מרכזי המסחר של רני צים בערים ערביות שווים 140 מיליון שקל

שילם 70 מיליון שקל עבור חלקה של מידאס במיזם המשותף לשתי החברות, סכום שברובו ישמש לפירעון חוב האג"ח של המוכרת

רני צים  / צילום: אורן קאן
רני צים / צילום: אורן קאן

איש העסקים רני צים, בעל השליטה בחברה הבורסאית "רני צים מרכזי קניות בע"מ", ממשיך להרחיב את פעילות החברה. במהלך סוף השבוע דיווחה רני צים  כי חתמה על הסכם לרכישת חלקה של חברת מידאס - השותפה שלה (50%) לפעילות "הכוללת קידום, תכנון, הקמה, שיווק והפעלה של מרכזים מסחריים ביישובים שאינם יהודיים" -  תמורת כ-70 מיליון שקל - קרי לפי שווי של 140 מיליון שקל למיזם המשותף.

בשלב הראשון תשלם רני צים 46.5 מיליון שקל תמורת הזכויות במרכזים הפעילים באום אל פאחם ובירכא, ובתוך שישה חודשים ממועד החתימה, תשולם יתרת העסקה (23.5 מיליון שקל) כנגד זכויות מידאס במרכזים הנמצאים כיום בשלבי ייזום, פיתוח והקמה. מדובר במרכזים הנבנים בטירה, רהט, טמרה, טייבה ובהרחבת המרכז הפעיל באום אל פאחם. האחרון, מציינים ברני צים, צפוי להכפיל את שטחו ולשלב גם מרפאות, משרדים ושטחי תעסוקה.

עם השלמת העסקה תחזיק רני צים בכל הזכויות בסימן המסחרי ובמותג "SEVEN" המרכז את פעילות החברה בישובים הערביים בישראל. לאחר מכן, כבר בדוחות הרבעון השלישי של השנה, תאחד רני צים את תוצאות המרכזים המסחריים בירכא ואום אל פאחם ועם השלמת העסקה גם את יתר הפעילות בערים הערביות. 

ברני צים מעריכים כי התוספת להכנסה התפעולית הנקייה (NOI) לאחר השלמת העסקה צפויה לעמוד על כ-7.2 מיליון שקל בשנה, ולאחר שתושלם הקמת המרכזים המסחריים שנמצאים בשלבי ייזום והקמה ה-NOI צפויה לגדול ב-12.5 מיליון שקל בשנה. כיום יש לרני צים שבעה מרכזים מסחריים פעילים - בערד, נתיבות, בית שאן, מעלות, נוף הגליל, אום אל פחם וירכא.

מלבד השותפות בקניונים במגזר הערבי, מחזיקה מידאס  בשני נכסים בבריטניה וכן היא שותפה במתחם המסחר והבילויים "גני שרונה" במרכז תל אביב, סמוך למתחם הקריה ולרחובות ארניה וקפלן . החברה נסחרת כיום בשווי של כ-40 מיליון שקל בבורסה, לאחר עלייה של 70% במניה בשנה האחרונה.

עם השלמת העסקה צפויה מידאס לרשום רווח (לפני מס) של כ-30 מיליון שקל (יירשם כבר בדוחות הרבעון השלישי של 2020).

לרני צים, מלבד מרכזי הקניות במגזר הערבי, פעילות של ייזום וניהול מכזים מסחריים בישראל, בעיקר באזורי פריפריה. החברה נסחרת כיום בשווי של כ-530 מיליון שקל, אחרי שמנייתה עלתה ב-68% בשנה האחרונה.

העסקה הנוכחית בין שתי החברות נחתמה לאחר שבפברואר השנה חתמו שתיהן על מזכר הבנות לפיו הייתה אמורה רני צים לשלם כ-50 מיליון שקל עבור כ-62% מהון מניותיה של מידאס, כלומר לרכוש את השליטה בחברה לפי שווי של כ-80 מיליון שקל. מזכר ההבנות לא הבשיל לבסוף לכדי עסקה.

רני צים ציין עם חתימת העסקה הנוכחית כי "בהמשך לחזון החברה, אנו נמשיך לפתח בקצב מואץ את הפרויקטים בישובים הערביים בישראל, ולהעמיק את פעילות החברה בהם, כמו גם בפריפריה היהודית ובמתחמים השכונתיים ואנו בוחנים גם את הרחבתה לתחומים נוספים, ביניהם מתחמי רפואה והיי-טק. העסקה הנוכחית, ההופכת אותנו לבעלים היחידים של הנכסים, תיצור מנגנון רזה ותביא להתייעלות בתפעול הנכסים, בניהולם ובתהליך קבלת ההחלטות שלנו. בחרנו לבצע את העיסקה בדרך של רכישה ישירה ונקיה של הזכויות בנכסים, מבלי לרכוש גם התחייבויות או נכסים נוספים שהיו ברשות מידאס, ושאינם נוגעים לפעילות הליבה בסקטור הערבי, ומבנה זה של העיסקה יאפשר לנו להשביח את שווי הנכסים הנרכשים בצורה האופטימלית, לצד המשך השבחתם המתמדת של שאר נכסי החברה".

צרו איתנו קשר *5988