שוק קרנות הנאמנות ממשיך להתכווץ בגלל הקורונה: איבד 28% משווי השיא השנתי

התשואות השליליות והפדיונות הרבים גררו את שוק קרנות הנאמנות לשווי מצרפי של 259 מיליארד שקל בלבד • הקרנות המנייתיות התכווצו בכ-40% מנקודת השיא שרשמו בינואר, קרנות האג"ח והמשולבות התכווצו בכ-31%-20% • הקרנות הכספיות הגיעו לשיא שנתי של 32 מיליארד שקל במרץ האדום

קרנות נאמנות / צילום: שאטרסטוק
קרנות נאמנות / צילום: שאטרסטוק

שוק קרנות הנאמנות ממשיך להתכווץ בשל ירידות השערים בשווקים ובשל הפדיונות הרבים שנרשמים עקב חששות הציבור. על פי נתוני אתר רשות ניירות ערך נוהלו בסוף יום חמישי החולף נכסים בשווי של 259.2 מיליארד שקל. מדובר בירידה ניכרת של 28% ביחס להיקף השיא שנרשם השנה בשוק הקרנות, ב-23 בינואר, שעמד על שווי צרפי של כ-359.3 מיליארד שקל לכל השוק.

הירידה בשווי הנכסים היא בבואה של הירידות והבהלה בשווקים וגם, במידה רבה, מתדלקת את הירידות הללו, כשהקרנות מחויבות למכור נכסים בשעת פדיונות על מנת להביא את הכסף לחוסכים באופן מיידי. מציאות זו מגבירה את הצורך במימושים, שבתורם לוחצים מטה את המחירים בשוק ומביאים לעוד ירידות, שיוצרות עוד פדיונות, שבתורם לוחצים מטה את המחירים בשוק. למעשה, הקיטון בשווי נכסי קרנות הנאמנות הינו גורף, הגם שיש קטגוריות של קרנות שנחתכו בחדות רבה בהרבה מאחרות.

כך, קטגוריית קרנות מניות בארץ החזיקה בסוף השבוע שעבר בנכסים בשווי כולל של פחות מ-27.9 מיליארד שקל, לעומת שווי של קצת יותר מ-48 מיליארד שקל בתחילת השנה - קיטון חד של כ-42%. בקרנות מניות בחו"ל חלה ירידה בשיעור דומה, של 38%, מנכסים של יותר מ-57.8 מיליארד שקל אי שם בינואר לנכסים בהיקף של 37.5 מיליארד שקל היום.

ומה לגבי הקרנות האג"חיות והמשולבות? אתר רשות ניירות ערך מגלה כי כיום קרנות "אג"ח בארץ - מדינה" שוות כ-35.2 מיליארד שקל, בעוד שקרנות "אג"ח בארץ - חברות והמרה" שוות כ-49 מיליארד שקל, ואילו קרנות "אג"ח בארץ משולבת - כללי", שהן הקטגוריה הגדולה ביותר, הן בשווי של פחות מ-61.3 מיליארד שקל. כל זאת לעומת רמות שווי מצרפיות של 44.2 מיליארד שקל, של 64 מיליארד שקל ושל 89 מיליארד שקל, שהיו לקטגוריות אלה בתחילת השנה, בהתאמה. כלומר, חל בשווי הקטגוריות הללו קיטון של 20.3%, של 23.4% ושל 31.1%, בהתאמה.

מנגד ישנן הקרנות הכספיות, שמה שקרה איתן הדגים את החשש הרב שפשה בקרב ציבור המשקיעים. בקרנות הכספיות יש היום נכסים בשווי של כ-28.9 מיליארד שקל, קצת פחות מהיקף של 30.1 מיליארד שקל שהיה בתחילת השנה. אך לא רק זאת, בקרנות הכספיות דווקא היה גידול כאשר שיא הנכסים השנתי בקרנות הללו נרשם בשיא גל החששות, בין 5 ל-9 בחודש מרץ האדום, אז הקרנות הכספיות היו בהיקף של יותר מ-32 מיליארד שקל.

כמו כן, עיבוד נתוני הרשות מגלה כי היקף הקרנות הפסיביות, הקרנות שעוקבות אחר מדדים ולא מנסות להכות אותם, עמד בסוף השבוע שעבר על 95.6 מיליארד שקל, שהיוו כ-36.9% מכל שוק הקרנות. זאת לעומת שווי מצרפי של יותר מ-136 מיליארד שקל שהיה בקרנות המחקות ובקרנות הסל לקראת סוף ינואר. אז דובר על כך שהקרנות הפסיביות היוו כ-38% מכל שוק הקרנות.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988