הושלם פינוי שדה דב: כך פורקו יותר מחצי מיליון מ"ר של מבנים ותשתיות בשטח ששימש שדה תעופה 81 שנים

מסלול ההמראה פורק, ואיתו גם שלל מבנים בשטח כולל של יותר מחצי מיליון מ"ר – לקראת בנייתן של אלפי דירות במתחם שדה דב, תיעדו במשרד הביטחון את פירוק התשתיות בשדה התעופה • כך זה נראה

 

שדה דב/ צילום: איל יצהר
שדה דב/ צילום: איל יצהר

משרד הביטחון, אגף אמון (מבצעים, לוגיסטיקה ונכסים) אשר מוביל את התוכנית לפינוי ושיווק מחנות ואגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון, השלימו את פינויו של נמל התעופה על שם דב הוז ("שדה דב"), שפעל בין ספטמבר 1938 ליולי 2019. שדה דב התפרס על כ-750 דונמים ושימש כנמל תעופה אזרחי וצבאי עד לסגירתו לפני כשנה וחצי. במקום השדה יוקמו כ-16 אלף יחידות דיור, במסגרת שכונת מגורים.

בדרך להקמת אותה שכונה, היה צורך להרוס את מתקני שדה התעופה, והיו רבים כאלה. אגף ההנדסה והבינוי פינה למעלה מחצי מיליון מ"ר של מבנים צבאיים, סככות מטוסים, גדרות, משטחי אספלט, משטחי בטון, ואת מסלול ההמראה באורך 1,741 מטרים. בנוסף, פונו כ-2,500 מטר של גדרות היקפיות. מגדל הפיקוח הוכרז כמבנה לשימור ויישאר כשטח ציבורי בשכונת המגורים העתידית שתוקם במקום. את השטח המפונה ימסור אגף אמון במשרד הביטחון לידי רשות מקרקעי ישראל, כחלק מהסכם שוה"ם לפינוי והעתקת מחנות צה"ל ממרכזי הערים, לקראת שיווקו להקמת אלפי יחידות דיור ושטחי מסחר.


סמנכ"ל וראש אגף אמון, נתי אפרתי מסר כי, "פינוי שדה דב הוא אבן דרך מרכזית במימוש החלטת הממשלה ותכנית שוה"ם (שיווק והעתקת מחנות) להוצאה היסטורית של מחנות צה"ל ממרכזי הערים. אנו ממשיכים בעבודות לפינוי מחנות מרכזיים נוספים, בהם צריפין, תל השומר ועוד. בשנים הקרובות נפנה אלפי דונמים נוספים לטובת הקמת עשרות אלפי יחידות דיור ומיליוני מ"ר של שטחי מסחר ותעשייה".

סמנכ"ל וראש אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון ארז כהן סיפר, ש"מרגע קבלת המשימה מממשלת ישראל, פעל האגף מסביב לשעון, יחד עם קבלני פינוי מקצועיים ועשרות כלים הנדסיים, כדי להשלים את הפינוי כנדרש וכל זה תוך שימור מגדל הפיקוח ההיסטורי. העבודות נעשו במהירות, רגישות ונחישות, תוך התחשבות בתושבי השכונות הסמוכות וכל זאת על מנת לעמוד בלוחות הזמנים".

צרו איתנו קשר *5988