אלשטיין צפוי להגיש בקרוב מתווה הסדר חוב באי.די.בי

באסיפת מחזיקי האג"ח המובטחות העריך היועץ הפיננסי של אי.די.בי כי המתווה, על חוב של 2 מיליארד דולר, יוגש עד סוף חודש מאי

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס
אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי / צילום: שלומי יוסף, גלובס

איש העסקים אדוארדו אלשטיין צפוי להציע בקרוב מתווה להסדר חוב עם מחזיקי האג"ח של חברת אי.די.בי שבבעלותו, שלה חוב בהיקף של כ-2 מיליארד שקל. באסיפת מחזיקי האג"ח המובטחות, שנערכה בשבוע שעבר, העריך היועץ הפיננסי של אי.די.בי, יריב פילוסוף, כי מתווה כזה יוגש עד סוף חודש מאי.

ההסדר, שטרם הוגש למחזיקי האג"ח של אי.די.בי, מבוסס של שלושה עקרונות מרכזיים: הזרמת הון לחברה בדרך של מזומן ו/או נכסים; פירעון חלק משמעותי מהחוב המובטח ומיחזור יתרתו; רכישת החוב הלא מובטח בפרמיה על ערכו בשוק.

לאי.די.בי שתי סדרות אג"ח מובטחות, סדרה י"ד וסדרה ט"ו. סדרה י"ד, בהיקף של 880 מיליון שקל, מובטחת בשעבוד על כ-70% ממניות חברת דיסקונט השקעות (דסק"ש) בעלות שווי שוק של כ-490 מיליון שקל, ואילו סדרה ט"ו, בהיקף של כ-237 מיליון שקל, מובטחת בשעבוד על 8.5% ממניות כלל ביטוח בעלות שווי שוק של כ-180 מיליון שקל.

סדרה י"ד נסחרה היום במחיר של 72.5 אגורות, המשקף כ-72% מהערך ההתחייבותי (פארי) של האג"ח, ואילו סדרה ט"ו נסחרה במחיר של 80 אגורות (79.5% מהפארי). בנוסף לכך, לאי.די.בי סדרת אג"ח שלישית שאינה מובטחת, בהיקף של כ-850 מיליון שקל. מדובר באג"ח ט', שנסחרה היום במחיר של 32 אגורות בלבד, המשקף 28% מערך הפארי.

"לא מעוניינים בפתרון טלאי על טלאי"

מתווה הסדר החוב אמור לכלול פירעון כמחצית מסדרה י"ד, ומיחזור יתרת החוב באמצעות הנפקת אג"ח חדשות שיובטחו בשעבוד על מניות דסק"ש. לגבי סדרה ט"ו, נדרשת אי.די.בי למכור עד תחילת ספטמבר לפחות 3.5% ממניות כלל ביטוח, וכן לפרוע במהלך ספטמבר 50% מערך הקרן, כאשר את היתרה עשויה החברה לנסות ולמחזר.

בשבוע שעבר התקיימה כאמור אסיפה של מחזיקי אג"ח י"ד ו-ט"ו, שבה עלתה לדיון האפשרות של המחזיקים להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי,  וזאת לאור מצוקתה הכספית של אי.די.בי, שהחריפה עד מאוד בחודשים האחרונים.

באסיפה אמר מנכ"ל אי.די.בי, אהרון קאופמן, כי ב"אי.די.בי פועלים לייצוב המצב הפיננסי וטיוב הנכסים ולקיצוץ משמעותי בהוצאות השוטפות של החברה. אנחנו רוצים לגבש פתרון שיאפשר לחברה לממש את הנכסים בצורה הטובה ביותר ולפרוע את חובותיה".

קאופמן הוסיף כי בחברה לא מעוניינים בפתרון שהוא טלאי על טלאי ולא רוצים להידרש לפנות בכל פעם לבעלת השליטה. הוא הסביר כי מתקיים דיאלוג יומיומי עם אדוארדו אלשטיין, שנמצא בישראל, ועם הצוות שלו שבארגנטינה".

"המצב בשווקים מקשה על גיבוש פתרון אבל עדיין פועלים לנסות לגבש הצעה כזאת ומקווים שהצעה כזאת תגיע בטווח הקרוב", הדגיש קאופמן. הוא ציין עוד כי "חלק מהפעולה שלנו נעשה כדי להבטיח את הקיום ואת תוקף ההתחייבויות של בעלת השליטה להזרמה של 70 מיליון שקל ב-2020 ו-70 מיליון שקל ב-2021.

"כל פעולה שנעשה תהיה מתוך מטרה שלא לסכן את ההתחייבויות האלה. הכוונה של דולפין (החברה שבאמצעותה שולט אלשטיין באי.די.בי, ע' כ') היא לחתור לפתרון וולונטרי שיחייב הזרמה של מזומן או נכסים", הוסיף קאופמן.

היועץ יריב פילוסוף סיפר למשתתפי האסיפה: "שאלתי את אדוארדו אלשטיין מה טווח הזמן שנוכל לתת את ההצעה, אז הוא חושב שזה תוך זמן קצר. די בוודאות שזה יהיה עד סוף החודש.

"המטרה היא לייצר הצעה שתהיה מורכבת משני פרמטרים עבורכם: פירעון משמעותי לכם ומיחזור" .עוד ציין פילוסוף כי בנוגע לאג"ח ט' הסיטואציה היא שונה, וכי בשיחות איתם הועלו מצדם דרישות מאוד גבוהות מבחינת הפירעון. "בסבירות מאוד גבוהה נתקשה לעשות רכישה חוזרת של אג"ח ט' במחיר של פי שלושה על שווי השוק שלה", הדגיש פילוסוף.

באי.די.בי מניחים כי בחודש הבא יתקבל אצלה סכום של כ-98 מיליון שקל ממכירת חלקה (25.8%) בחברת הנדל"ן IDBG לנכסים ובניין. סכום זה אמור לאפשר לאי.די.בי תשלומי ריבית לשלוש הסדרות. 

צרו איתנו קשר *5988