בלחץ הבנקים: תשובה מממש נדל"ן בישראל לאחר ששווי החזקותיו בדלק נחתך בכ-3 מיליארד שקל מתחילת השנה

בעל השליטה בקבוצת דלק חתם על זיכרון דברים למכירת 71% ממניותיה של חברת אלעד מגורים החדשה, שהייתה אמורה להנפיק אג"ח לציבור, לידי חברת ישראל קנדה תמורת 205 מיליון שקל

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן
יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

בלחץ הבנקים, איש העסקים יצחק תשובה מתחיל לממש נכסים פרטיים שבבעלותו: לאחר ירידה של יותר מ-50% במניית קבוצת דלק , שנמצאת בשליטתו, מתחילת מרץ, וצניחה של יותר מ-70% מתחילת השנה - שהעמידה את שווי החזקותיו בחברה על כ-1 מיליארד שקל (לעומת כ-4 מיליארד שקל בתחילת השנה), נדרש תשובה על ידי הבנקים להתחיל ולממש נכסים כדי להגדיל את הבטוחות שהעמיד כנגד חובותיו הפרטיים.

הבוקר דווח כי תשובה חתם על זיכרון דברים מחייב ומותנה למכירת 71% ממניותיה של חברת אלעד מגורים (וכ-74% מזכויות ההצבעה בחברה) בתמורה ל-205 מיליון שקל. הרוכשת בעסקה היא חברת הנדל"ן היזמי ישראל קנדה, שנמצאת בשליטת ברק רוזן ואסף טוכמאייר.

העסקה משקפת שווי של 290 מיליון שקל לאלעד מגורים החדשה, וכוללת גם אופציות Put ו-Call לשני הצדדים, שמימוש אחת מהן יוביל למכירת יתרת המניות שבידי תשובה. אם אופציות אלה ימומשו, תחזיק ישראל קנדה ב-95.7% ממניות אלעד מגורים החדשה וב-100% מזכויות ההצבעה בה. ביתרת המניות ימשיך להחזיק רונן יפו, מנכ"ל אלעד ישראל מגורים החדשה.

הנפקת האג"ח מוטלת בספק

הירידה החדה בשווי מניותיו של תשובה בקבוצת דלק (המשמשות בטוחה להלוואה מבנק הפועלים) גורמת לדאגה במערכת הבנקאית. מצבת החובות הפרטיים של איש העסקים עומדת, על פי הערכות, על 1.5 מיליארד שקל - ככל הידוע, בעיקר לבנקים הפועלים, מזרחי טפחות ודיסקונט. הבנקים, כאמור, מעוניינים בחיזוק הבטוחות כנגד ההלוואה, בהתאם לקובננטים שנקבעו מבעוד מועד, ולהחזרים שיקטינו את היקף החוב. 

ישראל קנדה פועלת בתחום הנדל"ן למגורים בישראל ונסחרת בבורסה לפי שווי של 1.4 מיליארד שקל, לאחר גל הירידות האחרון. אלעד מגורים החדשה, שנמצאת בבעלותו של תשובה, עוסקת גם היא בתחום הנדל"ן למגורים בישראל. באחרונה הגישה אלעד מגורים החדשה תשקיף לגיוס של כ-100 מיליון שקל באמצעות הנפקה ראשונה של איגרות חוב לציבור. עם זאת, המשבר הנוכחי בשוק ההון, והירידות החדות שנרשמו בשוק האג"ח הקונצרניות בפרט, ובאלה של החברות מקבוצת תשובה בכלל, העמידו בספק את יכולתה של החברה להשלים את ההנפקה.

יפו, מנכ"ל אלעד ישראל מגורים החדשה, אמר הבוקר: "נמשיך להצעיד את החברה ליעדים חדשים יחד עם קבוצת ישראל קנדה ויצחק תשובה. אני מודה לתשובה על האמון ועל הפיכתה של החברה לחברה מובילה ובעלת חזון מרשים, ויחד עם ישראל קנדה, שהיא אחת החברות הגדולות והמובילות בישראל, נמשיך לשרת את ציבור הלקוחות המסור שלנו ולהוביל את החברה".

אלעד מגורים החדשה הוקמה בדצמבר 2019, כשלחברה נוצקה פעילות שהועברה מהחברה האחות, אלעד ישראל מגורים, שהוקמה ב-1968 והקימה עד היום כ-25 אלף יחידות דיור בישראל. בעבר היתה אלעד מגורים חברה בת של דלק נדל"ן, שקרסה והגיעה להסדר חוב ב-2012. במסגרת ההסדר ספגו מחזיקי האג"ח של החברה "תספורת" של כ-65% על חוב של 2.1 מיליארד שקל. 

לאלעד מגורים החדשה ארבעה פרויקטים בבנייה, שני פרויקטים בתכנון, וכן עתודות קרקע להקמת חמישה פרויקטים נוספים. רשימת הפרויקטים של החברה הנמכרת אינה כוללת את מלוא הנכסים והפרויקטים של קבוצת יצחק תשובה בתחום הנדל"ן בישראל. כך למשל, פרויקט מגדלי היוקרה "פארק בבלי" ופרויקט "מגדלי חוף הכרמל" בחיפה, השייכים לתשובה, אינם נכללים בחברה הנמכרת.

עם הפרויקטים שמבצעת כיום החברה הנמכרת נמנים "פארק תל אביב", "אורבן פארק ראשונים" בראשון לציון, "אלעד בית וגן" בירושלים, וכן מגדל המשרדים "ויה טאואר" בכפר סבא, שבו היא מחזיקה ב-51%. בפרויקטים אלה מקימה החברה הנמכרת 986 יחידות דיור ו-31.4 אלף מ"ר של משרדים ומסחר. 

שני הפרויקטים שבתכנון כוללים הקמה של עוד 73 יחידות דיור ב"אורבן פארק" ראשון לציון והקמה של 292 יחידות דיור (אם אפשרות להגדלה ב-20%) בפרויקט "מכבי יפו" הסמוך לרחוב היינריך היינה ביפו. עתודות הקרקע של החברה כוללות קרקע נוספת בסמוך לפארק דרום בתל אביב, וכן שותפויות בקרקעות בהוד השרון, במגרשים נוספים ליד רחוב היינריך היינה ביפו, באור יהודה ובשדרות רוטשילד בתל אביב.

מניית ישראל קנדה זינקה בתגובה לדיווח

הרוכשת בעסקה, חברת ישראל קנדה, מתמקדת בהקמת פרויקטים, ייזום וניהול קבוצות רכישה, נדל"ן יזמי (השקעה בקרקעות) בישראל וברוסיה ונדל"ן מניב. בפברואר האחרון הקימה החברה גם חברת מלונאות.

ישראל קנדה נמצאת בתקופה של רצף עסקאות משמעותיות כבר תקופה לא קצרה, ובין השאר, חתמה באחרונה על הסכם לרכישת חברת הבנייה מנרב פרויקטים מידיה של מנרב אחזקות, שנמצאת בשליטת אברהם קוזניצקי. את רכישת מנרב פרויקטים, תמורת 596 מיליון שקל, תבצע ישראל קנדה בשיתוף עם משפחת נקש.

בתגובה להודעה היום זינקה מניית ישראל קנדה בכ-10%, לאחר שביום שני (יום המסחר האחרון לפני פורים) השלימה צניחה של 35% מתחילת 2020. את תשעת החודשים הראשונים של 2019 סיימה ישראל קנדה ברווח נקי של 88.5 מיליון שקל, בהמשך לרווח נקי של 39.2 מיליון שקל שרשמה ב-2018 כולה. 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988