ביהודה ושומרון - ההתנחלויות, לרבות כל שטח המועצות האזוריות בבקעת הירדן ובצפון ים המלח. התוכנית אינה כוללת את רוב שטח C ובסך הכל מדובר בפחות משליש משטחי יהודה ושומרון. לדברי המקור, התוכנית כוללת גם ישות פלסטינית ריבונית על רוב השטח האחר, אך בשלבי ביניים לקראת הכרזה על מדינה עצמאית של ממש.

גורם אמריקאי סירב לאשר את הפרטים הללו ואמר כי התוכנית המלאה מוכנה ברובה המכריע כבר חודשים ארוכים, אך לא פורסמה בשל המבוי הסתום הפוליטי בישראל. הוא הוסיף כי כעת החליטו בממשל טראמפ להעלותה ולהציגה בפני שני המועמדים להקמת ממשלה בישראל. הוא לא שלל את היות השנה גם שנת בחירות בארצות-הברית כסיבה לקידום התוכנית כעת. עם זאת הוא אומר כי בתוכנית הגשמה של רוב שאיפותיו של העם הפלסטיני ואפשרויות פיתרון מעניינות של הסוגיות הקשות שבמחלוקת, מעמד ירושלים וזכות השיבה.

ב"גלובס" פרסמנו בעבר כי החלק העיקרי של התוכנית הוא כלכלי, וארצות-הברית בסיוע מדינות המפרץ ומדינות אחרות במערב מציעה תוכנית בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים להקמת תשתית כלכלית ואזרחית למדינה פלסטינית. הפלסטינים כזכור סירבו להשתתף בכך ולא הגיעו לועידה שקיים הממשל בבחריין לפני שמונה חודשים.

בקרב המתנחלים הדעות חלוקות. עודד רביבי, מחזיק תיק יחסי החוץ של מועצת יש"ע וראש מועצה מקומית אפרת, מברך על ההחלטה האמריקאית לחשוף את תוכנית המאה עוד טרם הבחירות: "האמריקאים מבינים שלא בטוח שהמערכת הפוליטית בישראל תשתנה בעקבות בחירות 2020. יחד עם זאת הם מבינים כי זו העת לקדם את האינטרסים החיוניים לישראל לארה"ב ולמזרח התיכון ואינם יכולים עוד להיות תלויים רק בפוליטיקה הישראלית. אני מאמין שהתוכנית תדייק טוב יותר את הבחירות, היא גם עתידה לגרום להפנמה מה הם ההישגים של ראש הממשלה בנימין נתניהו בתחום המדיני וביחסים הבינלאומיים. העברת השגרירות לירושלים, ההכרה ברמת הגולן ישראלית וכעת סיפוח הירדן הם העדות לכך. אני מברך את האמריקאים על ההחלטה".

מנגד שי אלון ראש מועצת בית אל וחבר הנהלת מועצת ישע שולל תוכנית שבה מדינה פלסטינית: "איננו יודעים כעת מה כוללת תוכנית המאה של האמריקאים. אך לפי הפירסומים מדובר בהכרה במדינה פלסטינית. אם הפרסומים נכונים מדובר במלחמת עזה שתיים כאן בלב המדינה. נהיה עדים לטילים על כפר סבא ורעננה וחדירות של מחבלים לגוש דן. מדינה פלסטינית בין הבקעה לים תדרדר את האזור לרף גבוה וחדש של טרור ואלימות שלא הכרנו ואנחנו לא רוצים להכיר".

צרו איתנו קשר *5988