תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים. היום / צילום: יח"צ
המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים. היום / צילום: יח"צ

מועדון הבארבי בתל אביב, הזאפה, אמפי קסריה, הברלה בלהבות חביבה ועוד מועדונים והיכלי תרבות יקיימו מופעים ואירועים בהשתתפות קהל, החל מ-14 ביוני. זאת, בניגוד להוראות והמתווה שפרסמו אתמול משרד הבריאות ומשרד התרבות בנוגע להחזרת עולם התרבות לפעילות.

הבוקר (ב'), במסיבת עיתונאים שקיים, הודיע מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות, אשר לטענת המטה "נכתב ללא כל הבנה של התעשייה ומותיר רבבות ללא פרנסה". המסר שמשגר המטה למקבלי ההחלטות: המתווה שלכם אינו מקובל עלינו, ולכן לא נתייחס אליו.

מדובר בהכרזת "מלחמה" נגד הממשלה, אשר קובעת את המתווה להחזרתם של העסקים למשק. עד כה, אף ענף לא יצא באופן גורף ומאוחד נגד הנחיות משרד הבריאות ושאר משרדי הממשלה. עולם התרבות והאירועים, שעסקיו בין הנפגעים המשמעותיים ביותר מהמשבר, הגיע למצב כל כך חמור, שבו נדמה שאין לו מה להפסיד. הקנסות של המדינה, וייתכן כי אף חרב הפליליים שתונף מעל צווארם של חלק מהעסקים שיפרו את הכללים, כבר לא מהווה איום מספק נוכח משבר הקיום בו הם מצויים.

במהלך מסיבת העיתונאים הבוקר הציג מטה המאבק מתווה מטעמו לפתיחת כל העסקים בתעשיית התרבות והאירועים על פי "התו הסגול של התעשייה לפתיחת הענף". בנוסף, נחשף לוח ההופעות, אירועים ומופעים שיתקיימו החל מה-14 ליוני, ובין היתר הופעות של חנן בן ארי בהיכל התרבות בתל אביב ובאמפי קסריה, הופעות של מרסדס בנד וטונה בבארבי בתל אביב, הופעה של מוניקה סקס וירמי קפלן בבית המרזח ברמת ישי ועוד שלל הופעות של אמנים מוכרים (יזהר אשדות, מרינה מקסימיליאן, קורין אלאל, טיפקס ועוד) במועדונים ובמות ברחבי הארץ.

אמש הודיעו שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר התרבות והספורט חילי טרופר על מתווה "להחזרת עולם התרבות לחיים" החל מה-14 ליוני. על פי המתווה ניתן יהיה לקיים הצגות ומופעים באולמות ברחבי הארץ בתפוסה מקסימלית של 75%.

עם זאת נדרשים על פי המתווה, שמירה על ריחוק, עטיית מסיכות ושמירה על היגיינה. עוד נקבע במתווה של הממשלה, כי למופע ניתן יהיה לרכוש כרטיס באופן מקוון בלבד, כל מי שירכוש כרטיס בהזמנה אחת יוכל לשבת יחד במעין קפסולה ובין הקפסולות תהיה הפרדה של כיסא אחד.

בנוסף, על פי תנאי המתווה, במופעים לא יהיו הפסקות ותבוצע מדידת חום בכניס למתחם.

עוד נקבע במתווה, כי אם תפוסת 75% משמעותה מעל 500 איש - המופע ידרוש אישור של מנכ"ל משרד התרבות והספורט בהתייעצות עם משרד הבריאות.

בנוגע לביקור במוזיאונים, סוכם כי תותר כניסה של אדם על כל 7 מ"ר לעומת 15 מ"ר לאדם הנהוג כיום. זאת החל מ-27.5.

בתעשיית התרבות והאירועים לא מקבלים את התנאים שנקבעו, וכאמור הודיעו על "מתווה עצמאי" שגובש על ידי מטה המאבק. המטה הציג לוח מופעי ואירועי קיץ אשר חלקם יכלול מאות ואף אלפי אנשים בקהל. בהמשך לכך, ו"בחסך תו סגול מטעם המדינה", כטענת מטה המאבק, הציג המטה את "התו הסגול לאירועים ומופעים", שבמרכזו עומדת השמירה על בריאות הציבור כפי שהתעשייה רואה אותה.

"התו הסגול" המוצע מטעם מטה מאבק של עולם התרבות, האירועים והמופעים לאירועים, כנסים, תערוכות, הופעות, אירועי חוצות כולל בתוכו היתר לקהל עד 85% מהכמות המאושרת ברישוי המקום, וקביעה כי מגבלת כמות הקהל תידון בשנית כחודש לאחר יישום המתווה. דרישות נוספות: רישום והצהרת בריאות של כל נכנס לאירוע באמצעות אפליקציית ניטור קהל באירועים; עמדות חיטוי ידיים בפיזור לפי כמות הקהל המאושרת ותגבור ניקיון; מדידת חום בכל הכניסות לכל הנכנסים; וכן כריזה ושילוט של הנחיות משרד הבריאות למשתתפים.

לדברי יו"ר איגוד המפיקים והאמרגנים, יוני פיינגולד, "המתווה שיצא הוא רק כותרת, בפועל המתווה הזה מותיר רבים בתעשייה ללא כל פרנסה ועבודה. עונת האירועים, המופעים והתרבות של 2020 תיפתח באופן רישמי ב-14 ביוני. 150 אלף איש יחזרו לעבוד ולהתפרנס בהתאם להבטחתו של ראש הממשלה נתניהו ללא הגבלות ותחת כיפת השמיים. אנו נשמור על בריאות הציבור לפי הוראות ברורות ונחזיר את השפיות לציבור."

רמי בזה, מפיק ושותף בלייב פארק ראשון לציון, הוסיף, כי "ועד הפעולה של ענף האירועים, התרבות וההפקות הפרטיות מכריז שהוא מתכוון לקבוע עובדות בשטח ולפתוח סדרת אירועים ומופעים החל מה-14 ליוני בכל רחבי הארץ! המתווה שפורסם הינו חתונה במעמד צד אחד ולא מתואם עם בעלי המקצוע. אנו קוראים בדחיפות לגורמי הרגולציה במשרד הבריאות ולשרים אדלשטיין וטרופר להזמין אותנו לשולחן הדיונים! ולהחליט ביחד על מתווה רציונלי ומעשי. חיכינו המון זמן להקמת ממשלה חדשה, שיתפנו פעולה עם כל ההסגרים וההשבתות והגיע הזמן לשחרר ובאחריות. גם לנו יש אחריות אבל היא מבוססת מקצועיות".

הזמר אליעד שהגיע למסיבת העיתונאים, אמר: "אני הגעתי לכאן בשם אמני ישראל וכל תעשיית הבידור- הנגנים, המפיקים, אנשי הבמה, אנשי הצוות שחבל התלייה מתהדק להם סביב הצוואר כבר יותר מידי זמן מיום ליום. אנחנו כבר לא יכולים לחכות לחזור להופיע. מה ההבדל בין מזון למוזיקה? מוזיקה היא מזון לנפש. יש כאן אנשים שלא עובדים כבר תקופה ארוכה, זה עלול להיגמר באסונות. לא ברור לי מה ההבדל בין לפתוח את חוף ים לבין להופעות תחת כיפת השמיים? אנחנו זקוקים למתווה ראוי ולפתרון אמיתי".

המפיק אלירן ברדוגו הוסיף ואמר: "הייתי בבית של ההורים שלי, אחרי שהתירו לבקר והם אמרו לי, כמצביעי ליכוד על מה אתם בוכים בתעשייה? ואמרתי להם באופן ברור - קודם כל שיחזירו אותי לעבודה, אני לא מבקש כלום רק מבקש לחזור לעבוד. הציבור בטוח שקיבלנו פיצויים ולא קיבלנו כלום חוץ מ-1,000 שקל לבנות שלי. מעבר לזה מספרים לכולם סיפורים שנפגשים ומדברים איתנו, ולא היה דיבור קונקרטי של ניהול מו"מ איתנו".

לינדה אביטן, חברת קול אור אלי, דיברה אף היא באירוע ואמרה: "הם אומרים פתחנו? את מה פתחנו? בקושי את המתנ"סים. אני מודיעה לכם שהמתווה שיצא הוא גזר דין מוות לעובדי הענף, עם מתווה כזה לא ניתן לשלם לעובדים. נתנו פלסטר לתעשייה שזקוקה לניתוח מעקפים. אנחנו שקופים עדיין, מתווה כותבים עם אנשי התעשייה!".

לדברי עופר שיטרית יו"ר חברת כפיים, "תעשיית התרבות היא הרבה הרבה יותר גדולה מהופעות באולמות! עושים מתווה לאירועים באולמות כשהמקום הבטוח ביותר הם אירועים באוויר הפתוח. עושים מתווה ללא מו"מ אמיתי! אף אחד לא בודקים את הרווחים? וזה לא כלכלי, ההודעה הזאת היא כסת"ח. תפסיקו להמציא פטנטים לא רלוונטיים! אנחנו דבר ראשון לומר למשרדי התרבות והבריאות - אתם לא מכירים את המקצועות והענפים שלנו, שבו איתנו כדי להבין! נלחם על בריאות הציבור אבל אתם עושים דברים ברשלנות".

רועי שוורץ, הבעלים של הפורום, מפיק פסטיבלים ואירועים גדולים: "אני הוצאתי אלף איש לחל"ת, והמתווה שיצא אמש אפילו לא מתייחס לאירועים גדולים תחת כיפת השמיים! המתווה יצא ללא כל התייעצות של נציגנו ומיהרו להוציא מתווה לא ריאלי ולא אחראי".

צרו איתנו קשר *5988