מצאו פרצה: כך סידרה הקורונה לבעלי בניינים במנהטן סיוע חלומי

עשרות חברות נדל"ן בארה"ב הצליחו לקבל סיוע בהיקף עשרות מיליוני דולרים באמצעות חברות ניהול, בגלל "חור" בתוכניות הסיוע

הפגנה בארה"ב במחאה על הסגר / צילום: Ronen Tivony, רויטרס
הפגנה בארה"ב במחאה על הסגר / צילום: Ronen Tivony, רויטרס

חברות נדל"ן נעזרות בסיוע החירום של הממשלה, למרות שהסיוע לא נועד להן, ולבעלי נכסים אחרים. הקונגרס יצר את תוכנית ההגנה לסייע לחברות קטנות לשמור על העובדים שלהן במהלך מגפת הקורונה, אבל לא לעסקים פסיביים שרק אוספים דמי שכירות ולעסקים שמרוויחים בעיקר מהימור על מחירים. ארגון העסקים הקטנים החריג במיוחד חברות שמפתחות או משכירות נדל"ן.

מכיוון שרוב חברות הנדל"ן הן פרטיות, המעקב אחר מבקשי הסיוע קרוב לבלתי אפשרי, אומרים עורכי דין ורואי חשבון שפועלים בענף הנדל"ן. אבל הם מכירים לפחות כמה עשרות חברות של נדל"ן שקיבלו סיוע בהיקף כולל של עשרות מיליוני דולרים בגלל "חור" משפטי שמאפשר להם להגיש בקשה באמצעות יחידות עסקיות שהם קשורים אליהן, כמו חברות ניהול או חברות בנייה.

זה אומר שכספי הסיוע יתועלו למשקיעי נדל"ן - דבר שלא היה בתוכנית מלכתחילה. בענף אומרים שאפילו משקיעים פסיביים מעסיקים עובדים חיוניים ואמורים לקבל סיוע כמו כל עסק אחר.

"אי אפשר היה בכלל להבין את ההוראות"

Time Equities Inc, שבבעלותה יותר מ-30 מיליון רגל רבועה של נדל"ן, היא אחת ממקבלי הסיוע. החברה, שיושבת בניו יורק, קיבלה 3.6 מיליון דולר בהלוואות PPP, אמר מנכ"ל החברה פרנסיס גרינברגר. מלבד אחזקה קטנה, החברה אינה שולטת ישירות באף אחד מהבניינים. הנכסים מוחזקים באמצעות חברות ייעודיות, שנמצאות בשליטת גרינברגר ומשקיעים אחרים. זה מה שהופך את Time Equities זכאית להלוואות הממשלתיות הללו.

Time Equities מתכננת, בונה, משכירה ומנהלת בניינים תמורת תשלום, ונוסף לכך מספקת שירותי תיווך וניהול בנייה לצדדים שלישיים. המלווה שהעניק לחברה את הלוואות ה-PPP עשה בדיקת נאותות מינימלית, ולא בדק אם החברה זכאית לכסף, אמר גרינברגר. "זה היה תהליך רישוי עצמי שהתבסס על הקווים המנחים שנקבעו, שהיו כה מעורפלים שבעצם אי אפשר היה להבין אותם בכלל", אמר.

Trion Properties, חברת נדל"ן פרטית מקליפורניה, מפקחת על 1,300 דירות בחוף המערבי, גם היא באמצעות חברות ייעודיות שהיו זכריות להלוואות PPP בהיקף כולל של 765 אלף דולר, כך לדברי המייסד, מקס שרקנסקי.

שרקנסקי אומר שהחברה שלו באמת נזקקה לסיוע הזה. אומנם רוב הדיירים שלו שילמו את שכר הדירה, אולם החברה תלויה בהכנסות ממקורות אחרים, כמו מכירת בניינים ומיחזור חוב, שכולם התייבשו לגמרי. "אנחנו לא כאלה גדולים שנוכל לשרוד רק על ההכנסות השוטפות", אמר שרקנסקי.

"לחברות הציבוריות יש מקורות אחרים"

בענף יש שאומרים שחברות נדל"ן שיש להן מימון לא אמורות להיות זכאיות למענקים ממשלתיים. הן יכולות לגייס כסף ממקורות אחרים, על ידי לקיחת משכנתאות או מכירת נכסים.

לדוגמה, לחברה שמסונפת לחברת Monty Bennett, העוסקת במלונאות בדאלאס, היה הסכם למכירת מלון בפלורידה ב-120 מיליון דולר, אבל היא נסוגה מהעסקה לאחר שגילתה כי היא זכאית להלוואות PPP, כך לפי מקור שמכיר את הנושא.

"העובדה שמגזר הנדל"ן מקבל כסף מהתוכנית שנועדה לעסקים קטנים היא לא מקרית", אומר אר.ג'יי קרוס, יועץ למיסוי ומדיניות תקציב בחברת המחקר הליברלית Public Interest Research. "זו הוכחה נוספת לכך שתוכניות של משרד האוצר ושל הפד צריכות יותר פיקוח".

בניגוד לתוכניות חילוץ אחרות, חברות שפנו בבקשה לקבל הלוואות לא נדרשו להוכיח כי ניסו ללא הצלחה להשיג את הכסף ממקורות אחרים.

ארגון העסקים הקטנים (SBA) ומשרד האוצר סירבו להגיב לכתבה.

יש חברות נדל"ן שהחזירו את המימון שקיבלו, בגלל לחץ ציבורי או פוליטי. הן עשו זאת בעקבות כמה חברות ציבוריות שהחזירו את ההלוואות שקיבלו, לאחר שמשרד האוצר עדכן את ההנחיות שלו והודיעה כי חברות גדולות עם גישה לשוק ההון לא יהיו זכאיות למימון.

Veritas Investments, שמנהלת נדל"ן בשווי 3 מיליארד דולר והיא אחת מבעלי הנכסים הגדולים בסן פרנסיסקו, סיפרה שקיבלה 3.6 מיליון דולר ב-PPP. החברה קיבלה את הכסף באמצעות חברת ניהול שנפרדת מקרן ההשקעות שלה, שבבעלותה נמצאים הבניינים.

ננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים בארה"ב, קראה ל- Veritas להחזיר את הכסף. "חברות גדולות כאלה, שיש להן נכסים ששווים מיליארדים וגישה להון מכל המקורות, לא אמורות להרוויח מהלוואות PPP".

Veritas הודיעה כי בסופו של דבר היא תחזיר את הכסף.

לא כל חברה המועמדת להלוואה הצליחה בכך. יש מנהלים שאמרו שהפניות שלהם נדחו משום שהבנק לא חשב שמגיע להן, מספר סם גילבורד, מנהל מדיניות ציבורית בהתאחדות הדירות הלאומית (National Apartment Association). לבעלי נכסים קטנים יותר, כמו עסקים משפחתיים שיש להם אולי בניין אחד, בדרך כלל אין בכלל חברות ניהול לנכס שלהם.

אבל כעת, אנשי הנדל"ן עושים לובי בקונגרס ובהתאחדות העסקים הקטנים לאפשר לחברות נדל"ן שמחזיקות במקבצי דיור לפנות בבקשה להלוואות. לדבריהם, עובדי בניין הם עובדים חיוניים, בלי קשר לשאלה אם הם מועסקים על ידי בעל הנכס או על ידי חברת ניהול נפרדת. 

צרו איתנו קשר *5988