בורסות עולם | סיקור שוטף

חבילת חילוץ של הפד הובילה את וול סטריט לנעילה חיובית, מניות חברות התעופה טסו

הפד הכריז על תוכנית 2.3 טריליון דולר לתמיכה בעסקים • שיעור האבטלה בארה"ב עומד על 4.4% • נעילה חיובית באירופה, הפוטסי זינק ב-2.9% • נעילה מעורבת בבורסות אסיה: בורסת אוסטרליה זינקה, הניקיי ביפן ירד

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press
סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

23:00

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים - הדאו ג'ונס עלה ב-1.26%, הנאסד"ק הוסיף 0.77% לערכו ומדד S&P 500 בדרך לסגור את השבוע הטוב ביותר שלו מאז 2009, עלה גם ב-1.44%.

מוקדם יותר היום הפדרל ריזרב הודיע על חבילת חילוץ חדשה למשק - יזרים 2.3 טריליון דולר לתמיכה בעסקים.

מחירי הנפט ירדו בכ-9% לאחר שהמשקיעים החליטו להמתין עד להודעה רשמית של קרטל אופ"ק על קיצוץ בייצור הנפט.

מניות חברות הטיסה יונייטד ואמריקן טסו 14.5% ו-10.4% בהתאמה.

22:30

חצי שעה לתום המסחר בוול סטריט והעליות במדדים נחלשות - הדאו ג'ונס עולה ב-1.35%, הנאסד"ק מוסיף 0.53% לערכו ו-S&P 500 עולה גם הוא בכ-1.5%.

מחירי הנפט יורדים כעת, ווסט טקסס נופל ב-9.29% וברנט יורד ב-4.14%.

מניית הבנק ג'יי פי מורגן צ'ייס קופצת ב-9.27%.

מניית חברת האופנה גאפ מזנקת ב-14.15%.

מניות חברות התעופה מוסיפות לעלות, יונייטד קופצת ב-13% ואמריקן מוסיפה 7.2% לערכה.

20:50

המסחר בוול סטריט ממשיך להתנהל בעליות שערים, הדאו ג'ונס מזנק ב-1.8%, S&P 500 עולה ב-2% והנאסד"ק מוסיף 1.1% לערכו.

מחירי הנפט מחקו עליות של עד 12%, ווסט טקסס יורד ב-1.6% וברנט מאבד 0.6% מערכו.

לאחר הדיווח על הסכם בין רוסיה לערב הסעודית לקיצוץ הייצור, מה שיוביל לעלייה במחירים, הנפט אמנם זינק, אך המשקיעים סקפטיים יותר וממתינים עד שיתקבלו נתונים רשמיים בנוגע לקיצוץ האמיתי בייצור הנפט ע"י רוסיה וערב הסעודית, וגם אימות של ההסכם ע"י קרטל אופ"ק+.

זינוקים חדים במניות התעופה - מניית יונייטד איירליינס טסה 17.3%, אמריקן איירליינס קופצת ב-14.3% ובואינג עולה ב-6.6%.

19:00

בורסות אירופה ננעלו בעליות שערים חדות - הפוטסי בלונדון קפץ ב-2.9%, הדאקס בפרנקפורט זינק ב-2.24% והקאק בפריז עלה ב-1.44%.

מדד סטוקס 600 הוסיף 1.4% לערכו.

הבנקים UBS וקרדיט סוויס הודיעו מוקדם יותר היום כי לא ישלמו את כל הדיבידנדים המגיעים לבעלי המניות על שנת 2019. 

מניית סינוורלד, חברת בתי הקולנוע הבריטית, טסה מעל 27%. עוד בבריטניה, תאגיד שירותי החוץ קאפיטה זינק ב-20%. גם מניית חברת הבינוי רדרואו הוסיפה מעל 10% לערכה.

17:45

מחיר הנפט מזנק ב-12% לאחר דיווחים כי ערב הסעודית ורוסיה הגיעו להסכם בנוגע לחיתוך עמוק בייצור הנפט. על פי הדיווח בסוכנויות הידיעות, הקיצוץ בייצור יכול להגיע עד ל-20 מיליון חביות ביום.

מחיר חבית ברנט קופץ ב-8.5% ל-35.79 דולר לחבית, בעוד מחיר חבית ווסט טקסס מזנק ב-12% ל-28.36 דולר לחבית.

"אנחנו אופטימיים כי הסעודים והרוסים יגיעו להסכם כדי לייצב את השווקים", אמר שר האנרגיה האמריקאי דן ברוילטה. "אני חושב שהם יכולים בקלות להגיע לקיצוץ של 10 מיליון, אולי אפילו יותר, אם הם יכללו אומות נוספות כמו קנדה וברזיל".

17:30

נמשכת המגמה החיובית במסחר בבורסות וול סטריט. הדאו ג'ונס עולה ב-1.4%, כך גם S&P 500. הנאסד"ק מוסיף 0.4% לערכו.

יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול נשא דברים ואמר כי לכלכלה האמריקאית יש סיכוי טוב להתאוששות "פורחת" בתום המגפה.  בנתיים, הוסיף היו"ר, הפד מחויב לכל מה שהוא יכול לעשות בשביל להמשיך להזרים מזומנים לעסקים ומשקי בית - זאת דרך תוכניות כלכליות והשארת הריבית קרוב ל-0.

פאוול נשא דברים במהלך וובינר שערך מכון ברוקינגס, כאשר מוקדם יותר היום הפדרל ריזרב הודיע על יוזמת מימון חדשה של 2.3 טריליון דולר שמכוונת לעסקים, משקי בית ורשויות מקומיות.

"אנחנו בפד עושים את כל מה שאנחנו יכולים כדי לרעות את הכלכלה דרך התקופה הקשה הזאת", אמר פאוול. "כשהתפרצות הוירוס תהיה תחת שליטה, עסקים ייפתחו מחדש והאנשים יחזרו לעבודה. יש כל סיבה להאמין שהכלכלה תתאושש, וכשזה יקרה, זאת יכולה להיות התאוששות פורחת".

16:30

יום המסחר בבורסות וול סטריט נפתח בעליות שערים. הדאו ג'ונס מזנק במעל 300 נקודות או 1.3%, S&P 500 עולה ב-1.38% והדאו ג'ונס מוסיף 0.88% לערכו.

ההסבר שהפדרל ריזרב סיפק מוקדם יותר בנוגע לתוכנית החילוץ של 2.3 טריליון דולר למשק האמריקאי מחזק את הסנטימנט החיובי בשווקים ושולח את המדדים לעוד ערב של עליות.

16:00

החוזים העתידיים על מדדי וול סטריט מזנקים לאחר שהפדרל ריזרב סיפק יותר פרטים בנוגע לתוכנית החילוץ שהוא מתכנן למשק לאחר התפרצות מגיפת הקורונה.

החוזה על הדאו ג'ונס מזנק ב-340 נקודות, גם החוזים על הנאסד"ק ו-S&P 500 עולים.

הפדרל ריזרב הסביר כי חבילת הסיוע בשווי 2.3 טריליון דולר שהוא מעביר למשק האמריקאי תספק הלוואות לעסקים בעלי עד ל-10,000 עובדים והכניסו עד 2.5 מיליארד דולר בשנה שעברה. התוכנית של הפד תכלול תוכנית להגנת שכר. יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול צפוי לערוך מסיבת עיתונאים מאוחר יותר היום.

הכרזת הפד היום צפויה להאפיל על פרסום נתוני האבטלה בארה"ב מוקדם יותר, ולהשפיע על הסנטימנט במסחר בוול סטריט שיפתח בשעה הקרובה.

15:30

נגיף הקורונה ממשיך לפגוע אנושות במשק האמריקאי, עם מספר מובטלים שתופח משבוע לשבוע מאז התפרץ הנגיף במדינה.

נתוני האבטלה השבועיים מארה"ב עומדים על 6.6 מיליון דורשי עבודה, זאת לעומת תחזית האנליסטים שצפו כ-5 מיליון דורשי עבודה. הנתונים הינם לשבוע העבודה שהסתיים ב-4 באפריל.

עם זאת, מדובר בירידה מסוימת מהשבוע הקודם, כאשר מספר דורשי העבודה השבועי עמד על 6.9 מיליון בני אדם.

הנתון מביא את סך כל דורשי העבודה בארה"ב בשלושת השבועות האחרונים למעל 16 מיליון בני אדם. שיעור האבטלה בחברה האמריקאית עומד כעת על 4.4%.

על רקע פרסום הנתונים, החוזים העתידיים על המדדים בוול סטריט יורדים לקראת מה שנראה כעת כפתיחה שלילית.

13:55

מגמה חיובית בבורסות אירופה בעוד המשקיעים מתחילים לקוות כי שיא מגפת הקורונה מאחורינו ומקווים להיחלשות בהתפשטות המגפה ולירידה במספר הנדבקים. אולם, הנתונים שיתפרסמו בדוח האבטלה בארה"ב בהמשך היום עלולים לפגוע בסנטימנט החיובי הזהיר.

הצפי הוא עלייה של 5 מיליון בתביעות האבטלה.

ה-Stoxx 600 מטפס ב-1.2%, מובל על ידי מניות התיירות שזינקו ב-4.5%. 

החוזים העתידיים מאותתים על פתיחה חלשה. זאת לאחר עליות חדות בסיום המסחר אמש, כאשר מדד הדאו ג'ונס התרומם ב-772 נקודות, או 3.4%. מדד ה-S&P 500 טיפס ב -3.4%, הנאסד"ק הוסיף לערכו 2.6%.

הבנק אוף אינגלנד ומשרד האוצר הבריטי הכריזו היום כי הבנק המרכזי הבריטי יספק לממשלה נזילות באופן ישיר, על מנת לסייע בהתמודדות עם השיבושים בשווקים שגורמת מגפת הקורונה. המשמעות היא כי הבנק המרכזי יספק לממשל מימון, מבלי שתצטרך לגייס מזומן בשווקים הפיננסיים באמצעות הנפקת אגרות חוב - ובכך יאפשר לה לעקוף את השווקים, לפחות באופן זמני.

09:00

בורסות אסיה נסחרות במגמה חיובית בציפייה לפרסום נתוני האבטלה בארה"ב. 

בורסת אוסטרליה בולטת בעליות בקרב השווקים הגדולים באזור, כאשר ה ASX 200 קפץ ב-2.06%, מובל על ידי מניות הבנקים הגדולים כמו Commonwealth ,Bank of Australia ו-Westpac.

בורסות סין רושמות עליות, כאשר מדד שנחאי עלה בכ-0.3%, בורסת שנזן עלתה ב-0.6%. בורסת הונג קונג עלתה ב-0.7%.

בדרום קוריאה, הקוספי רשם עליות של כמעט 1%, מובל על ידי יונדאי שזינקה ביותר מ-6%.

מנגד, הניקיי היפני ירד ב -0.39%, מדד ה-Topix ירד גם הוא בלמעלה מ-1%.

בהמשך היום אמור להתפרסם דוח תביעות האבטלה בארה"ב לשבוע שהסתיים ב-4 באפריל, בעוד המדינה ממשיכה להתמודד עם השפעות התפשטות מגפת הקורונה. יועץ ההשקעות יו יאנג אמר ל-CNBC כי הנתונים ככל הנראה ייראו "רעים למדי", והוסיף כי "המצב הולך להיות די אכזרי בחודשים הבאים".

בורסות וול סטריט ננעלו אמש בעליות חדות, לאחר שהסנאטור ברני סנדרס פרש מהמירוץ לנשיאות, ולאור תקוות המשקיעים להאטה בקצב התפשטות מגפת הקורונה.  סנדרס, שהתמודד לראשות המפלגה הדמוקרטית בארה"ב, הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות, לאחר שספג שורה של הפסדים במקדימות, ובשיאה של התפרצות מגפת הקורונה, שעצרה את הקמפיין שלו במשך שבועות ארוכים. 

מדד הדאו ג'ונס התרומם ב-772 נקודות, או 3.4%. מדד ה-S&P 500 טיפס ב -3.4%, הנאסד"ק הוסיף לערכו 2.6%.

אוניברסיטת ג'ונס הופקינס פרסמה אתמול כי מספר הנדבקים בווירוס הקורונה בארה"ב נמצא במגמת ירידה מאז יום שישי. אנתוני פאוצ'י, מנהל המכון הלאומי לאלרגיה ומחלות זיהומיות, אמר גם הוא כי מספר המתים מהנגיף נמצא במגמת ירידה. עם זאת, סייג באמרו כי יש לחזק את מאמצי המאבק בנגיף.

צרו איתנו קשר *5988