התפוצץ המו"מ בין עובדי אל על וההסתדרות לבין הנהלת החברה

אחרי מו"מ מרתוני בהובלת יו"ר ההסתדרות, הנהלת אל על דחתה את הצעת העובדים לוויתורים על סך מיליארד דולר לתקופה של 7 שנים • בתוך כך, נציגות העובדים באל על העבירה הלילה קריאה דחופה לכל עובדי אל על שלא לצאת לחופש ביום חמישי הקרוב ולהגיע לעבודה

מטוס דרימליינר ירושלים של זהב עובר מעל ירושלים  / צילום: אלבטרוס
מטוס דרימליינר ירושלים של זהב עובר מעל ירושלים / צילום: אלבטרוס

לפני זמן קצר התפוצצה פגישת המו"מ בין ההסתדרות ומועצת עובדי אל על לבין הנהלת החברה. ההנהלה דחתה על הסף כל הצעה שהונחה על שולחן הדיונים, כאשר העובדים היו מוכנים לוותר על מיליארד דולר באמצעות חל"ת וויתורים כואבים נוספים שכוללים פיטורים וקיצוצי שכר. גם הטייסים הציעו הערב קיצוץ של 20% משכרם.

בתוך כך, נציגות העובדים באל על העבירה הלילה קריאה דחופה לכל עובדי אל על שלא לצאת לחופש ביום חמישי הקרוב ולהגיע לעבודה. "כולכם נדרשים להגיע לאל על כדי לבצע הצבעה דחופה להכרזה על סכסוך עבודה", נכתב בקריאה לעובדים, "הנהלת החברה הודיעה זה עתה לנציגות העובדים ולהסתדרות על סירוב להצעתינו הנדיבה לצורך הבראת החברה, ומנסה לנצל באופן בוטה וציני את המצב המשברי אליו נקלענו. אנו נדרשים להעביר להסתדרות באופן מיידי תוצאות הצבעה שמראות, כי רוב עובדי החברה בעד הכרזה על סכסוך עבודה. מדובר בענין דחוף וחשוב מאין כמותו, ולכן חובה על כל העובדים להגיע לחברה מחר, ולהצביע בעד הכרזה על סכסוך עבודה".
ארנון בר-דוד, יו"ר ההסתדרות מסר בתגובה כי "בתום מו"מ מרתוני שהובלתי במשך שתי יממות רצופות, הנהלת אל על דחתה את כל ההצעות שגיבשנו בשיתוף עם עובדי החברה. יש כאן משבר שלא היה כמותו וההנהלה מסרבת להפנים את גודל השעה ואת האחריות הכבדה שמוטלת על כתפיה. אני חרד לגורלה של אל על וקורא להנהלה להתעשת. על ההנהלה לקבל את הצעת ההסתדרות ולשוב לשולחן המו"מ".

יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי הוסיף כי: "הנהלת אל על רק רוצה להשית גזירות על עובדיה, מבלי להכיר בחשיבותו של ההון האנושי להמשך קיומה של החברה. הערב נחצה גבול ואם ההנהלה לא תשתף פעולה עם העובדים ועם המציאות, החברה עלולה לקרוס תוך ימים ספורים".

יו"ר ועד עובדי אל על, שרון בן יצחק, מסרה בתגובה: "עובדי אל על הציעו היום להנהלת החברה שווי התייעלות של מיליארד דולר בשבע שנים תוך ויתורים כואבים מאד וזאת מבלי שבעלי החברה הזרימו לחברה במשבר זה דולר אחד. הנהלת החברה והבעלים החליטו לנצל את המצב ולנסות לסחוט את העובדים ולזה לא ניתן יד".

צרו איתנו קשר *5988