לאור התפשטות הקורונה במוסדות לימוד: בוטל האישור המיוחד שניתן לתלמידים ללא דרכון ישראלי להיכנס לישראל

במכתב ששיגר דרעי לראשי הישיבות הוא מסביר כי "בשל החמרת מצב מגפת הקורונה בישראל, אני נאלץ בצער רב בשלב זה להפסיק את כניסתם של תלמידי הישיבות הרווקים"

אריה דרעי באירוע ההשקה של קמפיין ש"ס / צילום: יעקב כהן, יח"צ
אריה דרעי באירוע ההשקה של קמפיין ש"ס / צילום: יעקב כהן, יח"צ

האישור המיוחד שניתן לתלמידי ישיבות שאינם בעלי דרכון ישראלי להיכנס לישראל לטובת לימודים - מבוטל. לפני כשבוע פרסמנו כי בשעה שעדיין לא פורסם מתווה חזרה לשגרה בתחום התעופה, וההנחיות של המדינה מתירות כניסה רק לבעלי דרכון ישראלי, בישר שר הפנים אריה דרעי לראשי הישיבות כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד, יקבלו היתר לכך. האישור ניתן במקביל גם לסטודנטים הלומדים באוניברסיטאות אף שהלימודים עדיין מתקיימים מרחוק. מדובר במאות תלמידי ישיבות המתגוררים במדינות שונות, ובעיקר בארה"ב.

אולם כעת, האישור החריג שאפשר לתלמידים לשוב ארצה אחרי שיצהירו כי יש להם מקום לשהות בו בבידוד - בטל בכל הנוגע לאברכים הרווקים. במכתב ששיגר דרעי היום (ד') לראשי הישיבות הוא מסביר כי "בשל החמרת מצב מגפת הקורונה בישראל, אני נאלץ בצער רב בשלב זה להפסיק את כניסתם של תלמידי הישיבות (הרווקים). כניסתם של בני המשפחות (אברכים) תימשך כמו שהיה נהוג עד כה" עוד מציין דרעי כי אישורים שלא מומשו עד כה - מבוטלים.

גם לפני שבוע תהינו האם בתקופה שבה החזרה לשגרה נעשית בהיסוס ובחשש מפני גל שני נכון לאפשר למאות תלמידים להגיע לישראל ודווקא מארה"ב מוכת הקורונה. נציין כי למרות חובת הבידוד למשך 14 ימים לנכנסים לישראל התקפה לפחות עד ל-16 ליוני, הטיסות מארה"ב לישראל נמשכות, כשאל יונייטד איירליינס שמפעילה טיסה יומית הצטרפה השבוע גם דלתא. טיסות מיעדים אחרים באירופה מצטרפות אט אט לרשימה בהן טיסות מפרנקפורט, מווינה, מלונדון ועוד.

במדינות רבות מתמודדים עם השאלה בדבר הכנסת זרים לשטחן. מספר מדינות מנהלות ביניהן שיח על פתיחת גבולות בין מדינות "ירוקות" שבהן שיעורי התחלואה נמוכים בהן יוון, קפריסין, מונטנגרו, איי סיישל ואחרות - ששואפות להסכם גם עם ישראל ולפיו הנוחתים במדינות לא יידרשו לבידוד במטרה לעודד את ענף התיירות. עם זאת, יש מספר מדינות בהן בולטים "אזורים אדומים", והצוותים הרפואיים עדיין נדרשים להתמודד עם הדבקה נרחבת בקהילה. אחת הבולטות שבהן, היא ארצות הברית.

שיעורי ההדבקה בישראל נמצאים במגמת עלייה; רק ביממה האחרונה, אובחנו 92 חולים חדשים בקורונה. בתי הספר הפכו בשבוע החולף למוקד הדבקה משמעותי, כאשר רק היום נסגרו 14 מוסדות לימוד לאחר שהתגלו בהם תלמידים שחלו בנגיף. עד כה, אותרו 261 חולים במוסדות החינוך - יותר ממחציתם בבית הספר הגימנסיה העברית בירושלים.

בין היתר נסגרו היום תיכון מקיף ג' בבאר שבע לאחר שאובחנה בו תלמידה חולה, בית הספר הרב תחומי בחדרה שבו נוספו שתי תלמידות למניין החולים וליידי דיוויס בירושלים שאובחנה בו תלמידה. המוסדות הללו מצטרפים לרשימה הולכת ומתארכת של בתי ספר ברחבי הארץ, בין היתר בתל אביב, ירושלים, חולון, אשדוד, שדרות, רהט, וערערה. בסך הכל נסגרו 33 בתי ספר ו-18 גנים. משעות הבוקר, נשלחו לבידוד כ-2,000 תלמידים ואנשי הוראה, נוסף על אלו הנמצאים בבידוד מאז חזרו הלימודים לסדרם (7,898 בני אדם בסך הכול). לאחר היוועצות, החליטה הממשלה בשלב זה לא להפסיק את שנת הלימודים, ולנקוט בגישה של בידוד וסגירת מוסדות אשר בהם התגלתה הדבקה משמעותית. ואמנם, בתי ספר רבים החליטו בשבוע האחרון לחזור לשיטת הלימוד ב"קפסולות", או ליישם מודל לימוד משלהם, בכדי לצמצם את סיכויי ההדבקה בכיתות הצפופות.

צרו איתנו קשר *5988