ישראל תחכיר ליוון מל"טים של התעשייה האווירית

מנכ"ל משרד הביטחון וראש מנהל הרכש במשרד ההגנה היווני חתמו על הסכם ראשון בין המשרדים להחכרת מערכות 'הרון' הישראליות שפותחו בתעשייה האווירית • ראש אגף היצוא הביטחוני 'סיבט' במשרד הביטחון: "אנו רואים חשיבות גדולה בבחירה של יוון להצטייד במערכת מל"טים ישראלית"

מל"ט הרון / צילום: תע"א, יח"צ
מל"ט הרון / צילום: תע"א, יח"צ

הסכם ראשון למשרד הביטחון הישראלי ומשרד ההגנה של יוון: ישראל תחכיר ליוון מל"טים של התעשייה האווירית מסוג 'הרון' למשימות הגנה.

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (במיל') אודי אדם וראש מנהל הרכש במשרד ההגנה היווני,  לוטננט גנרל (במיל') תיאודורוס לאגיוס , חתמו על הסכם ראשון בין המשרדים להחכרת מערכת 'הרון' הישראלית שפותחה בתעשייה האווירית. לאור משבר הקורונה ההסכם בין המדינות נחתם באופן דיגיטלי.

במסגרת העסקה יחכיר משרד הביטחון לצבא יוון את מערכת 'הרון' המאופיינת לפעילות בתצורה ימית למשך שלוש שנים, עם אופציה לרכש המערכת בתום התקופה. מערכת ה'הרון', שמצוידת במכשור טכנולוגי לפעילות תצפית ואיתור יום ולילה, ומכ"מ סיור ימי ותקשורת לווינית, תבצע משימות בתחומים שונים בשהייה ארוכה, כגון: סיור ימי, הגנת גבולות ימיים ויבשתיים, ניטור מעבר לא חוקי של סחורות ואנשים, חיפוש והצלה וניהול אסונות טבע.

מל"ט הרון / צילום: תע"א, יח"צ
 מל"ט הרון / צילום: תע"א, יח"צ

מערכת ה'הרון' היא מבצעית בצה"ל ובמדינות רבות נוספות בעולם, זה עשרות שנים. המערכת הוכחה כמבצעית גם ביוון. היחסים הביטחוניים בין ישראל ויוון התהדקו בעקבות המשבר המתמשך של ישראל עם טורקיה ומדיניות שליט טורקיה ארדואן להשתלטות על שטחים ימיים בצפון מזרח הים התיכון. שטח המחלוקת העיקרי הוא שדות הגז הימיים שבאזור קפריסין, שם נרשמו עימותים בין ספינות מלחמה טורקיות לספינות של חברות חיפוש הגז ומדידה ימית.

ראש אגף היצוא הביטחוני 'סיבט' במשרד הביטחון, תא"ל (במיל') יאיר קולס: "היחסים הביטחוניים החמים בין ישראל ויוון עולים היום מדרגה נוספת. אנו רואים חשיבות גדולה בבחירה של יוון, במיוחד בעת משבר קורונה עולמי, להצטייד במערכת מל"טים ישראלית. זוהי הבעת אמון ביכולותיה ובחוסנה של התעשייה הביטחונית הישראלית. אנו מקווים לחתום על הסכמים ביטחוניים נוספים עם יוון ועם מדינות נוספות באירופה, שיסייעו להן להתמודד עם האתגרים הביטחוניים בעידן הקורונה ובכלל".

סמנכ"ל התעשייה האווירית, ומנהל חטיבת כלי טיס צבאיים, משה לוי: "המל"טים של התעשייה האווירית קצרו אינספור הצלחות מבצעיות, במהלך כ-1.8 מיליון שעות טיסה מבצעיות ובשירות של למעלה מחמישים לקוחות מבצעיים ברחבי הגלובוס. מערכות מל"טי ה'הרון' בעלות יכולות אוטומציה מתקדמות, ומצוידות במטע"דים העונים על כלל צרכי הלקוח, בכלל המתארים המבצעיים. העסקה עם יוון הינה דוגמה נוספת למודל ה- ליסינג המוצלח, אותו מקדמת התעשייה האווירית במקומות שונים בעולם. אנו מודים למשרד הביטחון על הסיוע המתמשך, שהוביל להבשלת שיתוף הפעולה וגאים לספק שירות מבצעי מהמעלה הראשונה, לידידתנו יוון."

צרו איתנו קשר *5988