עצירה בהזמנות מסין, שדרוג מתקנים וירידה במחיר האשלג חתכו את רווחי כיל ברבעון הרביעי

גם הכנסות יצרנית הדשנים והמינרלים ירדו ברבעון שעבר, בשיעור של 21%, והסתכמו ב-1.1 מיליארד דולר • המנכ"ל, רביב צולר: "הפעולות שנקטנו במהלך 2019 חיזקו בצורה משמעותית את מעמדה של כיל ואת סיכוייה ליצור ערך עבור בעלי המניות"

רביב צולר, מנכ"ל כיל / צילום: נטלי כהן קדוש
רביב צולר, מנכ"ל כיל / צילום: נטלי כהן קדוש

השבתת מתקני ים המלח לצורך שדרוג, עצירה בהזמנות מסין וירידה במחיר האשלג חתכו את רווחי יצרנית הדשנים והמינרלים כיל   ברבעון הרביעי של 2019. כיל, הנמצאת בשליטת החברה לישראל  של עידן עופר, דיווחה על צניחה של 41% ברווח הנקי הרבעוני לעומת הרבעון המקביל ב-2018, לרמה של כ-48 מיליון דולר. בשורה העליונה הציגה כיל ירידה של כ-21% בהכנסות הרבעון לכ-1.1 מיליארד דולר. השורה התפעולית הצביעה על ירידה של 47% ברווח לרמה של כ-88 מיליון דולר.

מניית כיל, אותה מוביל המנכ"ל רביב צולר, הגיבה לדוחות בירידה של 6%. בשנה האחרונה רשמה המניה ירידה של 26% ושווייה של החברה בבורסה הצטמק לכ-18.3 מיליארד שקל.

בחברה מסבירים את ההרעה בתוצאות בכך שנרשמה ירידה בהיקף הייצור והמכירות של אשלג, בעיקר כתוצאה מההשבתה לצורך שדרוג מתקני ים המלח. בנוסף נפגעו תוצאות החברה עקב היעדר משלוחים לסין בעקבות עיכוב בחתימה על הסכמי אספקה חדשים לסין, לצד תנאי שוק חלשים (ירידה של 18 דולר במחיר הממוצע של טונה אשלג לרמה של 274 דולר). מכירות מגזר האשלג של כיל עמדו ברבעון זה על כ-302 מיליון דולר, ירידה של 41% לעומת הרבעון המקביל ב-2018. זאת, בעת שכמויות האשלג שכיל מכרה הצטמקו ב-47% לרמה של כ-785 אלף טונות.

בכיל מעריכים כי שדרוג המתקנים בים המלח צפוי להביא לגידול שנתי של כ-5% בקיבולת ייצור האשלג של החברה. "הפרויקט, שארך כמעט חודש, היה כרוך בהפסקת ייצור שהביאה לירידה משמעותית בייצור האשלג, והשפיעה גם על פעילות הברום. בנוסף, החולשה בשוק הקומודיטי הביאה לירידה בהיקף המכירות של דשני פוספט", מציינים בחברה.

תוצאות כיל ברבעון הרביעי של 2019
 תוצאות כיל ברבעון הרביעי של 2019

צניחה ברווח ב-2019

בסיכום שנתי הציגה כיל מכירות של כ-5.3 מיליארד דולר, ירידה של 3.6% לעומת שנת 2018. הרווח התפעולי שלה הצטמק בכ-50% לרמה של 756 מיליון דולר (בין השאר מכיוון שב-2018 רשמה כיל רווחי חד פעמיים הון גבוהים), ובשורה התחתונה היא הציגה ירידה של 62% ברווח הנקי לרמה של 475 מיליון דולר.

במקביל לפרסום הדוחות הכריזה כיל על הארכת מדיניות הדיבידנד, לפיה מחלקת החברה לבעלי מניותיה עד 50% מהרווח הנקי המתואם. החברה תחלק כ-23 מיליון דולר כדיבידנד בתחילת החודש הבא.

המנכ"ל צולר ציין עם פרסום הדוחות כי "כיל השיגה מספר אבני דרך חשובות בשנת 2019, האחרונה שבהן היא שדרוג המתקנים בים המלח. על אף שתוצאות כיל לרבעון הרביעי הושפעו מהפסקת הייצור לצורך השדרוג, מהחולשה בשוק הקומודיטי ומהשפעתם השלילית של שערי חליפין, אנו מאמינים כי הפעולות שנקטנו במהלך 2019 חיזקו בצורה משמעותית את מעמדה של כיל ואת סיכוייה ליצור ערך עבור בעלי המניות בשנים הבאות".

עוד הוסיף צולר: "בנוסף לשדרוג כושר הייצור שלנו בים המלח, השלמנו גם את בנייתו של המפעל החדש לייצור חומצה זרחתית באיכות מזון בסין, אשר יאפשר לנו לעבור ממוצרי פוספט-קומודיטי למוצרים מיוחדים. כמו כן, הצגנו פתרונות פורצי-דרך בתחום תחליפי הבשר על בסיס צמחי וחתמנו על הסכמים אסטרטגיים ארוכי טווח עם לקוחות בתחום תרכובות הברום. כל אלה מהווים המחשה נוספת ליכולתנו ליישם את אסטרטגיית הצמיחה של החברה, המתמקדת במוצרים מיוחדים. תמהיל העסקים של כיל ממשיך להתחזק בעוד אנו מגבירים את התמקדותנו בפיתוח מוצרים חדשניים ותהליכים בעלי יחס עלות-תועלת גבוה, אשר יְיַצְּרוּ יתרונות תחרותיים עבור כיל". 

צרו איתנו קשר *5988