רשות ני"ע האמריקאית בודקת האם קודאק גרמה במכוון להקפצת המנייה

קודאק העבירה לגופי חדשות מידע על ההסכם בהיקף 765 מיליון דולר עם הממשל האמריקאי לפני ההודעה הפומבית • אלה פרסמו את המידע ואז הסירו אותו לבקשת החברה • עכשיו הרשות בודקת איך החברה ניהלה את חשיפת ההלוואה, שגרמו למנייתה לזנק

יו"ר קודאק ג'ים קונטיננזה חותם על עסקת ייצור תרופות / צילום: JAMIE GERMANO/ROCHESTER DEMOCRAT AND CHRONICLE via, רויטרס
יו"ר קודאק ג'ים קונטיננזה חותם על עסקת ייצור תרופות / צילום: JAMIE GERMANO/ROCHESTER DEMOCRAT AND CHRONICLE via, רויטרס

רשות ניירות הערך האמריקאית, SEC, בודקת את נסיבות ההודעה של איסטמן קודאק על ההלוואה הממשלתית שהיא תקבל, 765 מיליון דולר, לייצור תרופות במפעליה בארה"ב, לפי מקורות יודעי דבר.

החדשות על ההלוואה בשבוע שעבר גרמו למניית קודאק לזנק ל-60 דולר, לפני שהיא חזרה ל-15 דולר שלשום (ב') בגלל דילול המניות. על רקע התנודתיות הזו, מחזורי המסחר גאו. הזינוק במחיר יצר לזמן קצר רווח אדיר בפוטנציה למנהלים בחברה שהחזיקו במענקי אופציות למניה, שחלקם הוענקו ב-27 ביולי, יום לפני ההודעה.

חקירת ה-SEC בשלב מוקדם ואינה חייבת להסתיים בהאשמות בעבירה על חוקי ניירות הערך של החברה או יחידים כלשהם, מסרו המקורות. בין התחומים שהחוקרים בודקים: איך קודאק ניהלה את חשיפת ההלוואה, שהפרטים עליה החלו לדלוף ב-27 ביולי, וגרמו למניית קודאק לעלות באותו יום ב-25%.

ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח בשבוע שעבר שקודאק העבירה לכמה גופי חדשות מידע על הסכם שלה עם ממשל טראמפ לפני ההודעה הפומבית. כמה גופי חדשוות פרסמו את המידע לפני שהסירו אותו לבקשת החברה.

בתדרוך לכתבים אמש (ג') הרחיק הנשיא טראמפ את עצמו מעסקת קודאק, ואמר שלא היה מעורב בה. "התפיסה של העסקה היתה טובה, אך אני אודיע לכם. נעשה בדיקה קטנה של זה, ואם תהיה בעיה כלשהי, נודיע לכם עליה מהר מאד. לא הייתי מעורב בזה. זו עסקה גדולה. זו גם דרך להחזיר תחום גדול לארה"ב, בנוסף לתרופות. קודאק היתה שם גדול, אבל ללא ספק בעסקים שונים למדי. נראה מה בדיוק קרה שם", אמר הנשיא.

חוקי ה-SEC מחייבים חברות בורסאיות לדווח בצורה מדויקת ובזמן הנכון על אירועים מהותיים. קודאק הודיעה שפרטי ההלוואה אינם סופיים, וכי אין ערובה לכך שהיא תינתן בכלל.

תחנות טלוויזיה בעיר של קודאק, רוצ'סטר במדינת ניו יורק, פרסמו באתרי האינטרנט שלהן כתבות ב-27 ביולי, אחרי שקודאק שלחה להן "ייעוץ" על היוזמה להלוואה. בכתבה אחת, דוברת של קודאק צוטטה כאומרת שהיוזמה "עשויה לשנות את מהלך ההיסטוריה של רוצ'סטר ושם העם האמריקאי".

ההודעה הזו של קודאק לא הגבילה את גופי החדשות משימוש במידע הזה, מסר בכיר בתחנת טלוויזיה מסונפת ל-ABC לעיתון. גם עותק שהגיע לידי העיתון לא הכיל אמברגו - דרישת עצירת פרסום זמנית.

דוברת קודאק מסרה שצוות התקשוראת של החברה "לא התכוון שהחדשות יפורסמו בגוף החדשות האמור".

ה-SEC צפויה גם לבדוק את מענקי האופציות למנהלי החברה ב-27 ביולי, מסרו המקורות. האופציות הללו הפכו לרווחיות, לפחות על הנייר, אחרי פרסום ההלוואה לקודאק.

שלשום (ב') ביקשה הסנטורית אליזבת וורן (דמוקרטית ממסצ'וסטס) מה-SEC לחקור אם היה מסחר לא חוקי לפני ההודעה על ההלוואה. במכתב ליו"ר הרשות, ג'יי קלייטון, כתבה וורן שהיא חוששת מקניית מניות על ידי דירקטורים בקודאק בחודש שעבר, "כאשר קודאק וממשל טראמפ דנו בחשאי על עסקה".

מניית קודאק ננעלה ב-2.62 דולר ב-27 ביולי (יום שני בשבוע שעבר), היום שבו החברה הנפיקה את האופצות החדשות, ונסקה לשיא של 60 דולר כעבור יומיים (כלומר לפני שבוע), לפי FactSet. אמש ירדה המניה ב-3.6% ל-14.40 דולר.

במחיר הזה, אופציות ל-1.75 מיליון מניות של קודאק ניתנו ליו"ר הפעיל של החברה, ג'ים קונטיננזה, יום לפני ההודעה שוות כ-16 מיליון דולר. קצת יותר מרבע מהאופציות הללו ניתנו למימוש מלא ביום מתן המענק. היתר ניתנות למימוש (vest) רק אם אג"ח להמרה שהנפיקה קודאק בסך 100 מיליון דולר בשנה שעברה יומרו ע"י משקיעים למניות. שלשום המירו משקיעים 95 מיליון דולר מאותן אג"ח, וקודאק הודיעה שהיא תשלם במזומן את הריבית שהצטברה עליהן.

קודאק מסרה שברווח הפוטנציאלי של היו"ר קונטיננזה לא מומש, וכי הוא, בעל המניות היחיד הגדול ביותר בחברה, לא מכר אי פעם מניות ואין לו כוונה למכור. בסוף מרץ הוא החזיק ב-5.8% ממניות קודאק.

נכון לאתמול בצהריים (ג'), שום מנהל בכיר או חבר במועצת המנהלים לא דיווח על מכירת מניות של קודאק בשבוע שחלף.

"קונטיננזה קנה יותר מניות מהמניות שהוא הרוויח בכהונתו", מסרה דוברת החברה אתמול.

קודאק מסרה שמענק האופציות ב-27 ביולי נוד להגן על קונטיננזה מפני דילול המניה, שינמיך את הערך של אחזקותיו והאחזקות של אחרים במקרה שהמשקיעים ימירו אג"ח למניות. החברה הודיעה בעבר שהיא העניקה לו את האופציות באותו יום שני בשבוע שעבר כי זו היתה הישיבה הראשונה של ועדת התגמולים של מועצת המנהלים אחרי שהחברה קיבלה את אישור בעלי המניות להשתמש ביותר מניות לתגמול מנהלים.

קונטיננזה אמר בפומבי שההודעה על ההלוואה של הממשל היתה בהכנה במשך כחודשיים. הוא ופיליפ כץ, חבר מועצת מנהלים שהוא גם שותף או בעלים בכמה חברות השקעות שמחזיקות במניות קודאק, קנו מניות של החברה באותם חודשיים, לפי דיווחיהם ל-SEC.

שניהם קנו כמות מניות דומה או קטנה לקניות קודמות שלהם באביב ובמחצית השנייה של השנה שעברה, לפי הדיווחים שלהם.

צרו איתנו קשר *5988